אפקט הקורונה: גם לחופשה בארץ לא יוצאים

עצירה כמעט מוחלטת של הזמנות לפסח ולחופש הגדול
|
הדפס
|
שמור

מסתמן משבר מיידי בחופשת פסח: החשש מהידבקות ומהחובה להיכנס לבידוד רפואי במקרה של חשיפה לנשאי וירוס הקורונה, עצר את הזמנת החדרים לחופשת הפסח בבתי המלון ובצימרים. כך עולה מסקר קצר שערכנו בקרב כמה גורמים בתעשייה. גם ההזמנות לתקופת החופש הגדול נעצרו. 

 
המלונות באילת: ההזמנות בעצירה

צילום: נעמי גטניו

במועדון הצרכנות הייטקזון מדווחים על עצירה כמעט מוחלטת של תיירות הפנים בכל הנוגע להזמנת חופשות בפסח. התאחדות המלונות מעריכה את הנזק השנתי לענף במצב הנוכחי בכ-4.2 מיליארד שקל, שהם כ-350 מיליון שקל בחודש. התפוסות במלונות צנחו אל מתחת ל-40%, ירידה של כ-30% בממוצע לעומת התקופה המקבילה אשתקד. תל אביב וירושלים (30% תפוסה) מובילות את טבלת הירידות.


במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, דרש נשיא התאחדות המלונות, רו"ח אמיר חייק, ליזום תוכנית חירום ל״משבר הקשה ביותר בתולדות ענף המלונאות בישראל". לדבריו, "סגירתם הצפויה של גבולות המדינה לכניסת תיירים מכל העולם תביא למחיקה מיידית של למעלה מ-500 מיליון שקל בחודש מהכנסות הענף - כ-6 מיליארד שקל בשנה - ירידה בתפוסות החדרים לכ-20% באזורים מוטי תיירות נכנסת (כגון ירושלים ות"א); לפיטורים המוניים וסגירת עשרות מלונות. מדובר בשפל אליו לא הגיע ענף המלונאות מעולם. רשתות מאחדות מלונות סמוכים, ואילו מלונות בודדים על סף סגירה". עוד כתב חייק, כי  "הענף, המזרים מיליארדים מידי שנה להכנסות המדינה, נמצא על פי תהום. הגיע הזמן שהממשלה תנהג בצורה אחראית לא רק כלפי אזרחיה, אלא גם כלפי כלכלתה, ותפנים שללא הזרמת חמצן מיידית לענף בהיקף של כחצי מיליארד שקל - החולה הזה ימות".


אין יציאות לחו״ל

למרות שכל הספקים של שירותי תיירות לחו"ל מאפשרים לבצע הזמנות עם אפשרות לשינוי או ביטול ללא תשלום קנס, ההזמנות נעצרו כמעט לחלוטין, גם לטווח הארוך. ההוראה הקובעת כי ישראלים החוזרים מכל יעד בעולם צריכים להיכנס לשבועיים של בידוד, מרתיעה את אלה שהתכוונו לצאת. נתב״ג עבר לפעול במתכונת מצומצמת בטרמינל 3 כדי לא לנעול לחלוטין את שער היציאה האווירי העיקרי של ישראל, אולם רוב הטיסות שעדיין מתקיימות יוצאות עם מספר נוסעים שאינו מכסה את העלויות. חברות התעופה, ואל על בתוכן, ביטלו את רוב טיסותיהן.

 

ארקיע הודיעה על הפסקה מיידית של הפעילות הבינלאומית. שני מטוסי איירבוס A321 של ארקיע עברו חיטוי וישמשו לפעילות פנים ארצית ויופעלו 10 טיסות ביום לאילת.  בכל חודש מרץ תשווק ארקיע חופשות לזוג לשני לילות באמצע שבוע החל מ-999 שקל כולל טיסות ולסופש החל מ-1,099 שקלים. תחזיר את כל נוסעיה השוהים בחו"ל עד לסוף השבוע ותמשיך בטיסות פנים מחיפה ומנתב"ג לנמל התעופה רמון״. למרות הירידה המשמעותית בביקוש לטיסות, אל על הודיעה כי תמשיך להפעיל טיסות בהתאם לביקוש, מתוך אחריות לאומית וכדי לשמר את נתיבי האוויר מישראל ואליה פתוחים ככל שניתן.

 

קונים באתרים ישראליים

באתרי הסחר הישראלים נרשמה בשבועיים האחרונים עלייה של יותר מ-35 אחוזים במספר העיסקאות, ונוצר רושם שהישראלים נטשו באופן זמני וחלקי אתרי קניות בינלאומיים. עם זאת, באחד ממרכזי המסירה המרכזיים של הדואר, אומרים כי אין ירידה במספר החבילות המגיעות מסין. החבילות מגיעות באיחור לעומת זמני המסירה לפני משבר הקורונה, אך זאת אפשר לייחס לקושי הלוגיסטי של העברת סחורות בתוך סין ולהקטנת נפח המטענים המועברים באוויר, בגלל סגירת קווי תעופה בינלאומיים לסין. רוב החבילות מגיעות בטיסות לא ישירות, דרך מדינות באירופה שעדיין שומרות על קשר אווירי עם סין. 


גם בקניות בישראל יש האטה, מלבד המרכולים, שבהם יש תנועה ערה של אנשים שמבקשים לאגור מלאי של מזון וחומרי ניקיון והיגיינה למקרה של החמרת הבידוד. הקניונים ריקים כמעט לחלוטין. נראה שכל קנייה שאיננה חיונית, נדחיית למועד מאוחר יותר. סוחרים של מוצרי אלקטרוניקה וחשמל מסין, מעריכים כי לקראת הקיץ יתרוקנו המחסנים ועלול להיווצר מחסור במזגנים, במקררים ובתנורים, שרובם מגיעים לישראל ממפעלים בסין. 

 
תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה