פרחי באך בהריון

מהם פרחי באך ואיך הם משמשים אותך בהריון
|
הדפס
|
שמור

מזל טוב! בקרוב תהיי אמא, בין אם תכננת את בוא התינוק במשך זמן רב ובין אם זאת פשוט הפתעה משמחת, הידיעה שאת עומדת ללדת תינוק בוודאי מביאה עימה רגשות מעורבים שונים.


לאחר שהיה לך קצת זמן כדי לעכל את הידיעה, ייתכן שתמצאי את עצמך בתקופה בה את זקוקה למעט תמיכה רגשית. עתיד הטומן בחובו נשיאת תינוק בקרבך במשך 9 חודשים הוא תמיד אתגר, אפילו לאילו המוכנות לקראתו בצורה הטובה ביותר.

צילום: פוטו-ראק

תקופת ההריון היא תקופה אופטימית שמביאה עימה ציפייה לאושר גדול שעתיד להיכנס לחייך, אז למה בכל זאת את חווה לעתים קרובות מדי חוסר שקט, פסימיות, חרדות ודכדוך, חששות, תסכול או חוסר ביטחון? אולי תוכלי להתנחם כי כל התחושות והרגשות הללו הם טבעיים ונורמליים לחלוטין. חלקם נעוץ בשינויים ההורמונליים המתרחשים לכל אורך ההיריון ומשפיעים בין היתר על תנודות במצב הרוח וחלקם האחר מורכב קצת יותר וקשור במבנה אישיותך, בדפוסי התנהגות שרכשת במהלך השנים, בדברים שמנהלים אותך ואת אף אינך מודעת להם, במה שהסביבה מקרינה כלפייך ובאופן בו זה מגיע אלייך ומשפיע עלייך, ביחסייך עם בן זוגך ועוד ועוד.

הבשורה היא, שיש מה לעשות ואפשר לאזן ולייצב את המתחים הרגשיים, אותם חווות נשים בהריון, לקראת הלידה ולאחריה, באמצעות תמציות של פרחי באך שעובדות באופן מדהים ויעיל במצבים הללו.

מהם פרחי באך?
שיטת טיפול ב-38 תמציות אנרגטיות-הומיאופתיות המופקות מפרחי בר, עצים וצמחים. השיטה פותחה על ידי ד"ר אדוארד באך שהיה רופא, חוקר והומיאופת. ד"ר באך הכיר בקשר ההדוק בין מצבו הרגשי, המנטלי, הרוחני והחווייתי של המטופל לבין מצבו הגופני ופיתח שיטה טיפולית המבוססת על ההבנה שכל מחלה היא תגובה להפרעות חיצוניות.

תמציות פרחי הבאך עובדות על הפן הרגשי שלנו ומסייעות לנו להתמודד עם רגשות קשים שאגרנו במהלך חיינו: חוויות לא נעימות, טראומות, חרדות ועוד ממגוון המתחים שהחיים מספקים לנו ועל פי רוב אין בידינו המודעות, הכלים או היכולת להתנהל נכון מולם.

כל תמצית או שילוב של כמה תמציות עובד על פן רגשי אחר שבא לידי ביטוי כמו: פחד, תיסכול, חוסר ביטחון עצמי, כעסים, ייאוש ועוד. התמציות מאפשרות לנו להשתחרר מהרגלים לא רצויים, לתפקד יותר טוב ולהצליח, לחזק את הביטחון העצמי, לשפר את הקשר שלנו עם הסביבה, להשתחרר מחסימות, מפחדים וחרדות, לבחור ממקום נכון ולאמץ מסוגלות להנעת ולהנאת חיים. 


התמציות בטוחות לחלוטין ולכן מומלצות בשימוש במצבים עדינים כמו תכנון היריון וטיפולי פוריות, היריון ובהנקה! כמו כן עובדות ביעילות על מצבים רגשיים וקשיים בקרב פעוטות ובהחלט כדאי לשקול בהמשך הדרך טיפול גם בפעוטות בפרחי באך.

אופן הטיפול מתבצע כאשר המטפל בפרחי באך מאבחן את מצבה הרגשי של האישה ומתאים לה על פי רוב, הרכב של 6 תמציות פרחי באך שונות, העובדות בסינרגיזם יחד על איזון המצב הרגשי בו האישה נתונה. המפגש הטיפולי נערך אחת לשבועיים ובו מוחלפת פורמולת פרחי באך בהתאם לתמונה הרגשית החדשה שעולה באבחון. (לאחר שאוזנו חלק מהמרכיבים הרגשיים וחלקם האחר דורש המשך עבודה).

