עצות להורים: אז מה אם הילד משקר?

ספר חדש מרכז תובנות ממאות מחקרים על הורות ועל גידול ילדים
|
הדפס
|
שמור

 

יש כמה וכמה עצות בסיסיות להורים כיצד לנהוג עם ילדיהם, שחלקן מובן מאליו. כך הכללים הבסיסיים כמו: שבחו את ילדיכם, למדו אחים להיות נחמדים זה לזה. העיתונאים פו ברנסון ואשלי מרימן סרקו מחקרים שנערכו לאורך עשרות שנים ושוחחו עם מאות חוקרים כדי למצוא את העובדות האמיתיות על הדרכים, שבהן הילדים לומדים, מה מניע אותם וכיצד הורים יכולים לסייע להם לגדול ולהפוך מבוגרים שמחים ומאוזנים. הם הוציאו את המסקנות הללו בספר בשם NurtureShock: New Thinking About Children.


הפרק הראשון עוסק בהיפוך הכוח של השבח: נכון, הוא מיוחד, אבל מחקרים חדשים מגלים שאם תאמר לו זאת, תהרוס אותו. זוהי עובדה נוירו ביולוגית. הפרק השני עוסק במחקרים על שינה. לפי סקרים, בכל העולם ילדים זוכים לשעה אחת פחות של שינה לעומת המצב לפני 30 שנה. המחיר: נקו'דות IQ, בריאות הנפש, ADHD ומשקל יתר. פרק נוסף עוסק באמת ומדוע אנו מעריכים כל כך אמירת אמת, וכיצד רוב האסטרטגיות הקלאסיות לקידום אמירת האמת למעשה מעודדות את הילדים להיות שקרנים טובים יותר.


פרק חשוב הוא על מרד הנעורים, שהיום מתחיל כבר גיל שנתיים. מדוע, שואלים המחברים, ויכוח על מבוגרים הינו סימן של כבוד לא חוסר כבוד ומדוע ויכוח מחזק את היחסים ואינו הורס אותם. שאלה מרכזית המקבלת מענה בספר היא האם אפשר ללמוד שליטה עצמית. השאלה המרכזית האחרונה היא על כשלון ההורות: מדוע הורים מודרניים מעורבים נכשלים בנסיונם לגדל דור של מלאכים.

 

בראיון לקראת צאתו לאור של הספר בארה"ב, מעלה ברונסון, אב לשניים, כמה מהגילויים המשמעותיים ביותר המוזכרים בספר.

עדיף לאחים להתקוטט יחד מאשר להיות בשקט ולחוד


אחים נגזר עליהם לריב. בערך 700 אחוזים יותר יריבו זה עם זה מאשר עם חברים שאינם בני משפחה. זה מכיוון שהם יודעים שהאח או האחות תמיד יהיו שם בשבילם. זה יכול להיות עינוי לצפות בריבים הללו, אבל במקום להמשיך ולהפריד בין הילדים, הצעד החכם ביותר של ההורים יהיה לכוון את הילדים לפעילויות שיוכלו ליהנות בהן יחד. מחקרים הוכיחו, כי אחים המשחקים יחד, גם אם הם מכנים זה את זה בשמות גנאי בזמן המשחק, גדלים להיות ביחסים קרובים יותר מאשר אחים ששיחקו כל אחד עם עצמו.

 

 

לא לומר לילד כל הזמן כמה הוא חכם


טבעי שהורי רוצים לשפר את הביטחון העצמי של ילדיהם, אבל ליטוף תמידי של האגו שלהם, באמירה כמה הם מבריקים עלול לפעול בכיוון ההפוך. "מה שאנו באמת אומרים להם הוא שחוכמה היא משהו שיש לך או שאין לך", אומר ברנסון. "ברגע שייתקלו בקושי הראשון הם יסוק מסקנה: כנראה אין לי את זה ואפילו לא ינסו להתגבר. אם במקום זאת תשבחו את המאמצים שלהם, הילדם ילמדו שיש בהם היכולת לשלוט בביצועים שלהם על ידי עבודה קשה יותר".

 

 

הילדים ישקרו, וזה בסדר


"למרות שהורים מדרגים אמירת אמת כתכונה מספר אחת שהם מעריכים אצל ילדם, הם אינם צריכים לכעוס כשהזאטוט שלהם מבלף. "זה אומר שהילד מפותח מבחינה קוגניטיבית כדי לשמור במוחו הן את האמת והן רעיון אלטרנטיבי, דבר הדורש הרבה שליטה", אומר ברנסון. "בגיל 7 ילדים צריכים להפסיק את ההרגל לשק. מהי הדרך הטובה ביותר לסייע להם? במקום להעניש אותם על אמירת שקר, פעולה שבדרך כלל גורמת להם להשתפר בלא להיתפס, הסבר להם שתהיה שמח אם הם יודו באמת, מכיוון שילדים מקובעים על הכוונה לגרום להוריהם להיות מאושרים".

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה