תרפיית קרניו סאקרל – Cranio Sacral Therapy

אבחון וטיפול באזורים החסומים ע"פ תנודת נוזל הCFS
מאת לילך סבט
|
הדפס
|
שמור

 

"וואו, היא יונקת מצד שמאל!" נדהמה א' לאחר שבתה בת השלושה חודשים טופלה בקרניו סאקרל כדוגמנית בקורס הקרניו סאקרל לטיפול בתינוקות. התינוקת, חמודה וחייכנית, סירבה עד לאותו שלב לינוק בתנוחה הקלאסית מהשד השמאלי. מן הסתם, הסבירה לנו המורה, כאב מסוים לא אפשר לה להיות בתנוחה זו והטיפול פשוט עזר לשחרר אותו.

 

אני זוכרת שחזרתי הביתה אחרי הקורס הראשון בקרניו סאקרל. עוד היה לי די קשה להאמין שבאמת הרגשתי משהו ולא עבדו עלי. חבר שהגיע לבקרני סיפר כולו נסער, שהחליק באותו יום עם אופנועו על הכביש. מלאת מרץ (וחששות) פקדתי עליו לשכב על מיטת הטיפולים כדי ליישם כל מה שלמדתי בשבוע האחרון: אם לא יועיל, לא יזיק. הרי הטיפול כ"כ עדין. לתדהמתי, מייד הרגשתי בתנודות בראש, אך בניגוד לתנודות סדירות בגולגולות שמשמשתי בקורס, כאן היו מערבולות מוזרות (שלשמחתי שככו במהלך הטיפול והוא קם רגוע ומחייך).

 

גוף בריא הינו בעל יכולת שיקום טבעית והוא יכול לשמור על האיזון האישי שלו (איזון = בריאות של הגוף, הרוח והנפש). בריאות אינה "הולכת לאיבוד" בזמן מחלה, היא פשוט לא מצליחה להתפשט ולהגיע לכל מקום בגלל חסימות שונות. אדםשנפגע שוב ושוב מטראומות פיזיות ו/או נפשיות יוצא מהאיזון, מאבד את יכולת הריפוי הפנימית ולכן סובל מבעיות שונות. תפקיד המטפל בקרניו סאקרל הוא לאפשר לגוף לממש ולחזק את יכולת הריפוי העצמית שלו על מנת לאפשרלבריאות לחזור ולהתגלות בכל הגוף.

 

מהו הקרניו סאקרל
בקרניו סאקרל נאבחן ונטפל באזורים החסומים דרך חיפוש והקשבה במגע לתנודה שמקורה בנוזל המוח והשדרה (CFS). התנודה מועברת דרך הרקמות השונות לכל איבר ותא בגוף ומאפשרת לו את מיצוי מירב היכולת הטמונה בו. כל זמן שמגיעה התנודה אל התא, הוא מקבל את כל צרכיו (עצבוב תקין, כלי דם ולימפה העובדים כסדרם, הרקמותפעילות וחיוניות, הבלוטות מפרישות לפי הצורך והגוף חי לו על מי מנוחות). את התנודה הזו ניתן להרגיש בהנחת ידיים עדינה ושקטה על הגוף ומקורה פיזיולוגי. כמו שלמדת לחוש את הדופק במקומות שונים בגוף, גם את התנודה הזו ניתן ללמוד לחוש. היות ומקור התנודה נמצא במרכז הגוף, סביב מערכת העצבים המרכזית, היא עוברת דרכה ודרך רקמות אחרות לכל פינה ולכל תא קטנטן,מזיזה אותו ואת שכניו,ולכן ניתן לחוש אותה במגע יד.

