גידול תאומים: יותר משתי מישרות מלאות

עבודה כפולה ושמחה כפולה
|
הדפס
|
שמור

כשזוג מבין ומפנים שעומדים להיוולד לו תאומים, בדרך כלל יש תחושה של שמחה מהולה בחשש, כי גידול תאומים אינו כמו גידול ילד אחד. כולם יודעים שלגדל ילד אחד זה יותר ממישרה מלאה, 24 שעות ביממה, וגידול תאומים, לכן, הוא יותר משתי משרות מלאות. מה יקרה אם התאומים לא ירצו לאכול באותו זמן? מה יהיה אם שעות השינה שלהם יהיו הפוכות וכשאחד ישן השני ער? מתי בכלל אפשר יהיה לנוח בין המשימות הרבות סביב התינוקות?

צילום: מאיה אהרוני

טיפול בתאומים אינו מצריך מאמץ כפול לעומת טיפול בילד אחד, אלא הרבה יותר. הורים לילד אחד יכולים לנוח, בין הנקה להנקה, בין תרדמה להתעוררות, אבל אצל תאומים אין תיאום בשעות השינה, וכשאחד נרדם, השני מתעורר. כשאחד מתעורר בבכי, הוא מעיר גם את השני. כשאחד רוצה לאכול, גם השני רעב, וצריך להאכיל שניים, להחליף חיתולים לשניים, לרחוץ שניים, בקיצור – עבודה כפולה אצל שני מעבידים תובענים ורעשניים, שאינם מוכנים להמתין לתור שלהם, כי אין תור. כל הזמן זה התור של שניהם. אחד הקשיים המוכרים של הורי תאומים הוא גם הצורך להתמודד עם שני ילדים, שכל אחד מהם הוא ישות ואישיות בפני עצמו עם דרישות שונות ואהבות שונות.

 

כששואלים הורים לתאומים, על החודשים הקשים ואולי אפילו השנים הקשות בתחילת הדרך, כולם – כמעט בלי יוצא מהכלל – אומרים שהמאמץ היה שווה. תאומים הם אולי עול כפול, אבל גם מקור לשמחה כפולה ומכופלת. לוח זמנים ושיגרה קבועה הם המפתח להישרדות של הורים לתאומים. כך אומרים הורים, שהתברכו בלידה כפולה, ונאלצו לשנות את אורח חייהם כדי לשרוד.

 

ישר אחרי הלידה, כששני התינוקות מונחים על החזה, האם עוד מתקשה להבדיל בין השניים, אם הם תאומים זהים. לפעמים קשה להבדיל ביניהם גם בגיל מבוגר, אבל אמא בדרך כלל יודעת. יש לה סימנים שאף אחד אחר לא מבחין בהם. עד לפני כמה שנים נהגו הורים לתאומים זהים להלביש אותם בבגדים זהים, והיום כבר הבינו שכל אחד מהם הוא אישיות בפני עצמה וכל אחד מהם מקבל את הבגדים שלו. זה אומנם מכפיל את המלתחה, אבל בסופו של דבר משתלם, כי כל אחד מהם גדל להיות הוא עצמו.

 

כדאי גם להקפיד לקרוא לכל אחד בשמו, ולא לכנות אותם "התאומים" בכל הזדמנות. מבחינה פיזית גם תאומים זהים גדלים ומשתנים, והאישיות השונה פורצת מבעד למראה החיצוני האחיד.  צריך גם לעודד כל אחד מהתאומים לרכוש לעצמו חברים נפרדים, ולא שיהיו להם רק חברים משותפים. יש היום גם נטייה להפריד בין זוגות תאומים בגן הילדים, או בכיתות נפרדות בבית הספר, כדי להגביר את העצמאות שלהם ואת חוסר התלות זה בזה. אבל מגמה זו איננה נתמכת עדיין במחקרים מדעיים, והיא רק בשלב של ניסוי.

 

הימים הראשונים מאוד קשים. כשחוזרים הביתה מבית היולדות, צריך מהר מאוד להתעשת ולקבוע סדר קדימויות, כדי שניתן יהיה להספיק משהו מתוך כל המטלות המצטברות. מנוחה בכל פעם שהתינוקות ישנים היא הכרח, ובין לבין צריך קודם כל לשלב את המשימות הכוללות האכלה, רחצה, שינה וגם חיבוקים והרבה אהבה.  וגם הגדולים צריכים לאכול, ואם מישהו מציע להביא מזון מוכן, קבלו אותו בזרועות פתוחות. לכם לא יהיה זמן להכין שום דבר.

 

בחודשים הראשונים יש להורי תאומים תחושה של תשישות מצטברת ולצידה גם דיכאון מן המטלה הבלתי נגמרת. חוסר שינה הוא תלונה שגורה והדרך משם להתפרצויות זעם היא קצרה ביותר. אם יש הזדמנות, וגם אם אין, צריך למצוא את הדרך לחזק את הזוגיות בתקופה הקשה הזו, ולפנות זמן להיות קצת ביחד.

 

הורים לתאומים זקוקים לעזרה חיצונית. יותר משתי משרות מלאות משמעו יותר משני אנשים צריכים לטפל. וחוץ מזה גם צריך לחיות, ולהתפרנס, ולתחזק את הבית. כל עזרה יש לקדם בברכה, ואם לתאומים יש עוד אח גדול צריך למצוא מי שיעזור לקחת אותו לגן או לבית הספר, אבל במקביל צריך להקדיש לו את הזמן שהוא צריך כדי להרגיש רצוי ואהוב, למרות שתשומת הלב המירבית מופנית לתאומים.

 

הקושי האמיתי הראשון של האמהות מתחיל בניסיון להניק שני תינוקות רעבים. רוב האמהות חוששות שלא יוכלו להניק ומהר מאוד עוברות לפורמולה, אבל האמת היא שהגוף של האם יודע להתאזן ולהניב חלב גם לשניים. אולם ההנקה לא רק נוחה יותר אלא גם זולה יותר, ולכן חשובה כל כך להורי תאומים, העומדים בפני כמות הוצאות ניכרת. אמהות לתאומים מדווחות, כי קל יותר להניק תאומים מאשר להאכיל אותם בבקבוק. היתרון של חלב אם הוא שהוא מחזק את המערכת החיסונית מפני זיהומים, והוא מגיע באריזה מקורית וסטרילית, מעורבב ובטמפרטורה הנכונה. זה אולי קשה בהתחלה, אבל אחרי תרגול קצר, אפשר גם להניק את שני התינוקות במקביל. אמהות שחוששות כי אין להן די חלב, צריכות להקפיד לשתות הרבה נוזלים ולשמור על תפריט מאוזן. כל עוד הרופא מרוצה מקצב הגדילה של התאומים ומהעלייה במשקל, זה אומר שאת מצליחה בהנקה.

 

לאחר תום ההנקה, מגיע סעיף ההוצאות על מזון לשיאים חדשים. אפשר כמובן לקנות מזון לתינוקות בבקבוקוני גרבר מזכוכית, אבל זוהי הדרך היקרה. עדיף לקנות ירקות ופירות בטריים, לטחון במיקסר הביתי, לערבב אותם ולהכין בעצמכם בקבוקונים קטנים, ובחצי המחיר אם לא למטה מזה.  אם אינך רוצה להתעסק עם הכנת המנות הקטנות, כדאי לעקוב אחרי מבצעים ומכירות מיוחדות ולהצטייד בקופסאות המוכנות במחירי מבצע . מילת המפתח כאן היא תכנון לטווח רחוק. זה עשוי להביא לחיסכון ניכר בהוצאות.

 

אחת הבעיות המטרידות ביותר הורים לתאומים היא העול הכלכלי של גידול התאומים. צריך לקנות שניים מכל דבר: כובע לחורף, מגיני אוזניים, חותלות, כפפות, חולצות, מכנסיים, נעליים, גרביים – בקיצור, כל הבגדים הנחוצים, וכמובן גם צעצועים. תאומים אולי מרגישים מוקדם מתינוקות אחרים מה משמעת המונח "להתחלק", אבל מלבד זאת כל אחד מהם רוצה את הדברים "שלו", בלי קשר לצורך "להתחלק".

 

ובואו לא נשכח את השמחה בגידול של תאומים. גידול תאומים זה אושר כפול ומכופל, אושר כה גדול שקשה למי שלא חווה את החוויה המאוד מיוחדת הזו להבין. האושר הגדול הוא גם של ההורים אך גם של הילדים עצמם. תמיד יהיה להם עם מי לשחק ועם מי לחלוק סודות, שפה סודית וכו'. הקשר בין תאומים מסקרן את העולם כבר שנים רבות ומחקרים רבים נעשו בנושא, מצאו כי הקשר בין התאומים אפילו לא נפסק כשהם נפרדים בלידה. הרבה פעמים, תאומים שגדלו בנפרד חווים חיים כמעט זהים, בבחירות, בדרך החיים ואפילו בבחירת שמות לילדיהם. איך זה ייתכן? כל זה עוד לא ברור. מה שכן ברור הוא שתאומים זה לא סתם שני ילדים, זה צוות לעניין עם קשר הכי מיוחד שיש. לגדל תאומים זו חוויה מאוד מיוחדת. אתם מוזמנים להיכנס ולשתף בחוויות שלכם בפורום תאומים ושלישיות כאן בפורטל דולה.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
5. אמא לתאומים 14/03/2021, 10:45:34
זה סיוט מתמשך
+ השב
 
4. שאולי 16/03/2017, 11:25:20

כאב לשני זוגות תאומים אני יכול לומר שצריך קצת להוריד מהעצמי שלי לחצי שנה הראשונה שהיא לא קלה לרוב אבל בסוף זה יותר יפה מקשה. תחשבו מה זה לגדול עם חבר ללכת איתו לגן לריב איתו ולחלוק איתו שפה משותפת (לפעמים זה מרגיז הצחוקים בינהם כמנסים להשכיב לישון) בקיצור אני לא מבין איך ילד אחד גודל בלי חבר מלידה. האמת שאני לא יודע מה זה ילד אחד אבל אין צורך לפחד מתאומים זה חוויה ולהינות מכל רגע של ההיתפתחות הטבעית הזאת ולשמור זכרונות לגיל הזהב

+ השב
 
4.1. נ 17/03/2017, 14:50:06

כאמא לתאומים שיהיו לי רק בריאים מאמינה שאם קובעים מיום הראשון סדר שבו שניהם אוכלים באותו עת מתעוררים בו זמנית ועושים הכל באותו זמן... יכולים להחליף את הקושי הרב לקושי נסבל ואפשר לחיות איתו... הורים לתאומייים תתכונננננו להתאהבב

3. בננות 14/05/2012, 11:31:51

אכן חוויה מדהימה ושאינה משתווה לשום דבר אחר בעולם. יש לי תאומות זהות בנות חצי שנה :)

+ השב
 
3.1. אב לתאומים 08/05/2015, 01:27:15

חוויה קשה מאוד

2. דן 01/04/2012, 21:21:15

אבא איך אפשר לגדל תאומים לבד האישה שלי רוצה להשאיר לי את התאומים ולעזוב הלידה בעוד שבועיים

+ השב
 
2.1. עינב 01/04/2012, 21:27:19

למה היא רוצה לעזוב? אתה יכול לפרט?

1. אמא נועה 01/01/2012, 14:41:50

קופסאות שימורי פירות וירקות?!?! למה?

+ השב
 
1.1. אילן גטניו 01/01/2012, 15:18:58
הכוונה בקופסאות שימורי פירות וירקות היא לאריזות גדולות של מחית תפוחים למשל, שמחירה זול בהרבה מהאריזות הקטנות של גרבר. אם לתאומים בני שלוש סיפרה לי שחסכה מאות שקלים, בזכות השימוש באריזות הגדולות, שמבחינת התכולה שלהן לא הכילו דבר שונה מהתכולה של בקבוקוני גרבר.