אנחנו כבר הורים 6 - עולם של גילויים

הלמידה מתחילה כבר ברחם
|
הדפס
|
שמור

 

עוד כשהתינוק נמצא ברחם אמו, הסביבה המגינה והאידאלית עבורו, מתחילה תקופת הלמידה הראשונית שלו. כמעט כל החושים שלו מתחילים לפעול בתקופה זו. הוא מרחף, מתגלגל ומסתובב בתוך מי השפיר החמימים והנעימים. הרחם והשיליה נוגעים בו ומעסים את גופו הקטן כשהוא בתנועה. הוא אוחז בחבל הטבור בידיו הקטנות, שומע קולות עמומים שמגיעים אליו דרך המים. קולה של אמא ושל מערכות גופה - פעימות הלב ורחשי מערכת העיכול. הוא שומע גם את אבא ואת הקצב של המוסיקה שאמא אוהבת לשמוע ברכב כשהיא בדרך לעבודה.

 

הלמידה ממשיכה בצורה מאוד מהירה וחדה ביום הלידה. הצירים מעסים אותו והוא נדחף החוצה. הדרך צרה והוא נמעך, וכך נסחטים ממנו מי השפיר שמילאו את ריאותיו. הגיחה הראשונה לאוויר העולם לא דומה למשהו שחווה קודם. הוא נדרש לפתח כמה וכמה מיומנויות בו זמנית. הבכי הראשוני והמתוק מביא עימו את הנשימה הראשונה. הוא שוכב על החזה של אמא ושומע את פעימות הלב המוכרות שלה שמשרות עליו תחושת ביטחון.  ברחם היתה טמפרטורה קבועה, חמה ונוחה, ופתאום הוא יוצא לאוויר הקר של חדר הלידה. הוא עובר מן הרטוב אל היבש. מהחושך לאור הבוהק. הוא מזהה את קולה של אמא למרות שהקולות שונים לגמרי מהקולות העמומים ששמע בבטן. הריח של אמא הופך להיות מקור ביטחון עבורו. דקות מספר לאחר מכן הוא לומד לינוק ולבלוע וגם להפעיל את מערכת העיכול. המגע עור אל עור עם אמא כל כך שונה על יבש. תחושות המגע עם החיתול והבגד הראשונים גם הם חדשים. מדהים לחשוב כמה דברים הוא לומד תוך מספר דקות. עם הזמן מתפתחים ומתחדדים כל החושים. האם ידעתם שאם תוציאו לשון לתינוק בן יומו הוא יחקה את התנועה ויוציא גם הוא את לשונו? נסו ותראו.

צילום: מאיה אהרוני

ההורים הטריים שבאים למרכז דולה שואלים הרבה פעמים מה הם יכולים לעשות כדי שהתינוק שלהם יתפתח יפה. התשובה היא מאוד פשוטה ובדרך כלל באה מההורים באופן טבעי וספונטני. הדבר הכי חשוב זה כמובן תזונת התינוק. כל המחקרים מראים חד משמעית שההנקה היא הדרך הטובה והבריאה ביותר להזנת התינוק. חשוב ללמוד להניק עוד לפני הלידה, כי הנקה היא מיומנות נרכשת, ולצערי, אני רואה די הרבה נשים שעוברות התחלה לא פשוטה, שאולי יכלה להימנע, אילו היו הולכות לסדנת הכנה להנקה עוד בתקופת ההריון.

 

הדבר השני הכי חשוב לו הוא אהבה, אהבה ועוד אהבה. הרבה מגע נעים. דברו איתו ושתפו אותו במה שאתם עושים, שירו לו וריקדו איתו. חבקו אותו והרימו אותו הרבה על הידיים. תנו לו תחושת ביטחון. אל תדאגו אם הסבתא הטריה מתריעה שאתם מפנקים אותו יותר מדי. פינוק מוגדר כמשהו שהאדם מסוגל לעשות עבור עצמו ומישהו אחר עושה בשבילו. כך שגם אם הוא יהיה על הידיים שלכם או במנשא צמוד לגופכן רוב היום, הוא לא יגדל להיות ילד מפונק. לימדו ליהנות יחד איתו מהדברים הפשוטים. טיול בגינה, אמבטיה, שירים, משחקים וצעצועים. ואחרי שתסיימו לשחק, חבקו ונשקו אותו עוד - ותנו לגוזל גם חיבוק ונשיקה ממני.

 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה