מדוע השבועות האחרונים להריון כל כך חשובים

סיכונים בלידה מוקדמת, ומה קורה בזירוז לידה
|
הדפס
|
שמור

כתבה זו מיועדת לנשים החושבות לקבוע את תזמון הלידה של התינוק שלהן. יותר ויותר לידות נקבעות מראש, ומוקדם מן הרצוי, ולא מסיבות רפואיות. מומחים לומדים שזה עלול לגרום לבעיות הן לאם והן לתינוק. אם יש אפשרות, הטוב ביותר הוא לסיים לפחות 39 שבועות של הריון.

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

הרבה דברים חשובים קורים לתינוק שלך בשבועות האחרונים של ההריון. למשל, המוח והריאות של העובר עדיין גדלים. 39 שבועות נותנים לתינוק שלך את כל הזמן שהוא זקוק לו כדי לגדול לפני שייוולד.

 

ייתכן שאין לך אפשרות לבחור מתי ללדת. אם יש בעיות בהריון, או סכנה לבריאות התינוק, ייתכן שתצטרכי ללדת מוקדם יותר. אבל אם ההריון תקין, ואם יש לך אפשרות לבחור, ואת מתכננת את תאריך הלידה, המתיני לפחות 39 שבועות. תינוקות שנולדו מוקדם מידיי עלולים לסבול מבעיות בריאות בלידה ובהמשך החיים יותר מאשר תינוקות שנולדו לאחר הריון מלא.

 

אם את מתכננת את תאריך הלידה, הדפיסי כתבה זו וקחי אותה איתך לבדיקה הבאה שלך אצל הרופא המטפל. שאלי את הרופא או מיילדת מוסמכת את השאלות הבאות: 

 

אלו הסיבות מדוע התינוק זקוק ל-39 שבועות:

 

  • אברים חיוניים, כמו המוח, הריאות והכבד מקבלים את הזמן הנחוץ להם כדי להתפתח.
  • יש סיכוי קטן יותר שיהיו לתינוק בעיות ראייה ושמיעה לאחר הלידה.
  • יש לו זמן לעלות במשקל בעודו ברחם. לתינוקות הנולדים במשקל בריא קל יותר לשמור על חום גופם לעומת תינוקות הנולדים קטנים מידיי.
  • הוא יכול לינוק ולבלוע ולהישאר ער זמן המספיק לו לאכול לאחר הלידה. תינוקות בלידה מוקדמת לעתים מתקשים לעשות זאת.

 

מדוע קביעת לידה מוקדמת עלולה להיות בעייתית?

מומחים הבינו, כי קביעת לידה מוקדמת שלא מסיבות רפואיות עלולה לגרום לבעיות לאם ולתינוק. למשל:

 

זמן הלידה המשוער עלול להיות לא מדויק. לפעמים קשה לדעת מתי בדיוק חלה ההתעברות. אם את קובעת זירוז לידה או ניתוח קיסרי ותאריך הלידה האמיתי רחוק בשבוע או שבועיים מן המועד שחשבת, התינוק עלול להיוולד מוקדם מדי.

 

זירוז לידה עלול לא לעבוד. אם את מבצעת זירוז, התרופה שהרופא נותן עלולה שלא לפעול ולהתחיל את תהליך הלידה. כאשר זה קורה, ייתכן שתזדקקי לניתוח קיסרי.

 

ניתוח קיסרי עלול לגרום בעיות לתינוק. תינוקות הנולדים בניתוח קיסרי בסיכון גבוה יותר לקשיי נשימה ובעיות בריאותיות נוספות לעומת תינוקות בלידה נרתיקית. הרחם של האם מתכווץ כדי לסייע לדחוף את התינוק החוצה דרך תעלת הלידה.

 

ניתוח קיסרי עלול לגרום בעיות בהריונות הבאים. ברגע שעברת ניתוח קיסרי, יש סיכוי גדול יותר שבהריונות עתידיים תלדי שוב בניתוח קיסרי. ככל שאת עוברת יותר ניתוחים, כל גדלה כמות הבעיות שעלולה להיגרם לך ולתינוקות שאת יולדת, כולל בעיות עם השילייה.

 

ניתוח קיסרי הוא ניתוח גדול עבור האם. לוקח יותר זמן להתאושש מניתוח קיסרי מאשר מלידה נרתיקית. צפי לאישפוז שבין יומיים לארבעה לאחר ניתוח. תזדקקי לארבעה עד שישה שבועות לאחר שתגיעי הביתה לפני התאוששות מלאה. עלולים גם להיווצר סיבוכים מהניתוח, כמו זיהומים או דימום. לכן חשוב לשמור קשר עם הרופא המטפל גם לאחר שחזרת מהאישפוז.

 

שאלות לרופא המטפל

שאלות אלו עשויות להועיל כאשר את מדברת עם הרופא או מיילדת על הלידה. הדפיסי את השאלות וקחי עמך לבדיקה הבאה ושאלי את השאלות הללו:

 

אם הרופא ממליץ על לידה לפני שהסתיימו 39 שבועות: 

  • האם יש לי בעיה בריאותית או חשש לבריאות התינוק, שבגללם אזדקק ללידה מוקדמת?
  • האם אני יכולה להמתין ללידה עד שאתקרב לשבוע 39?

  

על השראת לידה

מדוע אני זקוקה לזירוז?

  • איך תבצע את הזירוז?
  • האם זירוז הלידה מגביר את הסיכוי שאצטרך ניתוח קיסרי?

  

על ניתוח קיסרי

מדוע אני זקוקה לניתוח קיסרי?

  • אילו בעיות עלול ניתוח קיסרי לגרום לי ולתינוק?
  • האם אזדקק לניתוח קיסרי גם בהריונות הבאים? 

 

תורגם באישור מצעד הפרוטות

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה