אבא קנה לי נעליים...

השקעה מזערית של האב זוכה להערכה רבה. כיצד מתמודדים
|
הדפס
|
שמור

 

"אני מגדלת שלשה ילדים בעצמי. בעלי לשעבר איננו משלם דבר. אני מפרנסת אותם, קונה להם את כל צרכיהם היומיומיים: מזון, ציוד לביה"ס, חוגים, קורסים, מורים פרטיים, פסיכולוג וכל דבר שהם זקוקים לו. אני לא קונה לעצמי שום דבר שהוא מעבר לצרכים בסיסיים, ולא מעיזה לחשוב על חופשה או הפסקה כלשהיא. אני לא מוותרת לעצמי אפילו בדברים ממש קלים. הכול כל כך יקר.

אני עובדת כעצמאית ומרוויחה יפה ובכל זאת מאחר שכל נטל הפרנסה מוטל עלי, כל כך קשה לי ואני כמעט כורעת תחת העומס הנפשי. הרבה פעמים אני נאלצת לסרב להם לבקשות של דברים שלא נראים לי נחוצים, מותרות או שאני לא יכולה להיענות לבקשה ברגע הנתון. במקרים אלה אני מרגישה שאני מפסידה את מקומי המועדף אצלם. הילדים אינם מוקירים את סיפוק צרכיהם הבסיסיים.

אבא של הילדים שלי, יוצא עם נשים צעירות, נוסע לחו"ל, מבלה, מתלבש שומר על הופעה ייצוגית כדי שתהיה לו הצלחה בקרב המין השני והוא יוכל להמשיך להתהולל ולחיות נוח וקל. כל זה, בכסף שאמור היה להיות מושקע בחינוכם ובגידולם של הילדים שלנו. אבי ילדי נפגש איתם פעם בשבוע (כשהוא בסביבה) קונה להם מתנה איזו שהיא ובכך גם קונה אצלם את עולמו ואת מקומו כאבא מגניב, חתיך, נדיב וכל סופרלטיב נחוץ. 

תקופה ארוכה שמעתי מהילדה את התשובה הניצחת: ...אבא קנה לי נעליים. תשובה שהשאירה אותי חסרת מענה. כיצד מתמודדים עם מצב בו ההשקעה המזערית של האב זוכה להערכה רבה, ואילו ההשקעה הרבה של האם איננה נחשבת – או מתקבלת כמובן מאליו?"

זו הייתה שיחה שניהלתי עם ח' – אם גרושה שנשארה לפרנס שלשה ילדים בגילאי 16, 9 ו- 4. ילדים שגדלים באזור מבוסס, צרכיהם הרבים מוטלים עליה, היא נשחקת ונעשית מרירה ומאוכזבת מהצרכים הגוברים של ילדיה ומאי יכולתה לחוש קצת רווחה או עזרה מאביהם, בן זוגה לשעבר.

הצורך של הילדים בקשר עם האב אינו בא בסופו של דבר על חשבונה של האם. הילד מספר לעצמו סיפור שמאפשר לו לקבל את האבא על מגבלותיו. לא צריך ואסור להפחית מכבודו של אותו אב, אלא לעודד את הקשר ולקוות שהוא ירכוש לילדים דברים נוספים מעבר לנעליים. הדבר החשוב ביותר עבור האם, לעשות הוא לעבוד על הגדרת צרכיה והדרכים לסיפוקם. חשוב שהאם תבין שאמא שאיננה ממלאת את המצברים שלה ומספקת את צרכיה נשארת חסרת יכולת לתת ולהעניק לילדיה.

ואולי בהזדמנות שהיא משוחחת עם האב היא תעביר גם לו את המסר הזה.

 

דר' עדנה ארליך, מכון שדר, יעוץ פרטני וקבוצתי להורים ולהורות.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה