קביעת גיל ההריון

כיצד מחשבים תאריך התעברות ומועד לידה
|
הדפס
|
שמור

גיל ההריון, או גיל העובר, מחושב מהיום הראשון של המחזור החודשי האחרון של האם. מכיוון שהיום המדויק של ההתעברות כמעט תמיד אינו ידוע, היום הראשון של המחזור האחרון משמש למדידת גילו של העובר.

 

השתמשי במחשבון הריון שלנו על מנת לחשב את התאריכים החשובים של הריונך.

צילום: מאיה אהרוני

חישוב גיל ההריון


המחזור החודשי האחרון: אם לאם יש מחזור סדיר והיא יודעת מה היה היום הראשון של המחזור האחרון שלה, אפשר לחשב את גיל ההריון מתאריך זה. גיל ההריון מחושב מהיום הראשון של המחזור החודשי האחרון של האם ולא לפי תאריך ההתעברות.

 

אולטרהסאונד: את העובר אפשר למדוד מוקדם - 5 או 6 שבועות לאחר המחזור החודשי האחרון של האם. מדידת העובר בשימוש באולטרהסאונד היא מדוייקת ביותר בשלב המוקדמים של ההריון. הזמן הטוב ביותר להעריך את גיל ההריון תוך שימוש באולטרהסאונד הוא בין שבוע 8 לשבוע 18 להריון. הדרך המדוייקת ביותר לקבוע את גיל ההריון היא שימוש ביום הראשון של המחזור האחרון ואישור שזהו גיל ההריון מבדיקת האולטרהסאונד.

 

חישוב תאריך ההתעברות


בהריון רגיל: עבור אשה עם מחזור סדיר, ההתעברות מתרחשת בדרך כלל בין 11 ל-21 יום אחרי היום הראשון של המחזור האחרון. רוב הנשים אינם יודעות מהו התאריך המדויק של ההתעברות, ותאריך ההתעברות עבורן הוא הערכה, המבוססת על היום הראשון של המחזור האחרון.

 

מקרים מיוחדים: נשים העוברות הליכים מיוחדים כמו הזרעה מלאכותית או הפריית מבחנה, יודעות מהו תאריך ההתעברות המדויק.

 

חישוב מועד הלידה המשוער

 

מועד הלידה המשוער: בהתבסס על המחזור החודשי, תאריך הלידה המשוער הוא בתום 40 שבועות מהיום הראשון של המחזור החודשי האחרון. מדובר בהערכה בלבד מכיוון שרק כ-5% מכל התינוקות נולדים במועד הלידה המשוער.

 

קשיים בקביעת גיל ההריון

 

המחזור החודשי האחרון: עבור נשים עם מחזור לא סדיר, או נשים שאינם יכולות לזכור מה היה היום הראשון למחזור החודשי האחרון, קשה לקבוע את גיל ההריון בשיטה זו. במקרים אלה, בדיקת אולטרהסאונד נחוצה בדרך כלל כדי לקבוע את גיל ההריון.

 

גדילת התינוק: בחלק מהמקרים קשה בתחילת ההריון לקבוע את גיל ההריון, בגלל שהעובר קטן או גדול מהרגיל. כמו כן בחלק מהמקרים גודל רחם בתחילת ההריון או גובהו של הרחם בסוף ההריון אינם תואמים ליום הראשון של המחזור האחרון. גם במקרים אלה קשה לקבוע מהו הגיל המדויק של ההריון.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. אורטל 03/10/2017, 00:25:00

פליז פליז פליז דחוף דחוף דחוף תאריך ווסת אחרון שלי היה ב8/7 והיום-2.10 הייתי בשקיפות עורפית ורופא אמר שאני נמצאת בשבוע13+2 איך זה הגיוני??! בבקשה חייבת תשובה

+ השב
 
1.1. שלי 19/05/2020, 10:20:07

היי זה היה לפני 4 שנים כמעט התגובה שלך מקווה שתראי בדרך כזו או אחרת אני קיבלתי מחזור ב30.3 אנחנו ב19.5 הרופא אומר שאני שבוע 5