איך יתמודדו ילדים עם תופעות אלרגניות בעונת המעבר?

עצות מעשיות להתמודדות עם אלרגיה
מאת 
|
הדפס
|
שמור

 

מזג האוויר נע בין קריר ומטפטף לחם ויבש. מזג אויר בעונה זו, צפוי כבכל שנה להביא עמו גל תחלואים המאפיינים את עונת המעבר, כאשר אחד הסימפטומים השכיחים ביותר בעונה זו הוא האלרגיה. הרגישים ביותר הם תינוקות וילדים קטנים.

 

כחמישה עשר אחוז מכלל האוכלוסייה סובלים מאלרגיה שמתעוררת עם חילופי עונות. אלרגיות, עלולות לגרום אצל תינוקות וילדים לנזלת, לצרידות חוזרת, להפרעה בקול, לדמעת ועוד. לכן חשוב להיערך מראש כדי לדעת מהם הגורמים לאלרגיה וכיצד ניתן לטפל בילדים לפניהפנייה לרופא:

 

במצב של אלרגיה לקרדית אבק הבית, שהצטברה במהלך הקיץ, מומלץ ראשית כל להוציא את השטיחים מהבית. רצוי שלא לעצב את הבית, ובייחוד את חדרי הילדים, עם שטיחים מקיר אל קיר. לחלופין, אפשר לקנות בבתי המרקחת ספריי מיוחד, הקוטל את קרדית האבק ומאפשר את שאיבתה מהשטיחים.

 

אלרגיה נוספת, השכיחה בסוף הקיץ, ועם בוא הסתיו מקורה בזיהום אוויר. החום, הלחות, האוויר העומד והפיח שהצטבר בו במהלך הקיץ גורמים לעלייה ברמת זיהום האוויר. לילדים המפתחים תופעות אלרגיה כתוצאה מחשיפה יתרה לזיהום אוויר מומלץ להתרחק מגורמי הזיהום, ולא להסתובב, בעיקר בשעות היום, במרכזי הערים. מומלץ לקחת את הילדים לטיול על שפת הים, במקום חשוף לרוח ואז זיהום האוויר נמוך יותר מאשר במרכזי הערים.

 

ילדים ואנשים אלרגיים רגישים בדרך-כלל לשינויים. היות שהרגישות האלרגית הבסיסית  שלהם תמיד גבוהה אך המערכות האנטי אלרגיות בגוף שומרות על איזון,  ברגע שיש שינוי כלשהו כגון שינוי מחום לקור, לגוף לוקח זמן מה להתאושש ולהגיב עד שנוצר איזון חדש. עד יצירת האיזון עלולות להופיע תופעות כגון נזלת, צרידות, הפרעה בקול, דמעת ועוד. כדי להימנע משינויים חדים אלו, עדיף להימנע מהפעלת המזגנים בבית וברכב וכך למנוע מעברים חדים בין טמפרטורות.

צילום: Gracey

מספר עצות להקלה על סימפטומים לילדים ותינוקות הסובלים מאלרגיה:

 

  • את עונת המעבר, בה מתעוררות בדרך כלל אלרגיות, מאפיינים שינויי מזג אוויר מהירים. בניגוד למחשבה, כי לבוש קל מסייע לגוף להתמודד עם קור, מעבר חד מחום לקור מגביר את הגירוי ברירית האף. לכן, את הילדים האלרגיים הסובלים מגירוי רירית האף, מומלץ להלביש עם מספר שכבות המתאימות לכמה מזגי אוויר.
  • מומלץ לשים מספר טיפות שמן אקליפטוס במיתקן האדים למשך הלילה או לגדולים יותר על הכרית לפני השינה. שמן האקליפטוס מסייע בפתיחת דרכי הנשימה.
  • בימים שבהם יש אובך מומלץ לא לצאת החוצה עם ילדים הרגישים לאבק ולהפעיל מסנן אויר בתוך הבית.
  • בסתיו יש יותר יובש באוויר לעומת כל עונה אחרת וילדים נוטים לפתח יובש בעור  בשפתיים ובידיים . יש להיזהר במריחת קרמים שלא יצרו גירוי נוסף על העור.
  • עם הופעת נזלת מוגלתית ירוקה, המלווה בחום גבוה ובכאבים מעל עצמות הלחיים, יש לפנות לרופא לקבלת טיפול ותרופות.
תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה