בגידות בחיי נישואין

כיצד משקמים את היחסים אחרי בגידה
|
הדפס
|
שמור

נושא של בגידות הוא סוער, מסעיר, מרתק, מפחיד, היינו רוצים לא לדעת עליו ויחד עם זאת אנו נמשכים אליו ומסתקרנים מאוד.

 

רומן מחוץ לנישואים לא בהכרח מסיים את הנישואין, לעיתים קרובות דווקא ההיפך מכך: זוהי הזדמנות שיכולה להוות קרש קפיצה לשיפור הקשר הזוגי, כמובן לאחר בדיקה כואבת ומטלטלת של הנישואין.

אני לא מתעלמת מהעובדה  שכאשר מתרחשת בגידה והיא מתגלה, יש בני זוג שמגיבים לכך באופן אימפולסיבי וכמעט מייד מגישים בקשה להתגרש. לדעתי חלק מזה נובע מהבהלה שהבגידה מעוררת ומכך שאנשים אינם יודעים כיצד להתמודד נכון איתה.

 

מחברת הספר "דפוסים של בגידה" – אמילי בראון – מחלקת את הבגידות לחמישה סוגים עיקריים.

 

החלוקה הזו מבוססת על ההנחה שלכל בגידה יש איזה שהוא תפקיד, הבגידה ממלאת פונקציה מסוימת בנישואין, היא לא התרחשה במקרה, גם אם האדם הבוגד לא התכוון לכך, לא חיפש במודע לבגוד. תהליכים ודפוסים מסוימים בתוך הנישואין, שגם הוא וגם הנבגד שותפים להם באופן שווה, "עזרו" לו לבגוד. 

 

רומן כתוצאה מהימנעות מקונפליקטים

זה מאפיין בעיקר זוגות הנשואים פחות מ-12 שנים ונובע בעצם מתסכול של אחד מבני הזוג, אשר אינו מעז להביע אותו בתוך הנישואין.

 

יש זוגות שנמנעים מקונפליקטים, נמנעים מלריב משום שהם חונכו להיות ילדים טובים, לא להביע רגשות שליליים, לא לריב, לא להביע צרכים, לא לעמוד על הדברים החשובים וכיו"ב.

 

בלי לשים לב, הם צוברים תסכולים רבים עקב כך, אולם אין הם יכולים לבטא את התסכולים הללו כפי שמוסבר לעיל. התסכולים יוצרים מתח רב וחוסר שביעות רצון גדולים בנישואין, אשר מוצאים את פורקנם בקשר מחוץ לנישואין. כך גם יש "נקמה" בבן הזוג השני וגם יש פיצוי שכן הרומן שמחוץ לנישואין מספק צרכים רבים שאינם מסופקים בנישואין.

 

בחדר הטיפולים בודקים את האופן שבו זוגות רבים, כיצד הם מעבירים חוסר שביעות רצון ומגלים, פעמים רבות שבעצם אף פעם אף אחד מהם לא אמר באופן מפורש וישיר מה חשוב לו, אלא רק ברמזים, רק באופן עקיף ומתפלאים מאוד איך בן/בת הזוג לא הבינו מה קורה. 

 

רומן כתוצאה מהימנעות מאינטימיות

זה אופייני לזוגות צעירים הנשואים פחות מ-6 שנים. אצל זוגות אלה נראה התנהלות שונה: הם רבים כל הזמן, כמעט על כל דבר, והמריבות הללו בעצם מונעות מהם להגיע למצבים של קירבה ואינטימיות.

 

אנשים אשר קירבה נותנת להם תחושה בליעה, מרגישים חנוקים וחפצים להתרחק מבחינה נפשית, עשויים לפתח רומן מחוץ לנישואין. זוהי דרכם "להישמר" מאינטימיות וקירבה גדולה מדי. כדי להימנע מקרבה הם ייצרו חוסר שביעות רצון בתחום מסוים, ובעקבות כך הקונפליקטים והמריבות ירחיקו מהם בלאו הכי את אשר הם מנסים להימנע ממנו: קירבה.

