בייבי יוגה - כך תלמדי להכיר את צרכי התינוק

בייבי יוגה כפעילות הדדית להורה ולתינוק
|
הדפס
|
שמור

 

בייבי יוגה - כל מה שרציתם לדעת ...   לפני שנסביר מהי בייבי יוגה, עלינו לנסות להסביר מהי יוגה : היוגה היא שיטה שמקורה בכתבים העתיקים (לפני כ 5000שנה) שמוצאם בהודו. פירוש המילה יוגה מסנסקריט (השפה ההודית) הוא איחוד - איחוד בין הגוף והנפש, איחוד בין הרוח לחומר, איחוד בין האנרגיות בגופינו, וגם איחוד בין האם לתינוקה. יוגה היא כל פעולה שנעשית תוך ריכוז מלא, דרכיה של היוגה רבות ומגוונות אך לכולן מטרה אחת: הכרה עצמית מושלמת, ע"י איזון בין אנרגית השמש והירח בגוף – כשמצב זה מתקיים, האדם יהיה במצב של בריאות מושלמת, בו הגוף קורן חיוניות, שמחה ושלווה.

 

תרגול הבייבי יוגה משותף להורה ולתינוק כאחד. זו אינה שיטה שמטרתה ללמד את התינוק כיצד להתפתח ולגדול, שכן הטבע דואג לעשות זאת מצויין. זו דרך לאפשר להורים ללמוד את צרכי תינוקם החדש, שאינו יודע עדיין לומר להם כיצד. להסתגל אחד לשני דרך לימוד שפה של הקשבה, מגע ותנועה. בזמן התרגול ההורה והתינוק מרוכזים בתחושות השונות העולות מתוכם, ע"י הקשבה והתבוננות זה בזה. דרך המגע ההורה לומד לזהות איזורים רגישים בגוף התינוק, לומד להכיר את חום גופו, גבולות יכולתו, סוג המגע והתנועה אותו הוא אוהב, וכיצד ומתי להשתמש במגע ובתנוחות כדי להקל ולשחרר מתחים מגופו. תרגול הבייבי יוגה מרכך את ההסתגלות לעולם החדש ועוזר להתגבר על השפעות הלידה. כל תינוק בא לעולם מצוייד באישיות מיוחדת לו. חלק מהתינוקות חווים מתח גדול בשרירים, חלקם חווים רגישות למגע וצלילים, לחלקם רגישות גבוהה במערכת העיכול, לחלקם קשיי שינה ועוד.

 

בעזרת המגע העמוק והמלא, השמעת צלילים נמוכים לתוך גוף התינוק (המהום), תנועה ממוקדת וכוללת, ההורה יכול לסייע לתינוקו להתגבר ביתר קלות על קשיים אלו ואחרים במקום "לחכות עד שתעבור השנה הראשונה והכל יסתדר מעצמו..."

צילום: הדס שקד

באמצעות השיעורים משתפר הקשר בין ההורה לתינוק, ע"י בניית מערכת יחסים תקינה ונכונה מן ההתחלה, תוך הקשבה והתחשבות אך לא מתוך חשש וזהירות רבה מדי. במהלך השיעור ההורה לומד לתקשר עם תינוקו ולבטוח בעצמו בהתנהלות היומיומית שלהם. שפת הבייבי יוגה מחדדת את תחושת גבולות הגוף והמרחב החדש של העולם, יחסית למרחב הרחם המוכר לתינוק מההריון. ומחזירה לתינוק את היכולת התנועתית שחווה שם, שנעלמת ממנו עם הלידה, שכן יעברו עוד מספר חודשים עד שיוכל לנוע בעצמו.

 

תרגול הבייבי יוגה תורם רבות לחיזוק המערכת החיסונית, להמרצת מחזור הדם, וחיזוק פעולת הלב. דרך תנוחות היוגה מתחזקת מערכת השלד והשרירים, והפוטנציאל התנועתי של התינוק מגיע לידי מיצוי ע"י הפעילות המערבת את כל חושי התינוק וכוללת תנועה אנרגטית ובצידה הרפייה. ניתן לראות שיפור במערכת העיכול (פעולת מעיים תקינה), שיפור באיכות השינה, ושיפור איכות הקשר בין ההורה לתינוק. הבייבי יוגה תורמת רבות לבטחון העצמי של התינוק וההורה כאחד, ומכינה לשינויים במצבי החיים. לסיכום, שיעורי הבייבי יוגה הם פעילות הדדית להורה ולתינוק. זו פעילות שנעשית עם התינוק ולא עבורו. בעזרת השיעורים נוצר מעגל קסם חיובי: כשהתינוק מרגיש טוב, ההורה מגיב לכך בשמחה ואושר שעוברים בחזרה לתינוק, וכך הלאה. כלומר הבייבי יוגה יוצרת תחושת Wellbeing במשפחה כולה וגם סביבה.

 

שעת התרגול היא שעה מהנה, רגועה נינוחה וקסומה, זמן של אהבה ורוך וגילויים חדשים. יש לדאוג תמיד למילוי הצרכים הבסיסיים של התינוק קודם, כלומר, אם התינוק רעב "לא בזמן" אלא בזמן השיעור, או אם חיתולו מלא, או אם התעייף, לעזור ולטפל בו בזמן השיעור ולא להמתין לסיומו. אפשר ללמוד להרגיע אותו בתוך השיעור ולא לקחת אותו הביתה כי הוא נרדם רק במיטה שלו...

 

בראשית התרגול יש להיות עדינים מאד בהתאם להתפתחות עמוד השדרה, ולהמשיך תמיד עם התינוק ולא נגדו. מאד מומלץ לתרגל גם בבית, כשהתינוק רגוע וערני בשלב הראשון, ומאוחר יותר ניתן לתרגלם גם כשהתינוק עצבני ולא שקט – כפעולת הרגעה. התרגול יכול להיות קצר או ממושך- תלוי, כמובן, בזמן העומד לרשותכם – אך חשוב שהגוף יתרגל לתנוחות, ואז תחושו בהשפעות הטובות שיש ליוגה הן על היכולות הפיסיות והן על השקט שבפנים (גם אצל ההורה וגם אצל התינוק). כדאי לשתף גם את ההורה השני שלא משתתף בשיעורים באופן קבוע וללמדו את השפה החדשה שרכשתם יחדיו בזמן השיעורים.

 

 

רוצים להירשם לסדנת בייבי יוגה? התקשרו עכשיו למרכז דולה:  03-5713991

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה