איזה טיפולי טיפוח ויופי אינם בטוחים בהריון

האם בטוח לצבוע את שיער בהריון?
|
הדפס
|
שמור

אתר מצעד הפרוטות האמריקני ריכז שורה של שאלות הקשורות לבטיחות של טיפולי טיפוח ויופי בזמן ההריון. מומחי האתר השיבו לשאלות ואלו התשובות, באדיבות מנהלי האתר.

צילום: מאיה אהרוני

האם בטוח לצבוע שיער בזמן ההריון? 

אין כל הוכחה שהכימיקלים בצבעי השיער עלולים לפגוע בעובר שלך. כמות הצבע שאת בדרך כלל משתמשת לצביעת השיער אינה מספיקה כדי לגרום להגדלת הסיכון לך או לעובר.

 

אם את חוששת לצבוע את השיער במהלך ההריון: 

 • השתמשי בכפפות כך שהעור שלך יספוג פחות צבע
 • ודאי שהחדר שבו את מבצעת את הצביעה מאוורר הייטב, כך שלא תנשמי את הכימיקלים למשך זמן רב.
 • אל תשאירי את הצבע על השיער לזמן ארוך מן ההמלצות בדף ההוראות.

 

אם עדיין יש בך חשש, נסי אולי גוונים. מכיוון שהצבע בגוונים אינו נוגע בדרך כלל בקרקפת, העור שלך אינו יכול לספוג אותו. צבע אינו יכול להיספג דרך השיער עצמו. את גם יכולה לנסות צבעי ירקות או חינה.

 

למידע נוסף על טיפול בשיער בזמן ההריון, קראי את "טיפולי שיער והריון" של מומחי טרטולוגיה OTIS.

  

האם בטוח להסיר שיער בזמן ההריון? 

העור שלך עשוי לספוג את החומר המשמש להסרת שיער. עקירה בעזרת פינצטה, שעווה וגילוח בטוחים יותר להסרת שיער בזמן ההריון. הסרה קבועה של שיער כמו למשל באמצעות אלקטרוליטים כנראה בטוחים גם הם.

 

אם את רוצה להשתמש בכל זאת בתכשיר להסרת שיער: 

 • נסי את התכשיר על חלק קטן בגופך ובדקי מהי התגובה שלך למוצר. גם אם השתמשת בקרמים להסרת שיער בעבר, העור שלך רגיש יותר בזמן ההריון, והכי בטוח לבדוק פעם נוספת.
 • דאגי שהחדר שבו את מבצעת את הסרת השיער יהיה מאוורר הייטב.
 • אל תשאירי את הקרם על גופך לזמן ארוך מן המומלץ.

 

האם אני יכולה להשתמש בתכשירים לשיזוף ללא שמש בזמן ההריון? 

נוזלים וספריי לשיזוף ללא חשיפה לשמש כנראה בטוחים לשימוש במהלך ההריון. אבל שיזוף "אמיתי" בחשיפה לשמש או במיטת שיזוף, חושף אותך לקרניים אולטרה סגוליות שהן עלולות להיות מסוכנות. קרניים אלו מזיקות לך, אבל גרוע מכך: הן מזיקות גם לעובר המתפתח. קרניים אלו עלולות למנוע מהגוף שלך לספוג חומצה פולית. ויטמין זה מסייע להתפתחות מוחו של התינוק ושל עמוד השידרה שלו.

נוזלים המשמשים לשיזוף, אינם מכילים אור אולטרה סגול. המחקר בתחום מאוד מוגבל, ועדיין לא הוכח ששימשו בנוזלים ובספריי איננו בטוח או מסוכן. אבל לעומת הקרניים האולטרה סגוליות של השמש, עשוי להיות סיכון קטן בהרבה בשיזוף המזוייף.

לנשים בהריון בדרך כלל יש עור רגיש. הן עלולות לקבל כוויות שמש מהר יותר. מוצרים להגנה על העור עלולים לגרום גירוי לעור, גם אם השתמשת בהם ללא בעיות לפני ההריון זו הסיבה מדוע את צריכה לבדוק מוצרים קודם כל על שטח קטן מאוד של העור. 

 

האם מיטות שיזוף בטוחות בהריון? 

רוב המומחים מתנגדים לשיזוף, בין אם את בהריון ובין אם לאו. כאשר העור שלך משתזך, הוא מנהסה להגן על עצמו מקרינה אולטרה סגולה. קרניים אלו מזיקות לעור שלך מכיוון ש: 

 • הן מגבירות את הסיכון ללקות בסרטן עור
 • הן גורמות לכוויות קשות כאשר את נחשפת להן לזמן ארוך מידיי
 • הן מגבירות את סימני ההזדקנות.

