למה כובע?

חבשו כובע: להגנה מפני קרינה, ולמניעת התיבשות ונזקי שמש
|
הדפס
|
שמור

 

למרות שבישראל השמש קופחת, רבים מאיתנו אינם נוהגים לחבוש כובע בשגרת היום יום, ורק כשיוצאים לטיולים, לפארק, לחוף הים, אנו נזכרים בפריט הלבוש החשוב הזה, שיכול להציל אותנו מהתייבשות ולמנוע שריפה של עור הקרקפת.

 

כובע הוא עניין של אופנה. בארץ לא כל כך נתפסנו לאופנה הזו, הנחשבת קצת גלותית, אולי קצת דתית, כי באירופה כמעט שהכובע איננו מש מן הראש. אנשים מבוגרים לא תתפסו בלי מגבעת, או כובע רחב שוליים, השומר על עור הפנים מפני אותם כתמי שמש ארורים, אותן בהרות שמש, שאתה רואה היכן הן מתחילות ולא יודע לאן הן יגיעו. אבל הצעירים, שעדיין לא הגיעו לשלב שבו הם מבינים שהעיקר הבריאות, מתעלמים מן הצורך הגדל והולך לכסות ולהגן על הראש. חלקם גם רואים בכובע סמל דתי, בגלל המצווה שלא להלך גלוי ראש, וחבישת הכובע נתפסת אצלם כסממן דתי, שהם רוצים להתנער ממנו.

צילום: מאיה אהרוני

מי שהציל את המצב אצל הצעירים היה כובעי הבייסבול, עם המצחיה, שהחליפו את כובע הטמבל, הישראלי כל כך, אצל כל מי שלא רצה להיראות ולהיחשב טמבל. גם הראפרים המוסקליים, עם אופנת הבגדים הרחבים והכובע החבוש על הצד, החזירו לכובע את כבודו. היום זה כבר לא בושה ללכת עם כובע. זו אמירה אופנתית, בריאה, ולאט לאט היא דוחקת את גלויי הראש.

 

אצל הילדים הרכים כובע הוא הכרח, בייחוד כשאנו יודעים היום מהם נזקי השמש, וכמה מהר אפשר להגיע להתייבשות. לפני היציאה לשמש, בעיקר בחודשי הקיץ, עלינו להקפיד על לבושנו, כך שיגן על גופנו וימנע את הופעתם של קמטים ושל נזקי שמש אחרים בעורנו. הפנים נשרפים לעיתים קרובות יותר מכל חלק אחר בגוף. לפני היציאה לשמש יש להקפיד לחבוש כובע שיספק הגנה מקסימלית לראש ולשאר חלקי הפנים.

 

כאשר אנו לוקחים את הילדים לים או לבריכה, חשוב לא רק לדאוג לבגד ים עם מסנן קרינה, אלא גם לכובע תואם עם תכונות דומות, שיגנו על הראש. כך, למשל, חברת SunWay מייצרת כובעי ליגיונר מבדים חוסמי קרינה. לכובע מצחיה קדמית רחבה, עמידה למים, תוספת בד אחורית המבטיחה הגנה גם לאוזניים, לצידי הפנים וגם לעורף, עד לחיבור אל בגד הים השלם הכובעים מיוצרים בשלל צבעים ומתאימים גם לשימוש יומיומי בגן, בטיולים וכמובן בשעת הבילוי בים ובבריכה.

 

כובעים אלה אינם מיועדים לילדים בלבד. גם מבוגרים יכולים לרכוש כובע לגיונר מאריג חוסם קרינה, כולל מצחייה קדמית רחבה, כאשר ההתאמה האישית לפי מידת הראש נעשית באמצעות רצועת כיווץ אחורית. את תוספת הבד ניתן להעביר "מעל" הראש, ולהגן רק על אזורי העורף. את תוספת הבד האחורית אפשר להשחיל לגומייה מיוחדת בגב הכובע.

 

כאשר אנו מוגנים מקרינה מכל זווית, אפשר ללכת להשתכשך בים, בבריכה או באחד ממקורות המים המתוקים בארצנו, במי המעיינות, וליהנות מקרירות נפלאה, כשגופנו וראשינו מוגנים כראוי.

 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. מילנה 11/11/2015, 21:23:15

לא עוזר

+ השב