להשתחרר מהמפלצות

אופטימיות, אמון ואומץ הן הבסיס של האימהות
מאת טל חורב
|
הדפס
|
שמור

רבות מאיתנו נפגשות שוב ושוב עם מפלצות אכזריות המטילות צילן על חיינו, ולעתים גם מנהלות אותנו עד כדי שליטה מוחלטת במוחנו. לאחר שחקרתי כמה מהמפלצות שלי, נדמה לי שיש בידי תאור מפורט שלהן ועוד כמה טיפים עבור לוחמות אמיצות בשדים, רוחות ומפלצות.

צילום: מאיה אהרוני

מפלצת עוצמתית במיוחד, ידועה בשם "אשמה". זוהי מפלצת שחורה ואכזרית במיוחד. אופיה קיצוני וטוטאלי . האשמה חורצת את דינך ללא ספקות, ונועצת סכינים מושחזות אל תוך הלב והנשמה. האשמה היא גרנדיוזית. מבחינתה, את הגורם הבלעדי לכל הדברים. את אחראית לבדך לכל התוצאות וכל מה שאינו מושלם הוא כישלון חרוץ. מפלצת זו דורשת תשלום על כל שגיאה: ייסורים, בושה, הענשה עצמית,שינאה עצמית והלקאה עצמית. בפחות מזה לא די לה.

 

האשמה לוחשת. היא מזכירה לך בקולה השקט והמרושע, שאל לך להתבלבל: את חרא של אמא וחרא של בן אדם. היא תדאג שתזכרי, שהיא מכירה את פרצופך האמיתי: כישלון ונזק סביבתי. האשמה יודעת שלא מגיע לך לחייך כי את רעה. היא צוחקת בפנייך בלעג-" עוד מעט הכל יחשף וכולם ידעו מה שאני יודעת. מה בדיוק חשבת לעצמך?"

 

מפלצת חזקה נוספת היא "פחד". זוהי מפלצת משתקת העובדת ברמה הפיזית על הזעה, דפיקות לב ורעד. בהופעתה היא מרוקנת את הנשימה, מרחיבה אישונים ונחיריים. מפלצת הפחד מתבססת על איומים. מספיק שתחושי בנוכחותה כדי שתנועתך תעצר. מספיק רק לחשוד בקיומה כדי שדברים לא יקרו. היא מרבה להופיע במקומות בהם את לא מציבה גבולות לאנשים, לא אותנטית וכנה, לא מבטאת כעסים, לא משנה סיטואציות, לא מתייחסת למה שאת מרגישה. מפלצת הפחד היא בעלת מטרה אחת: לשמור על הקיים. למנוע שינויי. להשאיר אותך כנועה ומצייתת. הפחד מכווצת אותך, היא נגד התרחבות באופן עקרוני. מוכרת גם בשם "חרדה"ו"לא נעים לי".

 

מפלצת שלישית וחשובה היא "מניפולציה". מפלצת ערמומית זו עובדת בקדחתנות, מדברת מהר,מתעתעת ומבלבלת . יש לה אופי צדקני ותחמן המצדיק גם שקרים גם צביעות. האמת והכנות הן אוייבותיה הנצחיות. המניפולציה מחשבת תמיד אינטרסים, מדיחה לקיצורי דרך, הנחות ועצלנות. היא לבושה מליון דולר ועל פניה קפוא חיוך מושלם. בניגוד לאחרות, המניפולציה מציגה עצמה כפועלת לטובתך ולמען האינטרסים שלך. היא נוקטת גישה תועלתנית - אכול ושתה כי מחר נמות. תמיד בעד המנעות והדחקה. תמיד מציגה עצמה כחברה שלך, שבלעדיה את תקועה רק עם אשמה ופחד. אחרי שסיימה את השפעתה היא מזמנת אותן ומשאירה אותך להתמודד שוב לבד.

 

האימהות מביאה איתה שפע מצבים חדשים וקרקע להתפתחות של מפלצות. הביטי כיצד הן מופיעות ונעלמות, תמיד בבואן אומרות: "אמרתי לך?!" תמיד מצדיקות את עצמן, תמיד פועלות לחיזוק מעמדן. שימי לב כיצד את מזדהה איתן, מאמצת אותן, ומוצאת להן תימוכין והנמקות. שימי לב לאחיזה שלהן בך, לשליטה שלהן עלייך ,לנזקים המתמשכים שהן גורמות.

 

הבדילי עצמך מהמפלצות. תני להן צורה ושם, למדי את דרכי הופעתן והיעלמותן. הכירי אותן ואת מגבלותיהן. תשומת לב אמיתית תלמד אותך על המאפיין המשותף של מפלצות - האשליה וחוסר הממשות שלהן. כשמיישירים מבט אל מפלצת היא מתפוגגת. אין טעם לנסות לשכנע , להתווכח או לעשות עסקאות עם מפלצת. מבט חודר לתוכה מעלים אותה. התבונני אל תוך המפלצות ותגלי שהן לא יותר מערפילים המסתירים את האהבה, היצירתיות והשלווה.

 

כשהמפלצות אינן, לפתע יש חופש. לדעת שלא סביב צירך מסתובב העולם, שלא כל המבטים מכוונים כלפייך,שאת השופט הכי אכזרי של עצמך. להבין, ששינויים הם טיבך וטיבו של העולם, שהגורמים להתרחשויות הם רבים ומורכבים. לדעת שהחיים הם תהליך של למידה מתוך התנסות, ושאת עצמך ההתנסות הזאת . ילדנו נולדים מתוך אהבה לעצמנו ולחיים. אופטימיות, אמון ואומץ הן הבסיס של האימהות. מה שנשאר אחרי שמשתחררים מהמפלצות.

 

הכותבת, טל חורב m.s.w עוסקת בליווי פרטני וקבוצתי של נשים בהריון ואימהות. פסיכותרפיה בגישה בודהיסטית.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. אמא לילדה בת 29/11/2012, 10:41:06

זאת אולי הכתבה הכי טובה שקראתי בחיים שלי על אמהות (אי-מהות) תודה לך טל על כל מילה

+ השב
 
1.1. טל חורב 19/12/2012, 16:42:00

רק טוב :)