צמחי מרפא לקראת הלידה

צמחי מרפא ושמנים ארומטיים יכולים להעצים את החוויה. מדריך
|
הדפס
|
שמור

אין צורך להכביר במילים על כמה משמעותית, אדירה ועצומה היא חווית הלידה לאישה. כל מי שעומדת לעבור את החוויה או עברה אותה מתכוננת פיזית נפשית ורוחנית לרגעים הללו. הנה כמה טיפים לגבי צמחי מרפא, צמחים ושמנים אתריים שיכולים להעצים את החוויה, להקל במקרי כאב, לזרז ריפוי ולהנעים בכלל.

 

ערכו של עיסוי עם שמנים ארומאטיים בזמן הלידה, היה ידוע עוד בימי קדם. כחלק מן המגמה כיום להפוך את הלידה לטבעית ככל האפשר, נשים מגלות שוב דרכים להיעזר בשמנים אתריים באירוע חשוב זה בחייהן.

עורכת פורטל דולה ומנהלת מרכז דולה. עיתונאית, עורכת, מנהלת מרכז דולה, מנחת הורים, דולה, מדריכת הכנה ללידה ומייסדת שפת הטף - שפת הסימנים לתינוקות.  

ניקולאס קלפפר כתב במדריך למיילדות כי כאשר צירי הלידה קשים יש למשוח על הבטן ובצדי הגוף שמן שקדים מתוקים, שמן חבצלות ויין מתוק. שמן שקדים הוא עדיין השמן הבסיס המקובל ביותר לעיסוי. (קלפפר, אגב, עסק בחקר רפואי של צמחים, ספריו הרבים מקובלים עד היום כמקור למידע על רפואה בצמחים. הוא תרגם מלטינית לאנגלית את כל המונחים הרפואיים ועורר עליו את חמתו של הממסד הרפואי).

 

בשמן חבצלות אין משתמשים בארומתרפיה, אך יש שמנים אחרים היכולים לסייע מאוד בשעת הלידה, שכן הם מחזקים ומעמיקים את ההתכווצות ובמקביל משככים את הכאבים, השמנים היעלים למטרה זו הם יסמין ולבנדר.

 

ניתן לעסות עם כל אחד מהם בעדינות את הבטן או את הגב התחתון, מתחילת הצירים וגם כמה ימים לפני מועד הלידה המשוער, כהכנה.

חלק מן המיילדות בשיטה טבעית יוכלו לעשות זאת בעצמן, אולם מוטב שיהיה במקום אדם נוסף שיבצע את העיסוי. סביר להניח שבן הזוג ירצה לעשות זאת כדי לעזור לרעייתו.

 

ניתן להתחיל בעיסוי בשבוע שלפני הלידה הצפויה, אך לא הרבה קודם, בשל הסיכון לגרימת צירים והקדמת לידה. חובה להקפיד על כך עוד יותר אם האישה ילדה לפני המועד הצפוי בהריונות קודמים, ניתן לעשות אמבטיות חמות עד 6 טיפות של שמן יסמין או אזוביון, (לבנדר) בשבוע האחרון של ההריון ובמידת האפשר עם תחילת הצירים. הדבר יעזור לאשה להירגע ויכין את שרירי הרחם לעבודה הקשה המצפה להם.

לשמני האזוביון והיסמין יתרונות שונים, אם כי הם בעלי תכונות דומות. שניהם משככי כאבים. היסמין מעט יעיל יותר בהתכווצויות ובקיצור משך הצירים, ניחוחו הנקי והרענן של האזוביון (שמן מחטא רב עוצמה וקוטל חיידקים) עשוי להיות נעים יותר (שמן מרגיע ומשרה שלווה). ניתן להשתמש בו במספר דרכים נוספות מלבד עיסוי: כמה טיפות מהולות במים קרים הן תמיסה מרעננת מאוד שניתן לנגב בה את פניה של האם וגם את גופה, אם חם לה מאוד.


מספר טיפות שיטופטפו על הנורה בחדר או במתקן מיוחד לפיזור השמן האתרי למשל: מבער, ירעננו את האוויר בחדר לידה, האזוביון הוא מחטא רב עוצמה.

 

שמן האזוביון ידוע כשמן מרגיע מאוד בנשימה (מרגיע עצבנות ומתח המלווים דופק מואץ) ועל כן יכול לתרום רבות לשלוותה של היולדת.

בשמן היסמין יש להשתמש מיד לאחר הלידה כדי לסייע בפליטת השיליה במהירות ובאופן נקי.
שמן זה יחזק את שרירי הרחם ויסייע בחזרתם המהירה שלפני ההריון (אזהרה: רק אחרי הריון!).


יסמין הוא גם אנטי-דיכאוני ולכן יעזור לאישה הסובלת מדיכאון אחרי לידה.

 

הערה: כל הכתוב הוא מידע בלבד ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון ו/או המלצה לטיפול זה או אחר(היות וכל מקרה נבחן לגופו). כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי ארומתרפיסט בכיר ותחת פיקוחו.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה