דיקור מי שפיר - מה חשוב לדעת לאחר הבדיקה

המדריך המלא לימים שלאחר בדיקת מי השפיר
|
הדפס
|
שמור

אז מה עושים לאחר דיקור מי שפיר ?
עכשיו כשאת כבר אחרי, אפשר לנשום עמוק ולהירגע. את כבר אחרי הבדיקה, וראית שזה לא כל כך נורא כמו שאולי חששת לפני. עכשיו הלחץ וההתרגשות של לפני, מפנים את מקומם לשמירה על הבריאות והמשך ההריון וכמובן המתנה לתשובות הבדיקה עם בשורות טובות.

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

מהן ההמלצות הרלוונטיות לאחר הבדיקה?


מלווה לבדיקה: אם את קוראת את ההמלצות לפני הבדיקה, חשוב לזכור כי יש להגיע לבדיקת דיקור מי השפיר עם מלווה, כדי שתמיד שיהיה מישהו שיכול לעזור, לנהוג, ולתת יד במה שצריך.


מנוחה לאחר הבדיקה: ההמלצה הגורפת לאחר הבדיקה היא מנוחה למשך יומיים שלושה, כלומר למשך 24 עד 72 שעות. אם הכל בסדר, לא חובה להישאר מרותקת למיטה. ניתן להסתובב בבית, לאכול ולשתות באופן רגיל. רצוי לשבת או לשכב לנוח, להירגע ולנצל את הזמן היקר הזה שהוא רק שלך.


מאמץ: אין לבצע פעולות שידרשו ממך מאמץ מיותר. הרמת ילדים, שטיפת הבית ועוד.

 

הורדת פלסטר: איזור הדקירה אינו מקור לדליפה וגם לא מקור לזיהום. אין כל חשש להוריד את הפלסטר כבר כחצי שעה לאחר הפעולה. הפלסטר נועד למנוע את הכתמת בגדיך.

 

מקלחת: מותר לעשות מקלחת טובה כבר באותו היום.

 

שירותים: אם יש צורך במתן צואה, לא אמורה להיות בעיה ללחוץ כרגיל בזמן ישיבה על האסלה.

 

בדיקת מי שפיר עם דוקטור אור יריב

 

יחסי מין: קיום יחסי מין עלולים לגרום להתכווצויות. הזרע מכיל חומר שנקרא פרוסטוגלנדין, שכול לגרום לכיווץ שריר הרחם, ולכן מומלץ להימנע מסקס לפחות שבוע מיום הבדיקה.


כמות מי שפיר: מי השפיר, הנוזל שנשאב ממך, חוזרים לנורמה תוך 3-4 שעות בערך. מי השפיר מיוצרים משתן עוברי . שתייה מרובה לא תגרום לעובר להפריש יותר שתן.

 

תרופות: אין כל צורך בטיפול תרופתי לאחר הפעולה (מלבד התרופות הרגילות שאת נוהגת ליטול, ללא קשר לבדיקה).

 

ספורט: מומלץ להימנע מפעילות ספורטיבית מאומצת בשבוע הקרוב.


ביקורת רופא: יש לגשת לרופא המטפל כשבוע עד עשרה ימים לאחר הדיקור, להערכת מצב העובר, כמות מי השפיר, מצב השילייה ואורך צוואר הרחם.


מלבד פעולות אלו, לאחר בדיקת מי שפיר כדאי לשים לב לכמה תופעות לוואי שעשויות להופיע:

תופעות נפוצות: הרחם הוא שריר, וכמו כל שריר יש לו נטייה להתכווץ. ביממה הראשונה לאחר דיקור מי שפיר ניתן לצפות לתחושת התכווצויות קלות בבטן תחתונה.

מתי לפנות לרופא: יש לפנות מיד לרופא המטפל או לחדר המיון כאשר אחד ממקרים הבאים מופיע: עלייה בחום הגוף, הופעת צמרמורות, דימום, ירידת מים, אדמומיות מסביב למקום הדיקור, התכווצויות חזקות, כאבי בטן חזקים דמויי צירים.

בכל שאלה או ספק לאחר דיקור מי שפיר, כדאי לפנות אל הרופא המטפל, אשר יוכל להסיר חשש מלבך או להפנות אותך לטיפול במקרה הצורך (לרוב כאשר מבצעים דיקור בצורה פרטית תהיה הזמינות של הרופא המדקר גבוהה).


בהצלחה!

על הכותב: ד"ר אור יריב 
הינו מומחה באולטרה סאונד במיילדות וגינקולוגיה בבית חולים "ליס" איכילוב בתל אביב.

יש לכם שאלות בנושא? היכנסו עכשיו לפורום הריון ולידה - הריוניות ומומחים מדברים והתייעצו עם הרופאים.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה