תסמונת התינוק המטולטל

מה קורה לתינוק שמטלטלים אותו באלימות?
|
הדפס
|
שמור

אם התינוק בוכה ללא הפסקה, ושום דבר לא עוזר, עדיף להניח אותו במיטתו במקום בטוח, לצאת לרגע מהחדר, אפילו אם הוא בוכה, לשטוף פנים, להתעודד ואז לחזור אליו, אבל בשום פנים אין לטלטל אותו כדי להפסיק את הבכי. טלטול אלים עלול לגרום לפגיעה טראומטית במוח התינוק. לתינוקות יש שרירי צוואר חלשים וראש גדול וכבד. טלטול גורם למוח העדין להיטלטל קדימה ואחורה בתוך הגולגולת ולגרום לפגיעה, לנפיחות ולדימום, העלולים לגרום לנזק מוחי קבוע או מוות.

צילום: פוטו-ראק

איזה נזקים גורם הטלטול?

הדימום והפגיעה הכללית ברקמת המוח גורמים לפרכוסים, להפרעות במאזן המינרלים בגוף, לנפילה של לחץ הדם ולמוות אצל כ-25% מהתינוקות המטולטלים. הפגיעות הללו בדרך כלל מתרחשות אצל תינוקות בני פחות משנתיים, אך הן נצפו גם אצל ילדים עד גיל 5. המאפיינים של פגיעות מתסמונת התינוק המטולטל הם דימום ברשתית העין, נזק לחוט השדרה ולצוואר, ושברים וסדקים בצלעות ובעצמות. פגיעות אלו אינן ניכרות מייד. מקרים רבים של התסמונת אינם מתגלים, כיוון שהטלטול אינו גורם מתמיד לסימנים חיצוניים ולכן התינוקות המטולטלים כלל אינם מגיעים לאיבחון. אם הטלטול גרמה לפגיעה, יראה התינוק חוסר תיאבון, ישנוניות, הקאות מרובות, קשיי נשימה ובכי. הוא יסבול מהתכווצויות, הקאות ועורו יהיה חיוור או כחלחל. הדימום המצטבר בגולגולת מתחיל ללחוץ על רקמות מוח אחרות. הלחץ גורם תחילה לכאבים עזים, להקאות, לשינויים בלחץ הדם וגם לפגיעה בלתי הפיכה באותם איברים המעוצבבים על ידי חלקי המוח שנלחצו. בבדיקה גופנית יכול רופא לראות את הדימום בעיניים, את סימני האצבעות שאחזו בחוזקה בבית השחי ושברים בצלעות הנראים בחזה התינוק או בצילום חזה.


מהן דרכי הטיפול?
טיפול חירום לתינוק שטולטל כולל מהלכים מצילי חיים כמו סיוע למערכת הנשימה וניתוח לעצירת הדימום הפנימי ודימום של המוח. רופאים עשויים לבצע סריקות מוח כמו MRI ו-CT כדי לדייק באיבחון. בדיקת סי.טי מאפשרת לראות את סימני הפגיעה המוחית, הדימום והלחץ על רקמות המוח.


מה צפוי לאחר הטיפול?
בהשוואה לפגיעה תאונתית במוח אצל תינוקות, פגיעות בעקבות טלטול אלים עלולות להוביל לתוצאות הגרועות ביותר. הנזק לרשתית העין עלול להוביל לעיוורון. רוב התינוקות ששרדו טלטול נשארו עם נזק נוירולוגי או פגיעה מוחית, כמו שיתוק מוחין או פיגור מוחי, שלא ניכר לפני גיל 6. תינוקות שטולטלו באלימות עלולים להזדקק לטיפול רפואי לאורך כל חייהם.


איזה מחקרים נעשים בתחום?
המכון הלאומי להפרעת נוירולוגיות בארה"ב ומכוני מחקר נוספים כמו המכון הלאומי לבריאות מבצעים מחקר מתמשך על תסמונת התינוק המטולטל בסיוע מענקים למכוני מחקר ברחבי ארה"ב. רוב המחקר מתמקד במציאת דרכים משופרות לטיפול וריפוי המצב הרפואי שנוצר לאחר הטלטול.

 

מקור: National Institute of Neurological Disorders and Stroke

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
5. לינוי 30/01/2012, 21:05:22

כתבה מצוינת וברורה מאוד. תודה! הנושא חשוב ועד כה קראתי כתבות מאוד מסורבלות. מעבירה לכל חברותיי בפייסבוק. יישר כח!

+ השב
 
4. רעות ברקו-ניניו 25/01/2012, 14:47:53

חשוב לזכור שזה בסדר שהתינוק בוכה, זו דרך התקשורת שלו בשלב הראשון של החיים, התינוק שלנו מנסה לומר לנו משהו, אולי כואב לו, רטוב לו, אולי הוא רעב או שסתם הוא רוצה להחליף תנוחה. כהורים, אנחנו מיד נלחצים כשהתינוק שלנו בוכה. נסו להירגע, תתרכזו בנשימה המודעת שלכם, ערסלו אותו ואפשרו לכם לנוע איתו- אם זה על כדור, במנשא בהליכה. השתמשו בקולכם כדי להרגיעו, גם היום, כשביתי בת שנה ו-10 חודשים, כשהיא מאבדת את שלב השינה שלה ונכנסת לבכי שהיא כבר לא יודעת מה היא רוצה, אני מצמידה אותה לגופי ועושה תנועות מעגל עם האגן שלי ומצטרפת המהומים שקרובים לראשה (המממממ... המממ...) גם בגילה זה עדיין עובד. ולפעמים רק עצם כך שתעבירו את התינוק לאדם אחר, עם אנרגיה שונה מזו שאתם נמצאים בה באותו הרגע יכול לעשות את ההבדל. אל תהססו לבקש עזרה. רעות ברקו- ניניו, מנהלת פורום התפתחות התינוק ופורום הפרעות קשב וריכוז

+ השב
 
3. אדווה ויינטראוב 25/01/2012, 12:52:48

שניים רוצים לאכול יחד ועכשיו. שניים בוכים יחד. שניים צריכים ידיים יחד. שניים עייפים יחד. שניים ביחד עשו קקי בחיתול. שניים ביחד פלטו ולכלכו את עצמם ואת השמיכה. זה צורח וזה בוכה. את זה מערסלים עם יד אחת ואת השני מנסים לחתל עם השניה. הם כל כך קטנים וחסרי אונים ושניהם יחד צריכים אותנו. ועכשיו ! לשירותים אין זמן לגשת ועל מקלחת בכלל אין מה לדבר. קפה כבר לא זוכרים מה זה והטלפון שמצלצל כל הזמן הוא סתם עוד מטרד. וזה עוד לפני שאנחנו מזכירים את העייפות. אוי העייפות. כאמא לתאומים אני יודעת כמה מתסכל, מעייף ומלחיץ זה לטפל בשניים יחד. כל הרגשות והקשיים שמציפים אותנו מאוד ברורים ומובנים. ולכן חשוב מאוד למצוא דרך להירגע ואפילו לרגע קטן, כשהכל גולש ואנו עומדים לאבד שליטה. לבקש עזרה. בלי להתביש. אם זו שכנה, קרובת משפחה, עזרה בתשלום או פעילות מחוץ לבית. לדבר עם מישהו ולא לשמור הכל בבטן. אף אחד לא באמת מצפה מהורים להתמודד לבד ולהיות סופר-הורים. עיטוף של התינוקות, עירסול עדין, מנשא, כל אלה יכולים לעזור מאוד. טיול בחוץ בעגלה ביום נעים יכול להרגיע גם אותם וגם אותנו. והכי חשוב, לדבר, לשאול, להתיעץ, להעזר ולא להשאר לבד עם התסכול והכעסים. מתפללת לשלום התאומים שמאושפזים. אדווה ויינטראוב מנהלת פורום תאומים ושלישיות בפורטל דולה

+ השב
 
2. אפרת פינקלר 25/01/2012, 11:53:45

אני מאמינה שאף הורה אינו מביא את ילדו לעולם במטרה להתעלל בו. בפועל אנו עדים ללא מעט מקרים כאלה ובכל פעם אנו מזועזעים מחדש. תינוק בעל מזג חם, כזה הבוכה הרבה, ממעט לישון, כזה שקשה למצוא תנוחה אחת להרגיעו- דורש המון אנרגיות מהוריו. ולעתים הסביבה אינה מבינה זאת ואומרת לאמא :"אם תרגעי גם הוא ירגע". לא תמיד זה עובד כך. חשוב לדעת שיש תינוקות הנולדים עם מזג חם והם תינוקות שהרבה יותר קשה להתמודד איתם. גדולתם של הורים לתינוקות כאלה היא לדעת לבקש עזרה מקצועית או עזרה מהמשפחה. לא למצוא את עצמך לבד עם תינוק כזה כל היום! דברים אלה אינם נכתבים כדי חס וחלילה להצדיק את הטלטולים, אלא כדי להעיר את עיניהם של הורים לתינוקות כאלה. אפרת פינקלר, מנהלת פורום התפתחות התינוק בפורטל דולה.

+ השב
 
1. שירלי מיראכור 25/01/2012, 10:49:28

קשה להיות הורים לתינוק קטן ותובעני. הדרך שבה אנחנו מגדלים את התינוקות שלנו היום אינה טבעית - אמא לבדה עם תינוק, ללא קהילה, ללא משפחה מורחבת - סבים שעסוקים ולא מתפנים לעזור במידה רבה. יש המון דרכי הרגעה לתינוקות - החזקה בידיים, דיבור אליהם, שימוש במנשא למי שהדבר נוח לה אבל מאד חשוב בנוסף לבקש ולקבל עזרה מכל מי שיכול לעזור. כאשר ישנה עזרה, אפילו בתשלום, אין תחושת חוסר אונים כל כך גדולה אל מול בכי והשחיקה קטנה. שירלי, עובדת סוציאלית ודולה אחרי לידה, מנהלת פורום אמהות אחרי לידה והורים לתינוקות תמיכה.

+ השב