 

קרניים אולטרה סגולות רעות לכל אחד, אבל שיזוף מזיק במיוחד אם את בהריון. העור שלך ככל הנראה רגיש יותר לאור השמש לעומת התקופה שלפני ההריון, כך שאת עלולה להישרף בקלות. ישיבה בשמש החמה, או במיטת שיזוף לזמן ארוך עלולה לגרום לך להתחממות, או לאבד נוזלים (התייבשות). שני מצבים אלה מזיקים לתינוק הגדל בתוך. כמו כן, קרניים אולטרה סגוליות עלולות לפרק את החומצה הפולית, ויטמין חשוב המסייע להתפתחות המוח ועמוד השידרה של העובר.

 

הדרך הטובה ביותר להשתזף במהלך ההריון היא להשתמש בתכשירים לשיזוף ללא חשיפה לשמש. אם את חושפת את עצמך לשמש, השתמשי בקרם הגנה, שתי הרבה נוזלים, ודאגי להישאר קרירה ורוויה בנוזלים. 

 

האם מותר להסיר שיער בקו הביקיני בזמן הריון? 

כן, אבל זה עלול לכאוב לך יותר מכרגיל. אצל חלק מהנשים, מתגברת צמיחת השיער בזמן ההריון. נשים רבות גם סובלות בתקופה זו מרגישוּת גבוהה יותר של העור. זה עלול להיות שילוב כואב לאורך קו הביקיני. נסי תחילה את השעווה על איזור קטן של העור, כדי לוודא שהתהליך אינו כואב לך מדי.

 

בחודשים האחרונים להריון, ייתכן שתתקשי לבצע הסרת שיער בשעווה לאורך קו הביקיני. יהיה לך קשה לראות את האזור המסויים, שלא לדבר על להגיע אליו. אם את באמת רוצה את קו הביקיני, אולי עדיף לבצע זאת במכון מתמחה ולא בבית.

 

האם אני יכולה לעשות קעקוע בזמן ההריון? 

יש כמה בעיות הקשורות לקעקוע בזמן ההריון ולכן הטוב ביותר הוא להמתין עד אחרי הלידה. אם בכל זאת את רוצה קעקוע, שימי לב לנושאים הבאים:

 

צהבת נגיפית B ואיידס הן שתיים ממחלות רבות העלולות לעבור בגלל מחט מזוהמת. צהבת נגיפית B היא זיהום חמור בכבד. איידס היא מחלה המאיימת על החיים, ומונעת מגופך להילחם בזיהומים. הן צהבת והן איידס עשויים לעבור מאדם לאדם באמצעות נוזלי גוף. זה אומר שאת עלולה להידבק במחלות הללו אם מישהו משתמש במחט מזוהמת. זה גם אומר שאת עלולה להדביק במחלות אלו את העובר שלך, אם נדבקת כאשר את בהריון.

 

אם את רוצה בכל זאת קעקוע: 

 • האמן המקעקע צריך להיות רשום ומוכר, ולפעול לפני הנחיות בטיחות מוסכמות.
 • מקום הקעקוע חייב להיות נקי
 • המקעקע צריך ללבוש כפפות
 • התחבושות, הצבע והמחטים צריכים כולם להיות סטרייליים, חדשים, ובאריזות חתומות.
 • אמרי לאמן הקעקוע שאת בהריון. ודאי שיש אפשרות להתקשר אליו או אליה אם יתעוררו בעיות לאחר שיבוצע הקעקוע.

 

צבעי עור 

איננו יודעים אם צבעי הקעקוע משפיעים על העובר המתפתח. שלושת החודשים הראשונים להריון הם חשובים במיוחד. בתקופה זו, כאשר האברים הפנימיים, העצמות, העצבים, השרירים – כמעט הכל – מתפתחים בקצב מהיר. בסוף השליש הראשון, אורך העובר הוא 7.5 ס"מ ומשקלו כ-30 גרם. כמות הכימיקלים בקעקוע עשויה להיות קטנה ובלתי מזיקה לאדם בוגר, אבל עלולה להיות לה השפעה מרחיקת לכת על העובר הזעיר. כך, שאם את חושבת על קעקוע, נמתיני לפחות עד לשליש השני להריון.

 

קעקוע בגב ואפידורל 

אפידורל היא זריקה הניתנת בגב התחתון כדי לעצור את כאב הצירים בזמן הלידה. רוב הרופאים המרדימים יתנו אפידורל ליולדת עם קעקוע בגב התחתון, אבל הם יימנעו מכך, אם הקעקוע נעשה בתקופת ההריון והוא עדיין טרי.

 

אין כל הוכחה ברורה בעד או נגד אפידורל ליד קעקוע. אם יש לך קעקוע בגב התחתון, בדקי מראש מהי מדיניות בית היולדות שאת בוחרת בו לגבי מתן אפידורל סמוך לקעקוע. 

 

יש לי קעקוע. האם זה ישפיע על העובר שלי? 

הבעיה העיקרית עם קעקועים היא זיהום. סימנים של זיהום כוללים: 

 • אדמומית
 • חום
 • כאב
 • נפיחות
 • מוגלה או פסים אדומים היוצאים ממקום הפצע.
 • אם סימן כלשהו מסימנים אלה מופיע, פני מייד לרופא המטפל.

 

מחטים מזוהמות של קעקוע עלולות להפיץ מחלות. אם את חושבת שאמן הקעקוע לא היה סטרילי מספיק, בקשי בדיקה לגילוי צהבת, איידס וסיפיליס (עגבת). צהבת נגיפית B היא זיהום חמור בכבד. איידס היא מחלה מסוכנת, המונעת מהגוף שלך מלהילחם בזיהומים. עגבת היא מחלה רצינית. הייא בדרך כלל מועברת במגע מיני, אבל גם בדרכים נוספות. אם יש לך קעקוע בגב התחתון, דברי עם הרופא שלך כיצד זה עלול להשפיע על הקלה על כאבים במהלך הלידה. אפידורל היא זריקה הניתנת בגב התחתון כדי לעצור את כאבי הצירים בלידה. רוב הרופאים המרדימים יתנו אפידורל ליולדת עם קעקוע בגב התחתון, אבל הם יימנעו מכך, אם הקעקוע נעשה בתקופת ההריון והוא עדיין טרי.

 

אין כל הוכחה ברורה בעד או נגד אפידורל ליד קעקוע. אם יש לך קעקוע בגב התחתון, בדקי מראש מהי מדיניות בית היולדות שאת בוחרת בו לגבי מתן אפידורל סמוך לקעקוע. 

 

מה עם טבעת בטבור בזמן ההריון? 

נשים בהריון צריכות להמתין עד אחרי הלידה כדי לבצע ניקוב של הטבור, מכיוון שהגוף שלהם, במיוחד איזור הבטן, משתנה מאוד בהריון. ככל שהבטן גדלה, כך גדל הסיכוי לבעיות של החלמת הנקב ליד הטבור. זה עלול לגרום גם לזיהום.

 

אם הניקוב שביצעת כבר הגליד, זה בדרך כלל בטוח להשאיר את התכשיט במקום. את יכולה להסיר תכשיט מתכתי ולהחליפו בתכשיט פלסטי במהלך ההריון, אם תכשיטי מתכת הופכים בלתי נוחים.

 

הבעיה העיקרית בפִּירְסִינְג, (נִקּוּב) היא הסיכון לזיהומים. ניקוב חדש עלול לקבל זיהום בקלות, אם אין טיפול מתאים.

סימני זיהום כוללים: 

 • אדמומית
 • נפיחות
 • חום
 • כאבים
 • מוגלה הנוזלת ממקום הניקוב.

 

אם ראית אחד הסימנים הללו, פני מייד לרופא המטפל. מחטים מזוהמות עלולות להפיץ מחלות כמו צהבת נגיפית B ואיידס. צהבת נגיפית B היא זיהום חמור בכבד. איידס היא מחלה המאיימת על החיים, ומונעת מגופך להילחם בזיהומים. הן צהבת והן איידס עשויים לעבור מאדם לאדם באמצעות נוזלי גוף. זה אומר שאת עלולה להידבק במחלות הללו אם מישהו משתמש במחט מזוהמת. זה גם אומר שאת עלולה להדביק במחלות אלו את העובר שלך, אם נדבקת כאשר את בהריון.

 

ודאי שמי שמבצע את הניקוב בגופך פועל לפי ההנחיות: 

 • במקום הניקוב יש מכונה לסטריליזציה של מכשירי הניקוב
 • המקום נקי
 • המנקב לובש כפפות בזמן העבודה
 • תחבושות מחטים והתכשיטים צרכים כולם להיות סטריליים, חדשים ובאריזות סגורות.
 • אמרי למנקב שאת בהריון. ודאי שיש אפשרות להתקשר אליו או אליה אם מתעוררות בעיות לאחר שבוצע הניקוב.

 

תורגם באישור מצעד הפרוטות

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. לירון 08/08/2014, 13:04:50

האם יש בעיה עם הסרת שיער בשעווה בפס הבטן?

+ השב