טיפים לקראת הלידה

טכניקות חשובות להקלה על תהליך הלידה
|
הדפס
|
שמור

חשוב להיות קשובה לגופך ולא לראות את הלידה כמשהו ש"צריך כבר לגמור איתו" ולחפש תנוחה שפחות תכאב. חשוב להיות בתנועה מרובה במהלך הלידה וגם במהלך סוף ההריון. נכון שלעיתים כבד וקשה כבר "לסחוב" אבל תנועה מרובה בהריון כולו ובחודש האחרון בייחוד נושאים פירות. 

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

סופי שבוע רבים העברתי בליווי של יולדות. מעניין מאוד שהגוף מחליט דווקא על לידה בסופ"ש כשבן הזוג בדרך כלל נמצא לידנו ולא צריכים להתארגן ולנסוע מהעבודה וכו'.

 

התאריך המשוער שלך מתקרב או חלף? 
חבל להיות בלחץ ולשבת ולהמתין ש"משהו כבר יקרה". תיהני מכל רגע לפני הלידה. תנצלי את הזמן גם אם את חווה את כל התופעות הלא נעימות. קבלי החלטה שאת נהנית no matter what וזהו! צאו לנופש. קבלי פינוקים ועיסויים. בקרו במסעדות הכי טובות. תקראי ספרים שלא יהיה לך זמן לקרוא אחרי הלידה. לכי לסרט טוב. כי עם תינוק אין זמן לקולנוע, לפחות לא בחודש הראשון (לי לקח המון זמן למצוא זמן ללכת לראות סרט בקולנוע!), לכי לרקוד סלסה וסמבה. שבי מול הים ותיהני מהשקט, השלווה ומהגלים. אחרי הלידה הכל משתנה ולוקח זמן לחזור לשגרה. תתכונני נפשית ללידה ולהורות, עד כמה שניתן.

 

הרבה תנועה בלידה וצירים טובים
בלידה עצמה, אל תפחדו להיות בתנועה. אם ישיבה או השכיבה "עושה לכם יותר טוב" (=פחות צירים), תזכרו שמטרת הלידה היא ללדת את תינוקכם ולא שיהיה לכן "נוח".

 

המטרה היא לפתח צירים טובים והרבה צירים - צירים תכופים וחזקים בעוצמתם. לרוב "צירים טובים" = צירים כואבים. אל תחברו בין כאב למשהו שלילי. בלידה הכאב הוא טוב ומראה בדרך כלל על התקדמות טובה של הלידה. היו פעילות! זוזו! קפצו על כדור לידה, בלי לפחד שהקפיצה "תפגע בתינוקכם". זה לא פוגע, אלא מאפשר לתינוק לרדת טוב באגן ולהתברג לתוכו. רק תוודאו שאתן יציבות על הכדור. ניתן להיתמך עם יד על כסא, מיטה, שולחן, בן הזוג וכדומה.

 

שינוי תנוחה
תשנו תנוחה לעיתים קרובות (לפחות כל 20 דקות). גם הכריעה, בכל שלבי ההריון היא נהדרת ופותחת את הגוף. עמידת שש או עמידת שש עם הישענות על כדור. תנועות אגן עם רגליים פתוחות והרבה מקום לתנועה (כמו ריקודי בטן). עמידה עם רגל אחת הצידה על כיסא ורגל אחת ישרה על הרצפה גם מצוינת. בציר אפשר להישען על בן הזוג (כמו ריקוד) עם תנועה, נשימות והרפיה תוך כדי שהוא מעסה לך את הגב התחתון ואת כל אזור האגן.

 

הרפיה
תרפו את הגוף במקום להתכווץ עם הכאב. גוף רפוי מאפשר לכן להיפתח. גוף לחוץ ולא רפוי אינו מאפשר לפתיחה להתקדם כראוי.  תעברו על כל איבר בגוף ותרפו אותו, ראש, מצח, עיניים, לחיים, אף, פה, סנטר, צוואר וכו'. אם קשה לכן, תבקשו ממי שנמצא אתכן בלידה לעשות זאת יחד אתכן. אם מלווה אותך גם דולה, בקשי ממנה לעשות איתך דמיון מודרך.

 

עבודה קולית
אל תתביישו לעשות קולות.  עבודה קולית היא נהדרת בלידה. אם את אוהבת לשיר, תשירי לתינוק בלידה. אם התינוק רגיל לשמוע אותך מדברת, דברי איתו במהלך הלידה כדי שיידע שאמא בסדר ושהכל מתקדם כצפוי.

 

דמיון מודרך
השתמשו גם בדמיון שלכן, או תבקשו מהמלווה שלכן (בן זוג/דולה/חברה וכו') לעשות לכן דמיון מודרך בלידה. חישבו על מקום בו הייתן רוצות להיות ו"טיילו למקום הזה" במחשבות.

 

מפתח ללידה טובה
המפתח ללידה טובה: תנועה, הרפיה, נשימות נכונות (לא לוותר על אימוני נשימות עם הבן זוג הרבה לפני הלידה! אין כמו הנשימות כדי להרפות את הגוף ולהפחית את הכאב). חשוב גם לשתות כל הזמן ולאכול דברים קטנים שנותנים אנרגיה. בלידה ארוכה חשוב לאכול ולשתות, אחרת אין לגוף כוח להמשיך!

 

יש לי אין סוף עצות למי שעתידה ללדת, אך קשה להוציא את הכל כך בכתבה אחת קצרה. אם יש לכן שאלות ספציפיות אשמח לעזור ולנסות למצוא יחד אתכן פתרון מתאים.  פנו אליי בפורום הכנה ללידה כאן בפורטל. ניתן גם ללמוד עוד אודות שיטות אלה בקורסים שאני מדריכה.

 

מתחים ופחדים
ולסיום. זכרו שהמתח והפחד מזינים את הכאב. ככל שתפחדו פחות מהמתרחש כך יפחת גם הכאב, כי לא יהיה לו ממה להתחזק. תאמינו בעצמכן ושהגוף שלכן חזק ומדהים ויודע ללדת, כי הכל מתחיל בראש והכל מתבצע קודם כל במחשבה.  גוף האשה מדהים ונועד בין היתר ללדת! העובדה שרובנו יולדות בבית חולים כיום, אינה הופכת את הלידה למשהו שקשור לחולי או קושי. תנסו לקבל את הצירים באהבה ולראות אותם כאנרגיה שמקדמת אתכן למפגש הראשון עם הפשושים שלכן ולא כאויב. אם תנשמו נכון תגלשו מעל גלי הצירים כמו שצפים מעל הגלים בים. אם תלחמו בציר ותשכחו מהנשימות, התחושה תהיה יותר דומה לכניסה לתוך גל שקשה לצאת ממנו.

 

בואי ללידה עם גישה חיובית והלידה תקבל אותך באהבה.

 

תוכנית לידה, לידה והורות
ועוד דבר, הכינו תוכנית לידה מסודרת ותיקחו בחשבון שיש הפתעות בלידה ולא תמיד ניתן להיצמד לתוכנית המקורית. חשוב להגיע עם תכנון טוב ועם ראש פתוח ולזרום עם כל מה שמתרחש בגוף שלכן בלידה. ככל שתדעו יותר לפני הלידה כך תוכלו לקבל החלטות חשובות בלידה. החלטות המבוססות על ידע ומידע ולא על לחץ של רגע. הלידה אמנם רגע חשוב בחיים בו מצטרף אלינו בן משפחה חדש ומקסים, אך אין לשים דגש רב מדי על הלידה עצמה.

 

מה שבאמת חשוב זה המשך הדרך של כולנו כמשפחה ושלך ושל בן זוגך כהורים. הורות היא משרה מלאה, כפולה עם המון שעות נוספות, אך עם השכר הכי מדהים בעולם – המון אהבה ומתינוקכם. זכרו שהחודש הראשון אחרי הלידה מתיש ויש עליות וירידות במצב רוח, כמו רכבת הרים מטורפת. זה נורמלי וזה קורה לכולנו אחרי הלידה. חוסר שינה, הורמונים, התרגשות, האחריות האין-סופית, שינוי ממצב של זוג למשולש אמא-אבא-תינוק ועוד תורמים למצב החדש ונותן לנו לחוש מערבולת של אושר עילאי ודיכדוך אימתני. עם הזמן הכל נעשה יותר קל וככל שהתינוק מתפתח ולומד עצמאות (התהפכות, זחילת גחון, זחילה על שש, ישיבה, עמידה, הליכה ודיבור) כך קל יותר לכל בני המשפחה.

 

אני מאחלת לכולכן לידה פעילה, טובה וקלה עם המון אהבה, עוצמה נשית, תמיכה מבן הזוג או ממי שיילווה אתכן והמון המון אמון בעצמכן, בגוף שלכן ובעובר שעושה את דרכו החוצה בגבורה ועם המון עוצמה!  וכן תינוק בריא ומושלם והורות קסומה!

 

יש לך שאלות בנושא? הצטרפי עכשיו לפורום הריון ולידה - הריוניות ומומחים מדברים עם צוות מומחים רב-מקצועי.


קורס הכנה ללידה אונליין של פורטל דולה למשפחה ב-32 פרקים קצרים ועניינים.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
7. רוית 28/07/2018, 09:17:40

תודה רבה!

+ השב
 
6. חני 11/07/2018, 22:20:01

מילים מחזקות ומפקסות!

+ השב
 
5. S.a 12/07/2016, 14:46:26

וואו כל כך מחזק, אני ממש פחדנית והתיאור שלך ממש ריגש אותי ונתן לי חשק ללדת מייד ולא לברוח מהמחשבה על זה !

+ השב
 
4. אור 05/11/2015, 22:53:50

נמצאת בשבוע 42 ולא רוצה זירוז, עשיתי הכול שמן קיק, להתאמץ ועוד. האם יש למישהי המלצות?

+ השב
 
3. ספיר 05/02/2015, 19:57:31

שבוע 37 לידה ראשונה לא יודעת לאילו כאבים לצפות בדיוק אך מקווה מאוד שאצליח להישאר רגועה וכמה שפחות מפוחדת בשביל לעבור את הלידה בצורה הטובה ביותר

+ השב
 
3.1. שני 05/11/2015, 17:34:53

אני איתך..... שבוע 37+3. מחכה ומצפה כ"כ אבל יחד עם זאת אין לי מושג לאיזה כאב לצפות

2. נטלי 26/01/2014, 10:43:26

וואו נעמי עכשיו קראתי ואני ממש מרגישה שאני מתקרבת ללידה. (שבוע 31). תיארת זאת כלכך יפה- יכולתי לראות עצמי שם, עושה לידה פעילה. תודה רבה!

+ השב
 
1. תמר החמודה 18/01/2012, 11:36:05

אמן סלה! באתי עם גישה מאוד חיובית ללידה של הבן שלי.‏ והיה לי חויה נהדרת!‏

+ השב
 
1.1. עילי 26/11/2012, 13:25:09

היית עם או בלי אפידורל?