אנטי וירוס לפני הלידה לנשים עם הרפס

טיפול מתאים עשוי למנוע את הצורך בניתוח קיסרי
|
הדפס
|
שמור

 

עד היום נשים עם הרפס פעיל סביב זמן הלידה נשלחו לבצע ניתוח קיסרי על מנת למנוע הידבקות מסוכנת של העובר. טיפול במשך חודש ימים בתרופה אנטי ויראלית לפני הלידה מורידה משמעותית את הצורך בניתוח קיסרי אצל נשים עם מחלת הרפס כרונית. כך עולה ממחקר שנערך על ידי ד"ר ג'ין שפילד מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת דרום מזרח טקסאס. בניסוי אקראי, שכלל גם תרופת דמה, התכשיר Valtrex  הפחית את שכיחות מקרי הווירוס HSV בלידה ב-70%. כתוצאה מכך השימוש בתרופה הקטין את מספר הניתוחים הקיסריים שבוצעו כדי למנוע אפשרות של הדבקת התינוק בווירוס HSV. 

צילום: מאיה אהרוני

לדברי ד"ר שפילד, המימצאים יתנו לרופאים הוכחה מוצקה יותר לשימוש בטיפול זה. היום בדרך כלל מציעים ניתוח קיסרי לכל אשה עם התפרצות של ההרפס בהריון שכן רוב מקרי ההידבקות של תינוקות לאמהות עם הרפס פעיל מתרחשים בזמן הלידה.

 

ניתוח רב שכבתי של הנתונים המוקדמים של המחקר העלה כי טיפול תרופתי בשבוע האחרון להריון עשוי להקטין את הסיכון להידבקות. אף לא תינוק אחד מהקבוצה שקיבלה את התרופה לקה בווירוס בשבוע הראשון שלאחר הלידה.

 

יש לציין כי עם מממני המחקר נמצאת גם יצרנית התרופה Valtrex, חברת GlaxoSmithKline.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. חגית 29/10/2012, 16:16:17

לעיתים אשה לא בטוחה שיש / או אין לה הרפס גניטלי. מה עושים אז? לא תמיד ניתן לראות אותו באזור הנרתיק. והרופאים לא מוכנים לקחת סיכון וממליצים על לידה קיסרית. שאלה: האם יש בדיקה שניתן לעשות (מלבד בדיקה פיסית) שבה ניתן לזהות בוודאות שיש הרפס פעיל או לא?

+ השב
 
1.1. ככנ 28/01/2017, 10:59:36

לי עשו בדיקת דם ויצאה חיביות שאכן יש לי..