טיפים לעיצוב פינת המשפחה

תכנון יעודה של פינת המשפחה ועיצובה
|
הדפס
|
שמור

לפני שניגשים לתכנון עצמו, כדאי להגדיר ככל הניתן מה יהיה יעודה של פינת המשפחה והמבנה שלה: מרחב פתוח או חדר סגור. באשר ליעוד הפינה: השאלה העיקרית כיום הינה האם מיועדת הפינה להתכנסות משפחתית בבית בו שמור הסלון לארועי אירוח בלבד, או שמא באומרנו "פינת משפחה" כוונתנו למעשה לפינת/חדר טלוויזיה. 

צילום: Phaewilk

אנשים רבים מבקשים להם פינת המשפחה כיון שאינם חפצים בטלוויזיה בחדר המגורים ומבכרים להקצות איזור מוגדר עבור מפגש סביב הטלויזיה. חשוב גם לדעת לשימוש של כמה אנשים (בו זמנית) מיועדת פינת המשפחה - זאת כדי שניתן יהיה לתכנן את הקצאת המקומות (ולפי יעוד הפינה גם את מיקומם בחלל). יתר על כן - עלינו לברר לעצמנו כיצד ננהג באותה פינה: אם נוהגים אנו לנשנש (או אפילו לאכול ארוחה מלאה) יתוכנן המקום באופן שונה, על מנת לאפשר בילוי נעים ובו בזמן פונקציונלי בו.

לאחר ששאלנו את כל השאלות הרלונטיות הגיע זמן מתן פתרונות עיצוביים של הפינה הנבחרת. סיימנו לתכנן והבהרנו לעצמנו באיזה שולחן אנו מעונינים, איזו ספה נרכוש ובאיזה צד /קיר תהיה הטלויזיה, אם ז\ו טלויזיה רגילה או דקה (כגון LCD). עתה ניגש למלאכת העיצוב.

עיצוב פינת המשפחה צריך להיות פונקציונלי ועם נגישות מירבית לכולם. כל השלט-רחוקים בהישג יד, מקומות הישיבה יתוכננו בצורה שתצמצם ההפרעה הנגרמת למשתתפים כאשר מי מהם הולך או בא. אנו נקפיד להניח שטיח על הריצפה - מקנה ברמה העיצובית נופך ביתי לסביב והופך את הפינה למאוד חמה ומזמינה. הצבעים בהם נבחר לעיצוב פינת המשפחה יהיו בגוונים רוגעים, מצד אחד, אך גם מזמינים. אם רוצים למרות זאת בצבעים קרים כגון גוונים מסוימים של אדום, כחול או סגול, הרי שמוטב לעשות בהם שימוש בקיר שמאחורי שדה הראייה שלנו, מאחורי הספות למשל. ומצד שני: אם צובעים בצבעים חמים כגון חום , צהוב, כתום, או צבעים פסטליים שונים, הרי שניתן ליהנות מהם גם בשאר כתלי החדר.

בעיצוב חלל המשפחה מומלץ מאד להתקין תאורה אשר תהיה להארה כללית של החדר וכן לכלול אפשרות לתאורה רכה עם יכולת עמעום. פתרון טוב לכך הינו התקנה של תאורה היקפית, אשר גם מאפשרת צפיה יותר נעימה בטלוויזיה.

להשלמת עיצוב פנים פינת המשפחה, אפשר וגם מומלץ לתלות וילונות נעימים לעין (ולא כבדים ומסורבלים) ואפשר גם לקבוע תמונות בעלות מסר נינוח על הקירות. יש כאלו המשלבים באותו חלל גם את פינת המחשב, בפרט כאשר יש ילדים רכים בבית. או אז מומלץ מאוד ליעד לכך מקום ספציפי בחלל ולמקם את כל נקודות החשמל עוד לטרם השיפוץ או הבניה, כדי למנוע את המראה הלא מלבב של חוטי חשמל ותקשורת "רצים" לאורך הקירות או הרצפות.

לסיכום: פינת המשפחה הינה לעתים קרובות המקום היחידי בו מוצאים בני המשפחה עצמם בחברותא, אשר על כן היא האתר בתוך הבית אשר צריך לשדר נינוחות ורוגע יותר מכל. כדאי מאד להקפיד על עיצוב מתוכנן ומוקפד של חלל זה, אף שמטרתו להשיג למעשה מראה של אווירה לא פורמלית

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
2. דוניה 13/03/2022, 14:37:56

יפה מאוד .

+ השב
 
1. ממש יפה 29/03/2015, 18:13:56

אהבתי מאוד

+ השב