טקס שינה לתינוקות וילדים

הקשר בין טקס שינה נכון לאיכות ומשך זמן השינה של התינוק והילד
מאת עדי ולטר
|
הדפס
|
שמור

מה זה טקס שינה?
טקס שינה זהו טקס שנעשה מדיי יום בשעות פחות או יותר קבועות, עם סדר קבוע של פעולות, שמטרתו להפריד לתינוק בין היום ללילה. כמובן שלכל משפחה יש את סדר היום שלה, עם ההרגלים שלה והשעות שבהן הילדים הולכים לישון. עם זאת, עדין חשוב להכניס טקס שינה כחלק בלתי נפרד מהיום. כמו כן, טקס השינה מסייע לתינוק בפרידה מהוריו ועוזר לו להכנס לשינה טובה, עמוקה ורצופה, שהוא נינוח יותר. שינה טובה מתחילה בהרדמות טובה, שמקורה בפרידה נכונה מההורה אחרי טקס השינה.

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

טקס שינה והקשר שלו לשינה

מה זה טקס שינה? טקס שינה זהו טקס שנעשה מדיי יום בשעות פחות או יותר קבועות, עם סדר קבוע של פעולות, שמטרתו להפריד לתינוק בין היום ללילה. כמובן שלכל משפחה יש את סדר היום שלה, עם ההרגלים שלה והשעות שבהן הילדים הולכים לישון. עם זאת, עדין חשוב להכניס טקס שינה כחלק בלתי נפרד מהיום. כמו כן, טקס השינה מסייע לתינוק בפרידה מהוריו ועוזר לו להכנס לשינה טובה, עמוקה ורצופה, שהוא נינוח יותר. שינה טובה מתחילה בהרדמות טובה, שמקורה בפרידה נכונה מההורה אחרי טקס השינה.

 

טקס שינה כחלק משיגרה

השיגרה מאוד חשובה לתינוק ולהוריו. השיגרה נותנת לתינוק ביטחון ויציבות. כשתינוק קטן יודע מה מצפה לו, הוא רגוע ושליו יותר. ניתן לבנות סדר יום ואף להכנס לשיגרה כבר מהשבוע הראשון בבית. סדר היום מסייע לתינוק להפריד בין יום ללילה ומסייע לו בבניית השעון הביולוגי. לכן, חשוב שגם טקס השינה יהיה חלק בלתי נפרד מהשגרה ומסדר היום הקבוע של התינוק. השיגרה מסייעת רבות להקניית הרגלי שינה בריאים ונכונים ביום ובלילה.

 

באיזה גיל כדאי להתחיל?
בסביבות גיל חודש כדאי להתחיל לבנות סדר יום וכחלק מזה גם טקס שינה. כיצד מומלץ לבנות את טקס השינה? את הטקס מומלץ לבנות בצורה של משפך, כשהרעיון שעומד מאחוריו זה צמצום הגירויים מפעילויות היום, עד השינה. ארוחת ערב – (מגילאי 10 חודשים ומעלה) את הטקס הייתי מתחילה בארוחת ערב, אם אפשר ארוחת ערב משפחתית – מה טוב. לאחר ארוחת הערב, מתחילים לצמצם את הגירויים בכך שהולכים מהחלל המרכזי של הבית לכיוון האמבטיה. אמבטיה - כמובן שבאמבטיה אפשר להוסיף זמן משחק בגילאים הרלוונטים. המים החמים הם אלה שמרגיעים את הגוף בסופו של דבר. לאחר האמבטיה, ממשיכים לצמצם את הגירויים ונכנסים עם התינוק לחדרו, או לחדר ההורים – איפה שהוא ישן בלילה, (מומלץ שרק הורה אחד יכנס איתו לחדר בכדי להמשיך לצמצם את הגירויים במידת האפשר).


חשוב מאוד לא להכניס זמן משחק או טלוויזיה בין האמבטיה לכניסה לחדר. זמן המשחק מחזיר ומרחיב את רמת הגירויים ומוציא את הילד מאווירת השינה והרוגע. בחדר – ניתן לעשות עיסוי לבחירתכם, לאחר מכן, מלבישים את הילד, מקריאים לו סיפור אם רוצים (אני מאוד ממליצה על הקראת סיפור לפני השינה, זה זמן איכות חשוב להורה ולילד), ארוחת ערב אחרונה לקראת הלילה - הנקה או בקבוק (תוך מניעת הרדמות בזמן האוכל), ומשכיבים את התינוק ער במיטה בליווי נשיקת לילה טוב. ניתן להוסיף מנגינה נעימה, או זמזום שיר ערש קבוע למהלך ההשכבה. חשוב וכדאי לשמור על אוירה רגועה ונינוחה משך כל זמן הטקס וההרדמה, ניתן לעמעם את האורות בחדר כבר אחרי האמבטיה, עד הכניסה למיטה.

 

באיזה שעה כדאי להתחיל את טקס השינה?
שעה מומלצת להתחלת הלילה היא בין 18:30 – 20:00. ואת טקס השינה מומלץ להתחיל כ 45 דקות לפני שהולכים לישון. כמו כן, מומלץ להתחיל את הטקס עם תחילתם של סימני העייפות, כלומר ברגע שילדכם התחיל לפהק, לשפשף עניים, לגרד בשיער או באוזן, או כל סימן אחר שמראה שהוא מתחיל להתעייף, הייתי ממליצה להתחיל את הטקס. כאמור, כדאי ומומלץ לשמור על אוירה רגועה ונינוחה ולכן 45 דקות הינם פרק זמן סביר להתנהלות איטית ונינוחה סביב ארוחת הערב, האמבטיה וכמובן האירגונים שבחדר.

 

כשהדברים נעשים תחת לחץ של זמן, או לחילופין שהילד כבר נמצא במצב של עייפות יתר, כל הטקס הופך למשהו מלחיץ שמלווה לרוב בבכי רב, הטקס הופך למשהו שכולם כבר רוצים שיגמר. לעומת טקס שינה רגוע שכולם נהנים ממנו ובעיקר הקטנטנים. כשאתם רגועים – גם ילדכם רגועים, ולהפך! לכן, כדי שהכניסה למיטה תהיה נעימה לכולם והשינה תהיה טובה ועמוקה, הקפידו להיות רגועים בשעה שסביב טקס השינה. טקס שינה גם ביום גם לפני שנות היום כדאי לעשות טקס שינה קצר וסמלי שיצור הפרדה בין הפעילות היומית והשינה. משהו בסגנון של החלפת חיתול וסגירת תריסים, יכול לשמש כטקס שינה ביום. עצם ההפרדה הברורה בין הפעילות לשינה נותנת לילדכם את הביטחון שלו הוא זקוק דרך הידיעה של מה הולך לקרות.

 

לילה טוב מתחיל בטקס שינה רגוע

לסיכום, לילה טוב מתחיל בטקס רגוע. השתדלו להתפנות לילדכם ללא עיסוקים חיצוניים בשעה שקודמת להרדמות. תהיו שם איתם ובשבילם. השכיבו אותם בזמן בכדי להקל עליהם את ההרדמות, וכך גם הערב שלכם יתחיל מוקדם ורגוע יותר.

בהצלחה!

 

על הכותבת: עדי ולטר - אמא של עמית ואלונה. יועצת שינה ומדריכת הורים פרטנית מבית "מיכל דליות'. לאתר של עדי ולטר

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. שיר גבאי 19/06/2017, 20:17:51

תודה רבה לך על כתבה מייעצת ותומכת בהורים. הורים זאת עבודה קשה, ואף אחד לא העביר אותנו טסט.

+ השב