הקפאת ביציות - להקפיא או לא להקפיא

הקפאת ביציות יכולה לאפשר לנשים צעירות לשמר את היכולת שלהן להרות בעתיד
|
הדפס
|
שמור

הקפאת ביציות יכולה לאפשר לנשים צעירות לשמר את היכולת שלהן להרות בעתיד. הקפאת ביציות או ביציות מופרות (״עוברים״) יכולה להתאים גם לזוגות שמעוניינים להגדיל את הסיכוי להריון נוסף בעתיד.

מהי הקפאת ביציות?
בטיפול של הקפאת ביציות נשאבות ביציות משחלותיה של האשה והן מוקפאות לשימוש עתידי. להשגת הריון הביציות מופשרות, מופרות בזרע בן זוג (או בזרע תורם) ומוחזרות לרחם כעוברים צעירים.

 

כיצד מוקפאות הביציות?
כדי לאפשר הקפאה של הביציות יש צורך בחשיפה שלהן לחומר מגן (קריופרוטקטנט) שהוא חומר כימי בעל נקודת קיפאון נמוכה במיוחד הנכנס לתאים ומחליף את המים שעלולים ליצור גבישים ולהרוס את התא בתהליך ההקפאה.

 

מהי הקפאה איטית (בשיטה הישנה)?
בתהליך ההקפאה האיטית נחשפים התאים לחנקן נוזלי בירידת טמפרטורה מתוכננת המתבצעת באופן הדרגתי וממושך במשך שעות עד הגעה לטמפרטורה של מינוס 196 מעלות.

 

בעבודות רבות הודגם כי שיעור ההישרדות לאחר הקפאה איטית הוא נמוך במיוחד עם שיעורי לידה נמוכים במיוחד (כ- 3% לביצית מוקפאת).

 

מה שונה בין שיטת ההקפאה האיטית לבין השיטה חדשה- שיטת הויטיריפקציה?
בשיטת הויטריפיקציה, מקפיאים את הביצית ב"מכת קור" מיידית ומהירה עם ריכוז גבוה של חומרים מגנים, כך נמנעת היצירה של גבישי הקרח בתוך התא, ונמנעת הפגיעה בביצית. שיעור גבוה מאוד של הביציות שורד את ההקפאה (90%).

במטופלות צעירות ניתן לומר שביצית מוקפאת וביצית טריה יתנו שיעור דומה של הריונות ולידות חי.


האם כדאי להקפיא ביציות מופרות (עוברים צעירים) ולא ביציות?
הקפאת ביציות בשונה מהקפאת עוברים מאפשרת למטופלת להחליט בעצמה בעתיד על גורל ביציותיה (הפריתן או השמדתן) ללא תלות בבן הזוג וללא צורך להתחייב בזמן הטיפול על שימוש בזרע תורם במידה ואין בן זוג.

כשמבצעים הקפאת עוברים- כל שימוש עתידי בעוברים לצורך הריון מחייב הסכמת בן זוג.

 

מאחר ואין לדעתנו יתרון ביולוגי אמיתי בהקפאת עוברים, הקפאת ביציות הינה אופציה טובה שגם הוכרה ככזאת על ידי האיגודים המקצועיים בארץ וברחבי העולם.

 

בזוגות שמעוניינים בהקפאת עוברים ניתן לאפשר זאת עם ההבנה שתידרש הסכמה עתידית של בן הזוג לשימוש בעוברים.

 

ניתן גם לשלב הקפאת ביציות והקפאת עוברים באותו הטיפול.


מהם סיכויי ההצלחה של הקפאת ביציות בשיטה המהירה?
בנשים מתחת לגיל 35 בזמן הקפאת הביציות- 15 ביציות מוקפאות מאפשרות לפחות הריון ולידה אחת מוצלחת ב 85% מהמקרים. בנשים מבוגרות יותר חסר עדיין מידע לגבי יעילות התהליך.

 

לצפייה בסרטון של פרופ' אבי בן-הרוש לחצו כאן או על התמונה

 

לאתר של פרופ' אבי בן-הרוש

 

על הכותב: פרופ' אבי בן-הרוש, מומחה במיילדות גינקולוגיה ופריון. מנהל השירות לשימור פוריות יחידת IVF בילינסון.
לאתר של פרופ' בן-הרוש

 

יש לך שאלות לפרופ' בן-הרוש? הצטרפי עכשיו לפורום המומחים של פורטל דולה למשפחה "פורום הריון ולידה - הריוניות ומומחים מדברים" בפייסבוק.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה