אנחנו כבר הורים 8 - מי ישמור על האוצר?

איך בוחרים מסגרת לתינוק בן כמה חודשים?
|
הדפס
|
שמור

 

חופשת הלידה מתקרבת לסיומה ודילמת בחירת המסגרת לתינוקך מתחילה. מרבית האמהות חוזרות לעבודה כדי לסייע בפרנסה. אחרות עושות זאת כדי לטפח את הקריירה שכבר עמלו עליה. אז איך בוחרים מסגרת או מטפלת לתינוק בן כמה חודשים? מי הן ה"מטפלות" בארץ ומהו הכשרתן? ואיך מה שקורה אצלנו שונה לחלוטין ממה שקורה במדינות מתוקנות כמו אנגליה, שוודיה ועוד?

 

בחו"ל מי שעובדת בתור מטפלת - nanny עושה זאת כי זה המקצוע והקריירה בהם היא בחרה. זה מה שהיא רוצה לעשות בחיים. היא מתגאה במקצועה ובמקצועיות שלה. לפני ההכשרה עודדו אותה לחשוב לעומק אם היא באמת תיהנה לעבוד עם ילדים ומה היא תוכל לתרום למשפחות. האם היא מבינה בדברים חשובים ובסיסיים כמו: הטיפול בתינוק וצרכיו, התפתחות התינוק, התמודדות עם מצבי לחץ ועם מקרי חירום. לפני שתתקבל ללימודים יבדקו גם אם היא אדם גמיש, בעלת חוש הומור וכושר אירגון מפותח ויכולת לתקשר עם גדולים ועם קטנים.

 

אותה נני לא קמה בבוקר של יום בהיר ומחליטה לפגוש מעסיקים פוטנציאליים. היא עוברת הכשרה מתאימה שבאנגליה כוללת 2200 שעות לימוד בתוספת עבודה מעשית. בתום ההכשרה היא עוברת מבחן לאומי להסמכה כ"nursery nurse" (מטפלת בתינוקות). בארץ המצב שונה לגמרי. גם כאן יש מטפלות שבאמת אוהבות את המקצוע ועוסקות בו שנים רבות במסירות ומתוך אהבה. הבעיה היא שנראה שרוב הנשים עוסקות בתחום כמשהו זמני עד שימצאו עבודה "אמיתית" או בגלל חוסר השכלה לתפקידים אחרים. הן מתייחסות לזה כמקור פרנסה ולא כמקצוע שבו ניתן להתגאות. לפעמים נראה שמספיק לומר "אני מתה על ילדים ויש לי ניסיון כשמרטפית" כדי להתקבל לתפקיד. נראה שהמטפלת המסורתית בארץ אינה דואגת לרכוש השכלה בתחום. כמה מטפלות בארץ באמת מבינות בהזנת התינוק, בהתפתחות התינוק, בעזרה ראשונה ובהחייאת תינוקות ועוד נושאים חשובים ביותר. עצוב עוד יותר לחשוב שחלקן אפילו לא נהנות לעבוד עם תינוקות ועם פעוטות.

צילום: מאיה אהרוני

גם אם תשכרו את שירותיהן של חברה להשמת מטפלות, מומלץ לבחון כיצד בודקים את כישורי המטפלות לפני שילובן במשפחות. קחו בחשבון שרוב אתרי האינטרנט בתחום כלל לא מכירים ולא יכירו את המטפלות שנרשמות למאגריהם. זה סך הכל לוח מודעות. כיום גם אין מערכת שמאפשרת בדיקה אמיתית של מעסיקים קודמים. אולי ה"ממליצה" היא חברה או קרובת משפחה של המטפלת?

 

בארה"ב ניתן לבדוק אם יש למטפלת תיק פלילי לפני שמעסיקים אותה. מהמקרים הלא מעטים שמגיעים לתקשורת בכל שנה על התעללות בתינוקות, וגם מתוך היכרות אישית עם לא מעט מקרים כאלה, אני תוהה מדוע אין מערכת יותר בטוחה ומקצועית שעוזרת לנו, ההורים, לבחון את המועמדות לשמירה על האוצר הכי גדול– התינוק שלנו. מדוע מערכת שאינה מפרגנת לאמהות ולא מאפשרת לכן להישאר עם התינוק עם משכורת הולמת, לא יותר תומכת ומסייעת? מה עם מעון יום בתוך מקומות העבודה הגדולים? מה עם גוף כמו משרד החינוך שיכשיר מטפלות ויבחן את התאמתן למקצוע? מה עם הארכת חופשת הלידה או לפחות הפחתת שעות העבודה של אמהות עובדות? ועידוד ותמיכה למי שמחליטה לעשות הסבה מקצועית ולעבוד מהבית או לפתוח עסק עצמאי שיאפשר לה לשהות יותר עם תינוקה?

 

האם המדינה לא צריכה להגן גם על אזרחיה הקטנטנים שבעתיד יהפכו למנהיגיה?

 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה