שינה בנפרד: האם זה טוב לנישואין?

כן, אם נחירות הן בעיה שינה בנפרד
|
הדפס
|
שמור

 

תנוחת כפיות, או תנוחת חיבוק, הן אידאל לשינה בצוותא. חדר השינה הזוגי נתפס כמעוז הזוגיות. אבל לא תמיד התמונה אידאלית. אם היא ישנונית והוא ציפור לילה, אם הוא נוחר והיא מתעוררת מכל פיפס, אם הוא מסתובב ומסתובב והיא ישנה כמו בול עץ, אם הוא מעדיף שמיכה קלה, והיא בלי פוך בקיץ לא מסתדרת - המתכון לנישואין יציבים הוא שינה בנפרד.

 

שינה בנפרד איננה מצביעה בהכרח על פירוד רגשי. היא מצביעה על כך ששני בני הזוג שונים זה מזו בהרגלי השינה שלהם. זו אינה תופעה נדירה. סקר שערכה בארה"ב הקרן הלאומית לשינה מצאה, כי 31% מהזוגות הנשאלים משנים את הרגלי השינה הזוגית שלהם בגלל בעיות שינה של בן הזוג. 23% מהזוגות דיווחו כי הם ישנים במיטות נפרדות, 8% משנים את מועדי השינה שלהם כדי להתאים אותם לבן זוגם ו-7% מרכיבים מסיכת שינה או אטמי אוזניים כדי לוודא שיוכלו לישון ללא הפרעה באותה מיטה. כמו כן, 38% ממשתתפי הסקר אמרו, כי הפרעות השינה של בן הזוג גרמו לבעיות בזוגיות, 27% דיווחו כי היחסים שלהם הושפעו לרעה בגלל השינה. עוד הבדל שעלה מן הסקר – 34% מהנשים אמרו שהן זקוקות ל-8 שעות שינה בכל לילה לפחות, ואילו אצל הגברים רק 18% אמרו שהם זקוקים למספר זהה של שעות שינה.

צילום: אנה גולפה

פסיכולוגים ומטפלים זוגיים טוענים שצריך להכיר בעובדה שיש בעיות התאמה בשינה, כל בעיה שהיא, ולישון בנפרד. אם זוג מתנה אהבים וכל צד שבע רצון ממנת הסקס שקיבל, אין בעיה אם לאחר מכן הולכים להירדם בנפרד. רוב הזוגות אינם מתחילים במגע מיני כך סתם באמצע הלילה כשמתעוררים לרגע מן השינה. הסקס יותר מובנה, ויש פלירטוט לפני כן, ותכנון, ואפשר אחר כך להיפרד לשארית הלילה.

 

שינה בנפרד יכולה לעשות פלאים לזוגיות. זה אינו סימן לסיום מערכת היחסים. למעשה, זה יכול להיות סימן להתחלה. בכל מקרה, אם אחד מבני הזוג סובל מחוסר שינה, השניים יכולים לשכוח מסקס. אם הנחירות של בן הזוג גורמות לך להתעורר כמה פעמים בכל לילה, זה לא מוסיף לזוגיות, אלא רק גורע. כל הזוגות ישנים לעיתים בנפרד, למרות שאנשים אולי נבוכים להודות בזה. זה יכול להשפיע על הזוגיות רק לפי הפרשנות שנותנים לזה. זה עלול ליצור בעיה אם ישנים בנפרד באופן קבוע או אם אחד מבני הזוג חושב שזו איננה נוסחה טובה לנישואין, אז עלולה להיווצר בעיה. אבל כל עוד בני הזוג ממשיכים להיות פיזיים, לגעת זה בזו, להתחכך, להתנשק, להתחבק, להעניק עיסוי זה לזה, שינה בנפרד היא לא בעיה, אלא פתרון. אם הם מפסיקים להתחבק, לא מבלים יחד, זה עלול לגרום לבגידות ולהוביל גם לפרידה. כאשר בני זוג מדברים על היחסים בינהם כמו "אח ואחות" או "שותפים להורות" זה סימן אזהרה להמשך הנישואין.

 

לדברי הפסיכולוגית והמטפלת הזוגית שלומית גילוני-ברק, מנהלת פורום "הריון הורות וזוגיות" בפורטל דולה, "אנו חיים בחברה עם נורמות מסוימות ואנחנו נותנים משמעות לדברים על פי נורמות אלו. כך, אם שינה משותפת או נפרדת היא משמעותית עבורנו כחלק מהזוגיות, יהיה לנו קשה יותר לוותר על שינה משותפת. אני חושבת שעלינו להבין מה החשיבות של השינה המשותפת בינינו – אינטימיות, שעת שיחה רגועה, סקס וכו' ואם יש קושי אובייקטיבי לישון ביחד, שנובע מנחירות לדוגמא, יש לנסות להשיג באמצעים אחרים את אותם דברים שמייצגים עבורנו את השינה המשותפת. כל עוד נשמרת האינטימיות, המגע  ושאר הערכים שחשובים בעיני כל אחד בזוגיות שלו, הרי שאין חשש מכך שהזוגיות תתפורר".

שינה בנפרד מחייבת מאמץ זוגי בשימור הזוגיות הריגשית והפיזית. אם אחד מבני הזוג מפרש את השינה בנפרד כדחייה או כנטישה, עלולות להיווצר בעיות. נישואין בריאים מושתתים על הבנה הדדית של צרכי בן הזוג. אם הבעיה היא רעש הנחירות, הפתרון הטוב ביותר היא פירוד באמצע הלילה ממש לפני ההירדמות, כשהנוחר עובר לחדר אטום. מעבר לחדר סמוך, שגם ממנו בוקעים קולות הנחירה לא יועיל במאומה. הרבה זוגות מתלוצצים על הנחירות, שזה כמו לישון ליד דוב, אבל מבינים את הצורך בפתרון בעיית הרעש, ואם אי אפשר לטפל בנחירה, אם בניתוח או במכשירי נשימה, עדיף להפריד.

 

עם זאת, לעיתים הנחירה הופכת לעיתים להיות התירוץ שמשתמשים בו זוגות, שרוצים להיפרד דווקא מסיבות אחרות. לעיתים הסקס כבר לא מה שהיה, הזוגיות כבר התפוגגה, ולעיתים, בלי קשר לזה, כל אחד בתוך זוגיות נפלאה, רוצה קצת מרחב מחייה משלו, ואז משתמשים בנחירה כדי ליצור את הפירוד. זה מסלול טבעי בהרבה מערכות נישואין. בדרך כלל זה קורה כשהסקס אינו בתקופת שיא או בתקופות שלאחר לידת אחד הילדים, כשבני הזוג סובלים מחוסר שינה, מעייפות, ואז כל הפרעה לשעות השינה המעטות הופכת לנושא רגיש.

 

אם בני הזוג עדיין מתחבקים, עדיין עושים אהבה ויש להם זוגיות טובה, אבל הנחירות גורמות להפרעות שינה אז השינה בנפרד היא רק פתרון לשינה. אבל אם השינה בנפרד משקפת בעיות אחרות בזוגיות, צריך להתבונן בכל מערכת היחסים ולראות איך מתמודדים עם הבעיה, כדי שהשינה בנפרד לא תוביל לפירוד מלא.

 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. נורית 13/05/2014, 23:46:43

זה גורם לריחוק ובסוף לביום הקדר

+ השב