 

ההתאהבות מחוץ לנישואין מספקת את צרכי האינטימיות שמעבר לקשר הקיים וכמובן שקשר כזה מספק אינטימיות מוגבלת, כי ההיסחפות הרגשית הזו היא קלה יותר מאשר קשר של קירבה המבוסס על דיאלוג אמיתי וכן בין בני הזוג.

 

יש לציין כי מניעי הבגידה אינם מודעים וכי הבגידה עצמה אינה פרי החלטה מודעת לחפש רומן.

 

זוגות כאלה שיגיעו לטיפול, אם לא ימהרו להתגרש, יש סיכוי כי ייצאו מחוזקים בקשר הזוגי שלהם: התגברות רגשית על הבגידה, בירור מעמיק של הקשר שלהם, של הדפוסים שהביאו את הקשר לתקיעות, בירור אילו דפוסים כן עובדים ביניהם ובניית חוזה נישואין מודע ומחודש יביא אותם לתובנות שלא היו מנת חלקם ולקשר יותר מספק.


התמכרות למין מחוץ לנישואין

בגידות כאלה כמעט לא מוצאים. זוגות כאלה כמעט ולא יגיעו לטיפול משום שהדבר מחייב קודם כל שבן הזוג הבוגד יכיר בהתנהלות שלו כהתמכרות ואח"כ שיסכים להגיע לטיפול זוגי.

 

ההתנהלות של הבוגד אינה קשורה לאפיונים ולחסכים בקשר הנישואין אלא לבעיות אישיות אשר באות לידי ביטוי בכיבוש כמה שיותר נשים.

 

יש לציין כי התמכרות למין מוכרת בעיקר אצל גברים. 

 

רומן "הקן המתרוקן"

רומן נפוץ אצל זוגות הנשואים יותר מ-20 שנים ומתרחש כאשר הילדים נמצאים בתהליך של עזיבת הבית. יציאתם אל החיים והתפרצות מיניותם מביאה את הוריהם לרצות ולחוות שוב התרגשות נעורים ומביאה אותם לבדוק האם הם רוצים להמשיך בזוגיות הקיימת אשר בדרך כלל די ריקה מתוכן זוגי, שכן זוג כזה מקדש את ערך המשפחתיות על פני ערך הזוגיות. זוג כזה הקדיש את כל חייו והתנהלותו למען המשפחה וקידומה וכשמגיע מצב של עזיבת הקן ע"י הצאצאים, הזוג הבוגר נמצא מול זוגיות ריקה מתוכן.

 

הבוגד חש רגשות אשמה איומים באשר לנאמנותו למשפחתו מול נאמנותו לצרכיו האישיים. כאשר בגידות כאלה מגיעות לחדר הטיפולים, אחרי הבירור והבדיקה הכואבים של הקשר, הנישואין מתפרקים. 

 

רומן "כרטיס יציאה" מהנישואין

מתרחש אצל זוגות צעירים וותיקים כאחד, כאשר הרומן מחוץ לנישואין מהווה בקשה לצאת מהנישואין. רומן כזה  מסיים לעיתים את הנישואין בלי בדיקה אמיתית ועמוקה האם ניתן להציל את קשר הנישואין ולבנות אותו מחדש.

 

בכל מקרה, תמיד גילוי של בגידה הוא אירוע עוצמתי ביותר, מזעזע את אמות הסיפים של הנישואין והמשפחה, מביא לתחושות של התרסקות אצל הנבגד, תחושות של השפלה, חוסר ערך עצמי, דימוי עצמי נמוך מאוד, ייחוס אשמה, דיכאון, רגשות אשמה, רגשות נקם, כעס עצום ועוד ועוד.

 

ניתן לשקם קשר לאחר בגידה, אולם על הזוג לעשות מאמצים גדולים וכנים מאוד, ולעיתים לא ניתן לעשות זאת ללא עזרה מקצועית.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. גאיה 05/10/2015, 11:08:38

כאב עצום כשבן הזוג בוגד!! ומשקר לאורך כל הדרך!!

+ השב