צילום: מאיה אהרוני

מהלך הטיפול

 קודם כל מרגישים. עוברים לאורך כל הגוף, מניחים ידיים ובודקים אם יש הבדל במקצב ממקום למקום, איך הוא "מרגיש", מה הוא משדר, מה עוצמתו, האם הוא סימטרי משני צידי הגוף והראש ועוד. כאשר נוצרות חסימות כתוצאה מטראומה פיזית ו/או נפשית ישובש מעבר התנודה לאיברים. תחושת העוצמה והאיכויות השונות של הפעימה משקפות את מצב הגוף הכללי וכן מיקום אזורים עם צפיפות שונה או הגבלה בתנועה. המטפלמאומן בטכניקות עדינות כדי לשחרר את החסימות המפריעות לתנודה להגיע לכלמקום.

 

היופי בתרפיית הקרניו סאקרל הוא בשילוב הידע הרפואי על מבנה ותפקוד הגוף עם יכולת הקשבה עדינה לתהליכים המתרחשים בגוף על מנת לאתר בעיות ולעזור לגוף לפותרן. שחרור ושיקום כל רקמות הגוף השונות מביא לשיפור תפקוד כל המערכות והאיברים בגוף. חיזוק התנודה משפיע על תנועת נוזלי הגוף, נוזל המוח והשדרה (לבעיות במערכת העצבים, איזון הורמונלי, מתח פנימי בקרומי המוח), שיפור זרימת הדם והלימפה בכל הגוף (הזנה טובה, ניקוי רעלים תקין).

 

 

השיטה

 מפתח השיטה, רופא אוסטיאופת ו. סתרלנד, גילה בתחילת המאה ה-20 כי מבנה עצמות הגולגולת נועד לאפשר תנועה ביניהןוכי מקור התנועה הוא נוזל המוח והשדרה. הוא התייחס לנוזל המוח והשדרה כתמצית החיים, הנוזל הטהור ביותר בגוף. לתנודת הנוזל שהתבטאה בגוף קרא "נשימת החיים" Breath of life. "נשימה" זו מופיעה אצל העובר עוד לפני פעימת הלב ונשארת בגוף גם זמן מה לאחר המוות. "נשימת החיים" היא זו שנושאת עמה את כוחות הריפוי של הגוף אל תאיו השונים. ולכן המטרה בטיפול היא לחזק את זרימת נוזל המוח והשדרה על מנת לשפר את ביטוי "נשימת החיים" הגוף.

 

 

למי מתאים הטיפול

 היות והטכניקה עדינה ביותר, ניתן לטפל בכל גיל שהוא, ולגעת במגוון בעיות כמו: בעיות יציבה, כאבי גב וראש, מחלות שונות וכרוניות, בעיות פוריות, קשיי למידה, היפראקטיביות, אפילפסיה, טיפול בטראומה לאחר תאונה או פציעה קשה, חוסר איזון הורמונלי, מתח נפשי, כאבים במפרק הלסת ועוד.

 

 

הריון , לידה ותינוקות
טיפול בקרניו סאקרל הינו "טיפול מקשיב" לגוף ולכן מתאים לרוב המקרים גם כאשר יש סיכון או רגישות גבוהה. ניתן להיעזר בטיפול זה גם עבור:

 

  • כניסה להריון על ידי שיפור תפקודי בלוטות ואיזון המצב ההורמונלי.
  • בזמן ההריון, להקלה על כאבי גב, כאבי ראש, בצקות, וכן – הרפיית איזור האגן לקראת הלידה.
  • בלידה, לזירוז תהליך הלידה.
  • לאחר הלידה, בכאבי גב וראש הנובעים מהשימוש באפידורל, זירוז השיקום והקלה על כאבים, דיכאון לאחר לידה, שיפור ייצור וזרימת החלב.
  • לתינוקות עם בעיות מציצה שונות (יניקה לא נכונה ופציעת פטמות האם, שיפור רפלקס היניקה, סירוב לינוק מצד אחד), טורטיקוליס, חוסר שקט, גזים, עצירות, איזון הגולגולת לאחר לידה קשה או ניתוח, הקאות, איזון כללי לאחר הלידה ובעיות התפתחות שונות.
תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה