חדרי ילדים – עיצוב עם מחשבה

מעצבת פנים נותנת טיפים לתכנון החדר, לבחירת צבעי הקירות וסוגי הריהוט, לבחירת הציוד ולעיצוב תאורה
|
הדפס
|
שמור

בעידן הטכנולוגיה של ימינו, אפילו עיצוב חדר הילדים הופך להיות משימה מורכבת. כל פרט חייב התייחסות מדויקת וניצול מרבי של החלל הנתון. קיימת חשיבות רבה לתת מענה לכל הפונקציות הנדרשות כגון: שולחן כתיבה עם מחשב, טלוויזיה, די וי די, משחקי מולטימדיה ועוד. כמו כן חשוב לשמור על איזון נכון במרחב המחיה המשלב שינה, למידה ומשחק. לפני שמתחילים במירוץ אחר החדר המושלם, חשוב לתכנן את החלל תוך הבנת צרכי הילד, תכונותיו ורצונותיו.

להלן מספר טיפים אשר יעזרו בתהליך ויביאו לתוצאה מוצלחת בעיצוב החדר:

חשיבה מוקדמת
מומלץ להכין רשימה העונה על צרכי הילד ואופיו, סוג המשחקים האהוב עליו, פעילות ותחביבים, גילו של הילד, מספר הילדים השוכנים בחדר וכמובן הגדרת מסגרת תקציבית עבור החדר. חשיבות גבוהה ניתנת כמובן לגודל החדר. ניתן להכין תכנית של החדר ובה ציון מיקום החלונות השונים, דלת הכניסה לחדר ומיקום נקודות חשמל ותאורה. לאחר מכן, יש להכין רשימה של ציוד העתיד להיות בחדר כגון כמות ספרים, ציוד מחשב, טלוויזיה, משחקים וכדומה.הבנת כמויות הציוד משפיעות על הרהיטים אשר יירכשו על מנת שיספקו את תנאי האחסון האופטימאליים. יש לתת דגש על פריטים אשר צריכים להיות חשופים ונגישים בכל עת לעומת אלו שלא.

בחירת הריהוט 
חנויות רהיטים טובות לחדרי ילדים יש בשפע ולכן כל לקוח קטן קומה יימצא את החפץ בליבו. כמו כן, ניתן להיעזר בכל החנויות במעצבים אשר יתנו מענה ועזרה בתכנון החדר המושלם.
קיימות שתי אסכולות בבחירת הריהוט לחדר הילדים. האחת דוגלת ביצירת סביבה הרמונית ורגועה, המתקבלת על ידי בחירת ריהוט כולל בעל קונספט עיצובי מוביל, אשר מותאם לרצונותיו ואהבותיו של הילד. כיום ניתן למצוא חדרים מעוצבים כמעט בכל נושא העולה על הדעת החל מ"יער פיות" ועד ל"מסלול מרוצים". האסכולה השנייה דוגלת ביצירת חדרים המרוהטים בפריטים משולבים בצבע וסגנון שונה אך עדיין יוצרים אווירה והרמוניה נעימה לעין. שתי האסכולות שמות דגש על נגישות נוחה. 

 

חשוב שהשולחן יהיה עמוק מספיק עבור מסך המחשב וכלי הכתיבה ושמגירות השולחן יהיו בטווח הישיבה של הילד על מנת שלא יצטרך לקום ולהגיע אליהן.רהיט אחסון הצעצועים צריך להיות ממוקם באזור נגיש בחדר ועל גובהו להיות שווה לגובה עיני הילד על מנת שיוכל להגיע לכל הצעצועים בקלות. כדאי לרכוש מיטה המשלבת גם "מיטת חבר" ובה גם מגירת אחסון נשלפת. בבחירת ארון הבגדים יש לשים לב לקיומם של מדפים יציבים וקולבי תלייה נוחים, המותאמים לגובהו של הילד. וילונות, שטיח, כלי מיטה וגופי תאורה יכולים להיות כחלק מהעיצוב הכולל של החדר או כפריטים בפני עצמם המוסיפים לאווירה הכללית הרצויה ומשלימים אותה. חשוב מאד שהצבעים שבהם ייצבעו הרהיטים יהיו נטולי עופרת ולא רעילים.

בחירת הצבעים
צבעוניות החלל משפיעה על תחושת המרחב ומאפשרת משחק של גודל. לדוגמא: רהיטים וקירות בגוונים חמים מקטינים את החלל ואילו גוונים קרים מגדילים אותו.
אין הגדרה ברורה לגוון "טוב או רע" ולכן כדאי לשתף את הילד בלבטים ולשמוע את העדפותיו.כדאי לשמור על סגנון צביעה אחיד ולא עמוס מדי מכיוון שצעצועי ילדים מטבעם בעלי צבעוניות חזקה ותופסים נפח ויזואלי רב. בבחירת בסיס הצבע חשוב לבחור בצבע אקרילי, שהוא קל לניגוב ונוח לניקוי.

 

מומלץ לבחור חומרים שתחזוקתם קלה יחסית. ילדים זקוקים לחומרים עמידים יותר וקלים לניקוי. חפשו שטיחים, קירות ורהיטים שיהיו עמידים בפני נוזלים וכתמים. חומרים מתאימים כוללים: צביעה הניתנת לרחיצה במים, עץ עם גימור דוחה מים שולחנות מצופים פורמייקה ובדים כביסים שניתנים להורדה.


התאורה בחדר
תאורה בחדר הילדים חייבת להיות פונקציונאלית ותואמת את אופן הפעילות בחלל. 
רצוי למקם גוף תאורה מרכזי בתקרת החדר אשר יספק אור בצורה נעימה.רצוי לשלב יחד תאורת קריאה לצד המיטה ותאורת קריאה באזור שולחן הכתיבה.תכנון ועיצוב חדר הילדים מצריך חשיבה לטווח הארוך. עם מעט מחשבה מקדימה והתייעצות עם אנשי מקצוע ומעצבים, תוכלו ליצור את החדר לממלכה אמיתית עבור ילדכם.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. שירק'ה 02/03/2013, 20:12:45

היי, קראתי את המאמר ואני חייבת לשתף אתכם, לי מאוד חשוב שהריהוט יהיה מעץ מלא וחומרים טבעיים בלבד! בערך חודשיים שאני מחפשת בחנויות רהיטים ונגריות. מותשת סיפרתי על כך לגננת ילדיי והיא המליצה לי על חברה שמייצרת חדרי ילדים מחומרים טבעיים בלבד ובנוסף לפי מידות. לא רק שהם ענו על צרכיי גם היו נחמדים מאוד מה שגרם לכל התהליך להיות ידידותי יותר וקל (למי שאין מושג במידות ועיצוב מסויים). מקווה שתהנו מהם כמוני :) 

+ השב
 
1.1. דינה 03/08/2014, 22:13:08

אם את רוצה מוצרים מעץ מלא אני חייבת להמליץ על האוס אין המבחר שלהם הוא הגדול ביותר שאני מכירה ואכות המוצרים היר רמה אחת מעל כולם, ואני מדברת מניסיון אישי