תמציות באך בהיריון
במהלך חודשי ההיריון גופך יעבור כמות אדירה של שינויים וככל שהזמן חולף ואת מתקדמת מהשליש הראשון של ההיריון שלך אל השליש השלישי, את עלולה לחוות קשת רחבה של תחושות פיזיות ורגשיות, המשתנות עם הזמן. תמציות פרחי באך מסייעות לאזן ולתמוך במצבים רגשיים המתעוררים בך ומאפשרות הסתגלות מהירה ורגועה יותר לכל אותם שינויים.

בין תמציות פרחי באך השכיחות בטיפול בנשים הרות נוכל למצוא:

  • Olive – טובה למצבי עייפות פיזית מההיריון ומנשיאת המשקל העודף שהתווסף לך. התמצית מאוששת, מחזקת ומאזנת ברמה הפיזית והנפשית.
  • Impatiens – אם את מוצאת את עצמך חסרת סבלנות כלפי הסביבה ומחכה שהימים יעברו במהירות ושיסתיים ההיריון, התמצית תוכל לסייע לך , התמצית עובדת על מצבי חוסר שקט ועצבנות ומאד מרגיעה.
  • Crab Apple – אם השינויים החלים בגופך גורמים לך לחוש אי נוחות וכי אינך נראית טוב, התמצית מאפשרת השלמה עם מראה גופך, כך שהעניין כבר לא מפריע לך.
  • Mimulus - תמצית טובה לטיפול בחרדות ופחדים מהלידה עצמה, התמצית עובדת על פחד ממקור ידוע.
  • Aspen – תמצית שעובדת על חרדות ממקור לא ידוע, שלא נובעות ממשהו ספיציפי, אלא קיימות ויוצרות חוסר שקט פנימי.
  • Red chestnut – מתאימה לך, אם הינך חרדה כל הזמן לשלום העובר, התמצית מרגיעה את דאגנות היתר.
  • Mustard – תמצית טובה להרגעת מצבי דכדוך שמתלווים לעתים להיריון.

 

לקראת הלידה

לקראת הלידה עצמה אפשר להסתייע בתמציות מרגיעות חרדות ופחדים כמו: Mimulus, Aspen או תמצית ה- White chestnut שעובדת על מצב של טחינת מחשבות בראש ללא הירף וקשיים בשינה בשל כך. התמצית עושה שקט בראש ומאד מרגיעה.

את תמצית Rescue המוכרת בוודאי לרובכן, מומלץ לקחת במהלך הלידה עצמה, היא עובדת על מצב מצוקה או סטרס גדול (הלידה היא מצב של סטרס פיזי גדול על הגוף) ומאפשרת לגוף ולנפש לעבור את החוויה מבלי לחוות טראומה גדולה. ניתן לטפטף 20 טיפות בחצי ליטר מים ולשתות כל הזמן.

לאחר הלידה
התקופה שלאחר הלידה מלווה גם היא בתחושות רגשיות מעורבות המהולות באושר גדול מצד אחד ובחששות ותסכולים חדשים שמתעוררים מצד שני. ההסתגלות לסיטואציה החדשה בחייך שכרוכה בויתור על עצמיותך, לילות ללא שינה, הרבה שעות בית, אחריות גדולה, חששות טבעיים להתפתחותו התקינה של התינוק ועוד, הינה לא פשוטה להתמודדות ולפרחי באך ישנה חשיבות עצומה ביעילותם בליווי ובמתן תמיכה רגשית לאורך התקופה.

  • Red chestnut תוכל להרגיע דאגנות יתר לשלומו של התינוק, Mustard תרומם את מצב רוחך באם רובץ עלייך ענן של דיכאון או דכדוך שיכול להופיע גם כתוצאה משינויים הורמונליים שלאחר הלידה.
  • Walnut זו תמצית נפלאה שמחזקת בכל מצב של מעבר או מקום חדש בחיים, נותנת הגנה ושקט בתהליכי שינוי שאנו עוברים ולכן מצוינת לתקופת ההסתגלות שלך, בעיקר לאילו שהפכו להיות אם בפעם הראשונה.


ישנן תמציות רבות נוספות שיכולות להתאים לתקופת ההיריון ולאחר הלידה, הדבר הנכון והטוב ביותר עבורך הוא לעבור אבחון וטיפול אצל מטפל מוסמך בפרחי באך, אשר יתאים באופן אישי את התמציות למצב הרגשי בו את נתונה, ההתאמה האישית תבטיח תוצאות מהירות והפחתה משמעותית של חששות, אי שקט, חוסר ביטחון ומתחים שונים אחרים.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה