עיכוב של שתי דקות בחסימת חבל הטבור משפר עתודות הברזל בדם

מחקר: עיכוב החסימה עשוי למנוע התפתחות אנמיה
|
הדפס
|
שמור

עיכוב של שתי דקות בלבד בעצירת הדם מחבל הטבור יכול לשפר את עתודות הברזל בדם התינוק ולמנוע אנמיה למשך חודשים רבים. כך מדווחים תזונאים באוניברסיטת קליפורניה בעיר דייויס. תוצאות המחקר, שנערך בבית יולדות גדול במכסיקו סיטי, פורסמו ב-17 ביוני 2006 במגזין הרפואי The Lancet.

 

מחסור בברזל אצל תינוקות מהווה בעיה גם במדינות מפותחות, אבל במדינות המתפתחות ככמחצית מהיילודים מפתחים אנמיה, דבר המכניס אותם לסיכון של בעיות התפתחות בלתי הפיכות, גם אם יקבלו טיפול בתוספי ברזל.

 

לדברי פרופ' קתרין דיוּאי, מומחית לתזונת אמהות ויילודים שהובילה את המחקר, "עיכוב פשוט לזמן קצר של עצירת הדם מאפשר לנו לספק לתינוק דם נוסף ואת הברזל שהוא מכיל, מתוך השילייה. זוהי דרך יעילה וזולה להתערב בלידה בלי לפגוע בתינוק או באמו".

לדבריה, למרות שבמדינות המתפתחות חוסר בברזל הוא בעיה גדולה יותר, גם במדינות המתועשות כמו ארה"ב, בעיקר בשכבות החלשות, זו בעיה נפוצה במשפחות עם הכנסה נמוכה ובמקרים של תינוקות במשקל נמוך או אצל תינוקות שנולדו לאמהות שסבלו מאנמיה בהריון.

תקיעת קליפס לעצירת הדם מחבל הטבור היא הליך העוצר את זרימת הדם מן השילייה אל התינוק, כהכנה לקראת חיתוכו. זהו הליך שהפך להיות נפוץ לבצע את החסימה כ-10 שניות לאחר ש/כתפיו של התינוק יצאו מצוואר הרחם. עם זאת, נעשה מחקר מועט מאוד כדי להצדיק פעולה מהירה זו.

 

במחקר של האוניברסיטה בדייויס, החוקרים ניסו להעריך במדוייק, אם עיצרת הדם משפרת את תכולת הברזל אצל תינוקות שעברו הריון מלא, ונולדו במשקל רגיל והיו במשקל גדילה ממוצע בששת החודשים הראשונים לחייהם. החוקרים גם בדקו אם עיכוב בחסימת הדם השפיעה יותר אצל ילדים שכבר היו בסיכון מוגבר לפיתוח חסר בברזל בגלל משקל לידה נמוך או בגלל שהאם הייתה בהריון עם חסר בברזל.

 

המחקר שנמשך 16 חודשים בוצע בבית החולים Gineco Obstetrica במכסיקו סיטי בשיתוף המכון הלאומי המעסיקני לבריאות הציבור. במחקר נבדקו 476 תינוקות שנולדו במשקל רגיל לאחר הריון מלא. לגבי כל זוג (אם ותינוק) נקבע בצורה אקראית אם לחסום את חבל הטבור אחרי 10 שניות או שתי דקות לאחר שיצאו הכתפיים. מידע על תזונת התינוק, גדילתו ומחלות שונות, נאסך כשהתינוקות היו בני חודשיים, ארבעה חודשים ושישה חודשים. נמדדה גם כמות הברזל בדמם בלידה ובתום המחקר. מתוך הקבוצה המקורית הגיעו לסוף הבדיקות 358 זוגות של אם ותינוק. הנתונים הראו, כי עיכוב בן שתי דקות בחסימת חבל הטבות הגדיל בצורה משמעותית את תכולת הברזל בדם של תינוקות מעל חצי שנה וזו פעם ראשונה שתועדה ההשפעה החיובית לעיכוב מעבר לגיל 3 חודשים.

 

זהו גם המחקר הראשון המראה שהשפעת העיכוב של חסימת חבל הטבור מוגברת עוד יותר אצל תינוקות שנולדו במשקל לידה נמוך, אמהותיהן סבלו מאנמיה בהריון או שלא קיבלו תחליף חלב מועשר בברזל.

 

"המידע מראה כי העיכוב בן שתי דקות הגדיל את עתודות הברזל ב-27 עד 47 מיליגרם של ברזל, כמות השווה לזו הנדרשת לחודש ואפילו לחודשיים", אומרת פרופ' דיואי. "זה יכול לעזור למנוע התפתחות של חסר בברזל לפני גיל 6 חודשים, אז מתחילים לתת מזון מועשר בברזל". פרופ' דיואי והדוקטורנטית קמילה צ'פארו מתכננות עתה את השלב הבא ביישום מסקנות המחקר: לפתח הנחיות פרקטיות הכוללות עיכוב של חסימת חבל הטבור, כדי לשלבן בפרקטיקה המיילדותית בשלביה השונים.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה