תחליפי הורמון מקטינים הסיכוי להתקף לב אצל נשים עד גיל 60

מחקר: טיפול בשנות ה-50 לחיים מאריך את תוחלת החיים
|
הדפס
|
שמור

 

בשנים האחרונות נשים שמעו דיווחים סותרים על הסיכונים והתוצאות הטובות של טיפול בתחליפי הורמון HRT. מחקר חדש שניתח את הנתונים של מספר גדול של מחקרים קובע, כי טיפול בתחליפי הורמון יכול להקטין את הסיכוי להתקפי לב בכשליש אצל נשים עד גיל 60, אולם מעל גיל זה תוצאות המחקר אינן חד משמעיות.

 

בדיקה סטטיסטית של 23 ניסויים קליניים על יותר מ-39 אלף נשים העלתה, כי כי כאשר נשים מתחילות בטיפול בתחליפי הורמון (אסטרוגן עם פרוגסטרון או בלעדיו) בשנות ה-50' לחייהן, כדי להתגבר על סימפטומים כמו גלי חום של הבלות, הסיכון שלהם ללקות בהתקף לב או במוות משבץ לב יורד ב-32% לעומת נשים שקיבלו תרופת דמה או שלא קיבלו תרופה בכלל.

 

ניתוח זה, שנעשה על ידי חוקרים מאוניברסיטאות קורנל וסטנפורד, פורסם בגיליון חודש אפריל 2006 של המגזין הרפואי Journal of General Internal Medicine.

 

עם זאת, עבור נשים שעברו את גיל 60, טיפול בתחליפי הורמון הגביר את הסיכון להתקפי לב בשנה הראשונה לטיפול, אבל אחרי שנתיים של טיפול, ירד מספר ההתקפים לעומת מספר ההתקפים אצל נשים שנטלו כדורי דמה.

 

המחקר בא בהמשך לניתוח קודם בהיקף גדול שנעשה בשנת 2004, שנעשה על ידי אותם חוקרים, ובדק את כל מקרי המוות הקשורים לתחילפי ההורמון. הניתוח הקודם מצא 39% פחות מקרי מוות בין נשים שהחלו את הטיפול בתחליפי הורמון לפני גיל 60 לעומת נשים שקיבלו כדורי דמה או לא קיבלו כל טיפול.

 

"בניתוח הקודם של הנתונים לא היה לנו מספיק מידע כדי להעריך את מקרי שבץ הלב, אלא רק את מספר מקרי המוות הסופיים", אומר האסטרופיזיקאי אדווין סלפטר, פרופסור בדימוס במדעי הפיזיקה מאוניברסיטת קורנל, שהתמקד באחרונה בסטטיסטיקה הרפואית שהוביל לניתוח הסטטיסטי החדש של המחקר.

צילום: מאיה אהרוני

לדבריו, דו"חות שונים על הסיכונים ועל היתרונות של טיפול בתחליפי הורמונים הוביל לבלבול אצל נשים. אחת הסיבות לבלבול היתה המחקר הקודם והיוזמה לשיפור בריאות האשה WHI – מחקר לאומי בארה"ב שהתמקד באסטרטגיות למניעת מחלות לב, סרטן השד וסרטן המעי הגס, וגם בשברים אצל נשים לאחר גיל הבלות. בפרויקט המחקר הלאומי הגיעו למסקנה שהטיפול בתחליפי הורמונים קשור ליותר התקפי לב כאשר בדקו מידגם קטן של נשים בגיל ממוצע של 63 שנה במקום לבדוק התפלגות של הגיל של נשים לאחר גיל הבלות. החשיבות של השוני הוא בכך שנשים צעירות עשויות להגיב בצורה שונה לטיפול הורמונלי לעומת נשים מבוגרות יותר. מאז האבחנה, חוקרי WHI סיפקו מידע על אירועים כמו מחלות לב בנפרד לגבי נשים צעירות ובנפרד לגבי נשים מבוגרות.

 

סלפטר ועמיתי המחקר שלו, כולל בתו, מחברת המחקר שלי סלפטר, בעצמה פרופסור לרפואה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד, ורופאה במרכז הרפואי של עמק סנטה קלארה בקליפורניה, כוללים את המידע החדש של WHI בניתוח המורחב של הנתונים. "הוספנו את המידע משני ניסויים של WHI לגבי נשים צעירות יותר אל כל הניסויים האקראיים שבהם ניתנו תרופות דמה (פלסיבו) ומצאנו הבדל סטטיסטי משמעותי וירידה של 32% במקרי מחלת לב כלילית אצל נשים שהחלו את הטיפול בתחליפי הורמונים בשנות ה-50' לחייהן", אומרת פרופ' שלי ספלטר.

 

מחקר שפרסמו האב והבת סלפטר במגזין הבריאות האינטרנטי  Diabetes Obesity and Metabolism עשוי לשפוך אור על הסיבה שבגללה יש הבדל בתגובה של נשים צעירות לעומת התגובה של נשים מבוגרות לטיפול בתחליפי הורמון. מחקר זה מצא כי הטיפול מפחית בצורה משמעותית את הסיכון לחלות בסוכרת לעומת אלו שנטלו תרופות דמה אבל מעלה את רמת החלבון הקשור לדלקת בגוף. זה עשוי להפחית את מספר התקפי הלב אצל נשים צעירות בלי מחלת לב, אבל מעלה את הסיכון אצל נשים מבוגרות שכבר חלו במחלה בכלי הדם הכליליים.

 

המחקר החדש ביותר מראה, כי טיפול בתחליפי הורמון מפחית את מקרי מחלת הלב הכלילית אצל נשים שהחלו בטיפול זמן קצר לאחר הבלות. עם זאת, מחקרים אחרים מעלים את הסברה, כי טיפול בתחליפי הורמון מעלה את הסיכון ללקות בסרטן  השד אבל מפחית את הסיכון לסרטן המעי הגס. אבל, נשים צעירות שעברו לשלב הבלות, צריכות להתייעץ עם רופאיהן ולשקול את ההיסטוריה הרפואית שלהן כדי להחליטאם טיפול בתחליפי הורמון מתאים להן או לא.

 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה