ביספינול A גורם למחלות לב

מחקר חדש מחזק את העובדות: BPA תורם לעלייה במחלות לב
|
הדפס
|
שמור

ביספינול A או בקיצור BPA הוא כימיקל שנוי במחלוקת, הנמצא בשימוש נפוץ בתעשיית הפלסטיקה, ורק באחרונה הוצא משימוש בבקבוקים לתינוקות עקב הסכנות בשימוש בו.

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

עכשיו מתברר, כי גם מבוגרים שנחשפו לכימיקל המסוכן, סיכנו את עצמם בריאותית. מחקר חדש, שעקב אחרי נסיינים במשך 10 שנים, הראה כי אנשים בריאים, שבשתן שלהם נמצא ריכוז גבוה של BPA הם בעלי סיכוי גבוה לפתח מחלות לב בהמשך חייהם.


המחקר בוצע על ידי חוקרים מבית הספר לרפואה של קולג' פנינסולה, חוקרים מאוניברסיטת אקסטר, קיימברידג' ומהמרכז האירופי לאיכות הסביבה. ניתוח הנתונים מומן על ידי קרן הלב הבריטית והמחקר פורסם במגזין המקוון של איגוד רופאי הלב של ארה"ב.


צוות החוקרים זיהה את הקשר בין BPA לבין עלייה בסיכון למחלות כלי דם כל ידי שימוש בשתי מערכות נתונים נפרדות, שכל אחת מהן היא הקפאה של צילום מצב. המידע המוקדם הראה את הקשר בין חשיפה לכימיקל BPA לבין מחלות כלי דם, אבל החוקרים לא יכלו לנבא באמצעותו כיצד החשיפה לכימיקל תשפיע על בריאות הנחשפים בעתיד. המחקר הישווה בין בדיקות שתן של 758 אנשים בריאים, שלאחר מכן חלו במחלות כלי דם, ועוד 861 אנשים שנותרו בריאים.

 

מימצאי המחקר מראים כי אלה שפיתחו מחלות לב היו אצלם ריכוזים גבוהים של BPA בבדיקות השתן בתחילת התקופה של 10 שנות הבדיקה. אמנם קשה לומר איך משפיע ריכוז גבוה שנמדד פעם אחת, אך לדברי פרופ' דייויד מלצר מבית הספר לרפואה של קולג' פנינסולה, שהוביל את המחקר, אומר, כי המחקר מחזק את הקשר הסטטיסטי בין BPA למחלות לב. אבל איננו יכולים להיות בטוחים ש-BPA הוא האחראי. עכשיו חשוב שרשויות המימשל יבצעו בדיקות BPA כלליות, כי עדיין לא ידוע איך הכימיקל מתנהג בתוך גוף האדם וכיצד הוא משפיע על בריאותו.


לדברי פרופ' תמרה גאלוויי מאוניברסיטת אקסטר, מחברת בכירה של המחקר, "אם BPA עצמו אחראי ישיר להלייה בסיכון, הגודל של ההשפעה קשה להערכה. עם זאת, זה מוסיף להוכחות הקיימות ש-BPA הוא תורם לעלייה במחלות לב כמו מרכיבי סיכון גדולים אחרים כמו עישון, לחץ דם גבוה ורמות גבוהות של כולסטרול".

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה