האם לידת בית מתוכננת מסוכנת יותר לתינוק?

מחקר בארה"ב: סיכוי גדול יותר למקרי מוות בלידת בית לעומת לידה בבית יולדות
|
הדפס
|
שמור

הסיכוי שתינוק ימות במהלך הלידה או בחודש הראשון לחייו לאחר לידת בית מתוכננת גבוה פי 2.4 לעומת הסיכוי שלו למות אם הוא נולד בלידה מתוכננת בבית יולדות. כך עולה ממחקר שפורסם ב-29 בדצמבר 2015 במגזין הרפואי New England Journal of Medicine.

לפי המחקר, המתבסס על ניתוח של 80 אלף לידות במדינת אורגון שבמערב ארה"ב, בלידות מחוץ לבית יולדות גם יש סיכון גדול יותר לפרכוסים של היילוד, ועלייה בסיכוי שהתינוקות יזדקקו למכשירי הנשמה ושהאמהות יזדקקו לעירוי דם.
מצד שני מעלה המחקר, כי בלידות מחוץ לבית יולדות יש הרבה פחות ניתוחים קיסריים, 5.3 אחוזים לעומת 24.7 אחוזים של ניתוחים קיסריים אצל יולדות בבתי יולדות. בלידות בית יש גם הרבה פחות התערבות לזירוז או השראת לידה, והרבה פחות מקרים של חתך חיץ.


במדינות המערב רק חלק קטן מהלידות מתרחשות מחוץ לבית יולדות, אבל מספר לידות הבית עולה, מכיוון שהנשים רוצות למנוע התערבות הסגל הרפואי וביצוע זירוז לידה או ניתוח קיסרי. הגידול במספר לידות הבית העלה שאלות לגבי הבטיחות, הכשרת מיילדות ורישוי, קשר בין המיילדות לרופאים והסדרים להעברת נשים מהבית לבית יולדות במקרה שנוצרת בעיה בלידה.


תוספת רישום במדינת אורגון, שבה מסרה היולדת היכן התכוונה ללדת, ולא רק היכן הלידה התרחשה, איפשרה לחוקרים להפריד בין לידות שהחלו בבית או במרכזי לידה, לבין מקרים שבהם היה צורך להעביר את היולדת לבית יולדות. במחקר נלקחו בחשבון הרקע האתני של היולדות, הגין, הריונות בסיכון כמו סוכרת הריונית או לחץ דם גבוה, כך שגורמים אלה בודדו ולא השפיעו על תוצאות המחקר. כמו כן לא נכללו מקרים של לידת תאומים, מומים מולדים, לידת עכוז או לידה מוקדמת. הן בלידות בית והן בלידות בבתי יולדות, הסיבוכים היו נדירים, אבל בלידות בית מתוכננות ב-3.9 מתוך אלף לידות היה מקרה מוות במהלך הלידה או עד חודש אחריה, לעומת 1.8 מקרי מוות של התינוק לאלף לידות בלידות מתוכננות בבית יולדות. 15 מקרי מוות היו בלידות בית, לעומת 137 מקרי מוות בבתי יולדות.


"השאלה היא מה הכי חשוב לאם, ומה הסיכונים שהיא מוכנה לקבל", אומר ד"ר מייקל גרין, מנהל מחלקת מיילדות בבית החולים הכללי של מסצ'וסטס ואחד מעורכי המגזין. "איננו מתכוונים לטפוח לנשים על הראש ולומר להן מה לעשות".
לדברי המיילדת אלן טילדן, שהייתה אחת ממחברי המחקר, היא מקווה שהתוצאות ישמשו לחשיבה על הקטנת הסיכונים בכל סוגי הלידות".

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה