כך תפחיתו הסיכונים למוות בעריסה

שכיבה על הגב, המנעות מחימום יתר ועצות נוספות
|
הדפס
|
שמור

 

בחודשי החורף הקרים חלה עלייה במספר הילדים המתים מסינדרום "מוות בעריסה" או SIDS. כך קובע המכון הלאומי לבריאות והתפתחות אנושית, אחד ממוסדות המחקר של המכון הלאומי לבריאות בארה"ב.

 
במהלך החודשים הקרים, הורים מכסים את התינוקות בדרך כלל בשמיכות נוספות, או בבגדים נוספים, בתקווה לספק להם מקור חום נוסף. למעשה, עודף הבגדים והכיסויים עלולים להגביר את הסיכון ל"מוות בעריסה".
 
"הורים ומטפלים צריכים להיות זהירים ולא לשים יותר מדי שכבות בגדים או שמיכות על תינוקות, שכל חימום יתר מגביר את הסיכון של SIDS", אומרת ד"ר דוויין אלכסנדר, מנהלת המכון NICHD. "ברור, שהורים ומטפלים צריכים להניח את הילדים לישון על גבם, בלילה ובשעות המנוחה".

כמעט עשר שנים מוביל מכון NICHD מסע שכנוע של "שינה על הגב", הממליץ, כי אם אין סיבה רפואית המונעת זאת, להניח את התינוקות לישון על גבם, על מזרן קשה בלי שמיכות רכות ותפוחות מתחתם או מעליהם. אם משתמשים בשמיכה, צריך להניח אותה לא יותר גבוה מאשר החזה של התינוק ולהדק אותה מתחת למזרן. העריסה של התינוק או איזור השינה צריכים להיות ללא כריות או צעצועי בד ממולאים, והטמפרטורה בחדר צריכה להיות ברמה שהיא נוחה למבוגר. מאז החל מסע השכנוע של המכון ירד מספר מקרי המוות בעריסה בארה"ב ב-50%.

אולם למרות ההתקדמות, קובע המכון, כי סינדרום SIDS עדיין גורם למותם של 2,500 תינוקות בשנה בארה"ב בלבד. SIDS הינו מוות פתאומי ללא הסבר בשנת החיים הראשונה של התינוק. הגורמים לסינדרום עדיין אינם ברורים, אולם בעוד שקשה לצפות איזה תינוק עלול להיות קרבן, קל להקטין את מספר הגורמים המגבירים את הסיכון":

 

  • הניחו תמיד את התינוק לישון על גבו, אפילו לנמנום קל
  • אל תעשנו ליד התינוק
    אל תעשני בזמן ההריון
  • הניחו את התינוק על מזרן קשה ותקני
  • הסירו צעצועים רכים וכלי מיטה תפוחים מאיזור השינה של התינוק
  • הרחיקו שמיכות וכיסויים אחרים מאפו ומפיו של התינוק
  • אל תניחו יותר מדי שכבות של בגדים וכיסויים על התינוק
  • ודאו שכל מי שמטפל בתינוק יודע שיש להשכיב אותו על גבו ומכיר את הדרכים להקטין את הסיכון.

 

"התקדמנו מאוד בעשור האחרון כשהפחתנו את שיעור התמותה ב-50%, אבל נחוץ מאמץ נוסף", אומרת ד"ר איבן מדוקס, סגנית מנהל מכון NICHD. "אזהרות SIDS לקראת החורף משמשים תזכורת לכולנו, אמהות, אבות ומטפלים, שאנו יכולים להקטין את הסיכון של מוות בעריסה".

 

 

כתבות נוספות בתחום:
אנחנו כבר הורים 17 - איך להימנע ממוות בעריסה
עזרה ראשונה והחייאת תינוקות - מצגת חובה לכל הורה

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה