עיסוי פרינאום

עיסוי אזור החיץ מגדיל את הסיכוי ללידה ללא חתך חיץ
|
הדפס
|
שמור

עיסוי פרינאום נועד להגמיש את רקמות פתח הנרתיק לקראת יציאת התינוק. נשים שמעסות את אזור החיץ ואת פתח הנרתיק החל משבוע 34 של ההריון מגבירות את הסיכוי ללידה ללא קרעים וללא צורך בחתך חיץ (אפיזיוטומי בשפה המקצועית). העיסוי גם מכין את האשה נפשית ורגשית לקראת הלידה ומעניק לה ביטחון שהתינוק אכן יכול להגיח אל אוויר העולם מפתח זה בגופה. בנוסף על עיסוי פרינאום, מומלץ לחזק את שרירי רצפת האגן ואת השליטה בהם על ידי תרגילי קגל (ראו כתבה במדור "עזרה ראשונה"), ללמוד על כל תהליך הלידה בקורס מקיף ומעמיק של הכנה ללידה וכן להיות פעילים וללמוד על תנוחות ותנועתיות במהלך הלידה.

צילום: מאיה אהרוני

לצפייה בסרטון קורס הכנה ללידה על עיסוי פרינאום

 

מהו עיסוי פרינאום? 
עיסוי והגמשת האזור שמסביב לפתח הנרתיק והאזור שבין הנרתיק לבין פי הטבעת.


מהו פרינאום? 
הפרינאום הוא איזור החיץ – העור שבין הנרתיק לבין פי הטבעת. מהם היתרונות של עיסוי הפרינאום? מפחית את תחושת הצריבה והכאב בעת יציאת התינוק. מפחית את הסיכוי לחתך חיץ במהלך הלידה. גורם לך להכיר את תחושת התמתחות העור באזור החיץ, כדי שיהיה לך קל יותר להרפות את השרירים במהלך הלידה.


האם יש מחקרים בנושא?

מחקרים רבים מצביעים על הבדל משמעותי בין נשים שביצעו עיסוי פרינאום ולבין נשים שלא ביצעו עיסוי פרינאום. האם יש צורך באמצעי זהירות במהלך העיסוי? אין לעסות את אזור השופכין (האזור העליון של פתח הנרתיק). יש לבצע עיסוי עדין. עיסוי נמרץ מדי עלול לגרום לצריבה או נפיחות. אין לבצע את העיסוי כאשר יש דלקת בנרתיק או כאשר יש הרפס וגינאלי פעיל. כמו כן, אין לבצע את העיסוי אם הינך סובלת מפטרת בנרתיק. יש לפנות אל הרופא המטפל ולבקש את הטיפול המתאים. כמו כן מומלץ לאכול יוגורט ביו וליטול כמוסות אצידופילוס בהתאם להמלצת הרוקח.

  

האם בן זוגי יכול לסייע לי בעיסוי הפרינאום?

כן, בן הזוג יכול להשתמש באצבעות המורות שלו. עליך להנחות אותו אם ללחוץ חזק יותר או חלש יותר בהתאם לתחושה האישית שלך בעת העיסוי. מה יש להכין לקראת תחילת העיסוי? שמן שקדים או שמן שקדים עם תערובת שמנים אתריים כמו גרניום ועוד שמסייעים בהגמשת העור. מגבת לפרישה על המיטה, למניעת פיזור כתמי שמן על המצעים. כסא עם משענות ידיים לבן הזוג. מקלחת חמימה או קומפרס חמים (יש לנסות את הקומפרס על היד כדי לוודא שלא חם מדי!) על הפרינאום במשך כמה דקות לפני העיסוי, לצורך הרפיית האזור. טמפרטורת החדר צריכה להיות נעימה לך, כדאי לעמעם את האורות ולהכין מוסיקה מתאימה ליצירת אווירה נינוחה ונעימה. חשוב לא לבצע את העיסוי כשאתם מוגבלים בזמן. תני לעצמך את הזמן הדרוש להרפיה, לנשימות ולעיסוי עצמו. כדאי לרוקן את שלפוחית השתן לפני העיסוי. לפני תחילת העיסוי על מבצע העיסוי לרחוץ ידיים ולגזוז ציפורניים. אם את מבצעת את העיסוי בעצמך, כדאי להכין מראה שתאפשר לך לראות את מה שאת עושה.

  

כיצד לבצע את העיסוי?

אם בן הזוג מבצע את העיסוי: האשה שוכבת עירומה בחלק גוף התחתון על קצה המיטה. בן הזוג יושב מולה על הכסא. רגליה מוגבהות על משענות הכסא שלו. האשה נושמת נשימות הרפיה עמוקות לבטן ומרפה את כל רצפת האגן. בן הזוג מניח קומפרס חמים (חשוב לבדוק שאינו חם מדי!) על אזור הנרתיק להכנה, הרפיה וריכוך האזור. יש להכין מעט שמן שקדים בצלוחית ולסגור את הבקבוק עד לשימוש הבא. אפשר לעסות את כל אזור הירכיים והבטן התחתונה, ע"מ לעזור לאשה להרפות את הגוף. בן הזוג משמן את שתי האצבעות המורות ומחדיר אותן בעדינות אל תוך הנרתיק לעומק של כ-4 סנטימטר, עד הפרק האמצעי של האצבע. יש לפסק ולמתוח מעט ובעדינות לצדדים וכלפי מטה (כלפי פי הטבעת, אך ללא מגע עם פי הטבעת למניעת זיהום) ולהחזיק את המתיחה למשך דקה, בעת שהאשה לוקחת כמה נשימות בטן עמוקות.

 

יש לשאול את האשה, אם ניתן למתוח עוד קצת את העור עד לצריבה עדינה ביותר. תוך כדי לחץ קבוע יש להניע את האצבעות כלפי חוץ בצורת "U" או ערסל ולחזור על הפעולה מספר פעמים. לשחרר. שימו לב שאין לגעת בפתח השופכה. להרפות, להניח קומפרס חם ולחזור על הפעולות הנ"ל כעשר פעמים עם הפסקות לשימון והרפיה. ניתן להשאיר את השמן לאחר העיסוי. אם האישה מבצעת את העיסוי בעצמה: יש להשתמש באגודלים של שתי הידיים ולמצוא תנוחה של חצי ישיבה שתאפשר לך גישה נוחה לנרתיק.

 

שימו לב: העיסוי אינו אמור לגרום לכאב. בכל בעיה יש לפנות לרופא המטפל. כל כמה זמן מבצעים את העיסוי? יש לבצע את העיסוי בין 5 ל-10 דקות ביום החל משבוע 34. חשוב להקפיד על עיסוי יומיומי. ככל שתקפידו יותר כך רקמות הפרינאום יהיו רכות ומוכנות יותר למעבר של תינוקך. כיצד נרגיש פיזית ורגשית בעת העיסוי? עיסוי הפרינאום מעלה תחושות ותגובות שונות אצל כל אשה ולעיתים גם אצל בן הזוג. הרבה פעמים יש תחושה של מבוכה עמוקה. יש נשים שצוחקות צחוק היסטרי. אחרות בוכות מבלי להבין מדוע. יש גם זוגות שעוברים את העיסוי ללא אירועים או תגובות מיוחדות. לא להתבייש אם העיסוי מביך את שניכם. חשוב להתמיד, לשוחח על הכל ולא להישאר עם תחושות מועקה. חשוב לזכור, שעיסוי חד פעמי לא מביא לתוצאות הרצויות ושחשוב מאוד להקפיד ולהשקיע בטיפול על מנת להשיג את התוצאות הרצויות בזמן אמת. חיבוק טוב והירגעות יחד מקלים על התהליך עבור שני בני הזוג ומאפשרים ליולדת להירגע ולהרפות.

 

 האם מבצעים עיסוי פרינאום גם בחדר הלידה?

המיילדת היא שתבצע עיסוי פרינאום בעת יציאת ראש התינוק. מומלץ להביא בקבוק שמן שקדים לחדר הלידה ולהכין אותו מייד עם ההגעה לפתיחה מלאה. כדאי לרשום בתוכנית הלידה (ראו כתבה נפרדת באתר דולה) שהכנתם את הפרינאום לקראת הלידה ושאתם מבקשים מהמיילדת לבצע עיסוי פרינאום עם השמן שהבאתם לחדר הלידה. האם העיסוי מבטיח שלא יהיה צורך בחתך חיץ בלידה? העיסוי מגביר את הסיכוי שלך ללידה ללא חתך חיץ – אפיזיוטומי. העיסוי אינו "ביטוח" מפני חתך. נתונים נוספים שחשובים הם נתוני הלידה, רמת גמישות עור הפרינאום שלך בעת יציאת התינוק, גודל הראש של התינוק, כישוריהם של הצוות המיילד, תנוחת הלידה שלך (כריעה, עמידה, שכיבת צד וכו') ועוד.

  

בהצלחה!

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
4. איילת 05/09/2017, 00:07:07

האם זה משנה איזה סוג של שמן שקדים??

+ השב
 
3. איימי 03/12/2016, 18:58:10

אם ניתן להשתמש בשמן שקדים בשביל למנוע כאבים בזמן הסקס?

+ השב
 
2. אסתר 22/11/2015, 21:19:29

האם יש צורך לעשות את העיסוי לפני הלידה השניה? והאם יש צורך להביא בקבוק של שמן השקדים לחדר לידה ללידה השניה?

+ השב
 
2.1. ימית 26/07/2017, 20:25:29

חתך החיץ יכול בהחלט לקרות גם בלידה שניה ושלישית... ולכן מומלץ לישם את תהליך העיסוים לפני ובעת כל לידה

1. שחר 30/09/2015, 13:39:36

מי מורשה לעשות עיסוי שעזה? רק הזוג? דולה?

+ השב