הסיבוכים של הידבקויות

תכשירים למניעת הידבקויות אינם כלולים בסל הבריאות
|
הדפס
|
שמור

 

כמי שמנתח מדי חודש נשים רבות, בעיקר מצער אותי חוסר המודעות של הנשים שאינן ערות לחידושים הטכנולוגיים הרבים, שפותחו כדי לתרום לאיכות חייהן ולשמירה על בריאותן. הידבקויות הינן רעה חולה שעשויה להופיע לאחר כל פעולה כירורגית בחלל הבטן והאגן. ההידבקויות גורמות לסיבוכים קשים: לכאבי בטן, לבעיות פריון, לחסימת מעיים ולהידבקויות של איברים זה לזה בתוך חלל הבטן.

 

 

מהם התכשירים למניעת הידבקויות?


קיימים היום שלושה תכשירים למניעת הידבקויות: אדפט, אינטרסיד ואינטרקוט. אדפט הינו נוזל המוכנס לחלל הבטן בזמן הניתוח, במטרה ליצור חיץ בין האיברים. הנוזל נספג לאחר מספר ימים ללא תופעות לוואי. לצידו עומדים לרשות הרופאים שני אמצעי מניעה מוכחים ויעילים: רשת אינטרסיד, האמצעי הוותיק מכולם וזה שבזכות השימוש הרב בו בעולם נצבר לגביו ניסיון רב . אינטרסיד, שיעילותה הוכחה באינספור מחקרים, הינה רשת דקיקה שהמנתח מניח באזור הניתוח. לאחר מספר שעות הופכת הרשת לג'ל המפריד בין האיברים. הג'ל מאפשר זמן החלמה נדרש ומניעת הידבקויות. לאחר כחודש נספג אינטרסיד בגוף ללא כל תופעות לוואי. אמצעי נוסף שיעילותו הוכחה הינו ג'ל אינטרקוט, אותו מורח המנתח על אזור הניתוח. בכך נוצרת הפרדה מלאכותית בין האיברים הפנימיים ומתאפשרת להם החלמה מלאה.

במה משתמשים בבית היולדות?


אני מכיר ביתרונות הגדולים של הטכנולוגיות למניעת הידבקויות. לצער,י המודעות לשימוש בטכנולוגיות אלו, הן בקרב הרופאים והן בקרב הנשים נמוכה מאוד. בנוסף, התכשירים אינם כלולים בסל הבריאות ולכן על האישה לבקש מהרופא להשתמש בהם בזמן הניתוח.

 

אינטרסיד ואינטרקוט נמצאים ברוב בתי החולים בארץ. בבתי החולים הפרטיים עושים שימוש רחב יותר בתכשירים. מומלץ לכל אישה העתידה לעבור ניתוח גינקולוגי, פרטי או בבית חולים ציבורי, לברר, לפני הניתוח, עם הרופא המטפל והקופה המבטחת מהן עלויות רכישת אינטרסיד ואינטרקוט ומה גובה ההחזר.

 

 

הכותב, דר' יצחק פיינשטיין, מומחה לגינקולוגיה, לשעבר מנהל תחום גיניקולוגיה בקופת חולים לאומית.


תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
4. איריס 24/08/2016, 20:41:23

עברתי ניתוח להרמת רחם לפני כשנתיים מאז סובלת מבעיות עיכול נפיחות בטנית בבדיקה קולונוסקופיה לא ניתן היה להיכנס עד 50 ס"מ עקב הידבקות פיתול מה עליי לעשות ??

+ השב
 
3. מיכל 04/07/2016, 10:55:15

כחודש וחצי לאחר ניתוח להוצאת רחם ושחלות. שחלה שמאלית לא הוצאה עקב הדבקויות אגן והוצאתה לפי דברי המנתח היתה אמורה לעשות נסק במעי. יש לי כאבים בצד ימין תחתון של הבטן כמו כן יציאות תקינות ואין בעיה עם דרכי השתן. האם להתיחס לזה כתופעות לוואי לאחר ניתוח או כאבי הדבקויות. ץת

+ השב
 
2. רויטל 29/04/2014, 06:57:09

בשום מום לא ראיתי התייחסות לתופעות לוואי של אינטרקוט. האם יודעות כאלה? כמה זמן שימוש קיים בעולם בג'ל?

+ השב
 
1. יפה 08/04/2014, 17:27:28

אינפורמציה חשובה מאוד. תודה רבה

+ השב