יותר מ-70% ממקרי המוות אצל ילדים עד גיל 5 בעולם נובעים מחמישה גורמים

הגורמים הקטלניים: דלקת ריאות, שלשול, מלריה, לידה מוקדמת וחנק בלידה
|
הדפס
|
שמור

 

ההערכות המדוייקות ביותר לסיבות המוות אצל ילדים פורסמו בתחילת אפריל 2005 במגזין The Lancet. לפי הערכות אלו, יותר מ-70% מתוך 10.6 מיליון ילדים מתים בכל שנה, נגרמים מאחת מחמש סיבות: דלקת ריאות (19%), שלשולים (18%), מלריה (8%), לידה מוקדמת (10%) וחנק בלידה (8%).

 

רוברט בלאק מבי"ס בלומברג לבריאות הציבור באוניברסיטת ג'ונס הופקינס בארה"ב, ועמיתיו למחקר מקבוצת חוקרים עצמאית העוסקת בתחום המגיפות אצל ילדים, בשיתוף אירגון הבריאות העולמי WHO, ניתחו את המידע הזמין מפרסומים ומחקרים מתמשכים בין השנים 2000 ל-2003 כדי להשיג הערכות חדשות על סיבות מוות אצל ילדים מתחת לגיל 5.

 

הם מצאו ארבע קטגוריות של מחלות מידבקות, האחראיות ליותר מ-54% ממקרי המוות אצל ילדים. דלקת בדם או דלקת ריאות אצל תינוקות שזה עתה נולדו ודלקת ריאות אצל ילדים גדולים יותר גרמו ל-29% ממקרי המוות בתקופה הנבדקת. תת תזונה נמצאת ברקע ב-53% ממקרי המוות אצל ילדים עד גיל 5. החוקרים גם חישבו את המספרים הכוללים ואת החלוקה הפרופורציונית של מקרי מוות לפי אזורים שונים בעולם, שהוגדרו על ידי אירגון הבריאות העולמי. 42% ממקרי המוות של ילדים מתרחשים ביבשת אפריקה ועוד 29% באיזור דרום-מזרח אסיה. החוקרים מציינים, כי ניתן לטפל בגורמים למוות אצל ילדים באמצעים קיימים במחיר שניתן לממן.

הפחתת מקרי המוות בתקופה שלאחר הלידה דורשת ממערכות הבריאות הציבורית לעמוד באתגרים חדשים, בעיקר במדינות שבהן ההכנסה לנפש נמוכה. לדברי פרופ' בלאק, "ההישג של ההתפתחות באלף הזה הוא השגת המטרה של הפחתת מקרי מוות אצל תינוקות בשני-שליש לעומת שיעור מקרי המוות בשנת 1990, תלוי על חידוש המאמצים למנוע ולשלוט בדלקת ריאות, שלשולים ותת-תזונה בכל האזורים שפועל בהם אירגון הבריאות העולמי, וגם שליטה במלריה ביבשת אפריקה.

 

בכל האזורים צריך גם לטפל במקרי המוות בתקופה שלאחר הלידה, בעיקר בגלל לידה מוקדמת, דלקת ריאות והרעלות של מיקרואורגניזמים, או אי ספיקת דם למוח עקב חנק במהלך הלידה. ההערכות החדשות של מקרי מוות בילדים צריכות לשמש מדריך לקביעת תוכניות ומדיניות לבריאות הציבורית.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה