גן ילדים - כיצד בוחרים נכון

הקריטריונים לבחירת גן וגננת לגילאי שנתיים עד גן חובה
|
הדפס
|
שמור

גן הילדים הוא המקום הראשון שאנו מפקידים בו את האוצר הגדול ביותר שלנו, בלי השגחה אישית צמודה. כהורים עלינו לבחור בין מספר מסגרות המותאמות לגיל הפעוט: משפחתון או פעוטון לגילאים צעירים, גן פרטי או גן עירוני. כשהפיקדון כל כך יקר, אין פלא שאנו רוצים לוודא וידוא מוחלט וגמור, שהגן מתאים וטוב לילד היקר מכל. לא מדובר רק בגן הראשון, אלא גם בשלב הבא, של גן עירוני מגיל 3 ועד גיל בית הספר.

הקריטריון הראשון שלנו לקבוע אם אנו רוצים שהילד שלנו יבלה את שנותיו בגן הוא הכימיה שלנו עם הגננת והאינטואיציה האישית. אם משהו "מרגיש לא נכון" באווירה של הגן, פעלו בהתאם. הקריטריון השני הוא המלצות אישיות של הורים שילדיהם עדיין בגן הזה או היו בגן בשנה הקודמת. גם אם להורים אלה יש רק שבחים על גדולות ונצורות הגן, בקשו שישתפו אתכם לפחות במגרעה אחת של המקום או של הגננת.

 

ההרשמה כבר החלה

ביישובי הארץ החלה השבוע ההרשמה לגני הילדים העירוניים, וגם גני הילדים הפרטיים פתחו את שעריהם להרשמה לשנת הלימודים הבאה, שתחל בספטמבר. שימו לב שגנים פרטיים מבוקשים סוגרים את ההרשמה עוד החודש, ואם לא תזדרזו לבדוק ולהירשם, אתם עלולים למצוא את עצמכם מחוץ למסגרת המבוקשת ועם מקום רק ברשימת ההמתנה של הגן. בגנים העירוניים מלאכת השיבוץ מורכבת יותר. הילדים משובצים בין היתר בהתאם לאזור המגורים ותאריך הלידה שלהם, עם התחשבות בהעדפות שציינתם בתהליך הרישום.

 

גנים עירוניים

לגנים העירוניים ניתן להירשם באמצעות אתרי האינטרנט של הרשויות המקומיות או בטפסים הקונבציונאליים. תהליך ההרשמה האלקטרונית פשוט ויחסוך לכם זמן. אם יש לכם שאלות לפני ההרשמה, ניתן לפנות טלפונית למחלקה המתאימה בעירייה ולקבל את המידע החסר. מומלץ להדפיס העתק של טופס ההרשמה האלקטרוני לתיעוד בהמשך הדרך.

קודם כל, צריך לדעת, שבגנים של הרשויות המקומיות, יש בדרך כלל שתי שכבות גיל. טרום-טרום חובה וטרום-חובה (3 עד 4 שנים), או טרום חובה וחובה (5 עד 6 שנים). אם הכנסתם את הילד למסגרת הראשונה (טרום-טרום וטרום), כדאי לבדוק אפשרות להעביר אותו לאחר שנה אחת למסגרת של טרום-חובה וחובה. כך ייחשף לתכנים שלומדים העולים לכיתה א' וכך יכיר ילדים שגם הם חדשים בגן ושאולי ימשיכו איתו לבית הספר. קשר בן שנתיים בין הילדים עמוק יותר מקשר בן שנה אחת. אם הילד אינו בוגר לגילו, אולי עדיף להשאיר אותו במסגרת הצעירה יותר. זה שיקול שצריך לעשות לפי צרכיו ואופיו של הילד ולקבל החלטה מושכלת.

 

להבדיל מרישום לגן ילדים פרטי, שבו יש להורים בחירה מלאה של הגן, בהרשמה לגן הילדים העירוני אנו, ההורים,  בדרך כלל מתבקשים לבחור בין כמה גנים, הסמוכים למקום המגורים. ההחלטה הסופית איננה של ההורים. הרשות המקומית היא הקובעת את השיבוץ הסופי לפי קריטריונים של תמהיל הילדים בגן (בנים ובנות), גיל הילדים, ביקוש לגן מסויים וגם קרבה למקום המגורים. ההורים מקבלים את מכתב השיבוץ סביב חודש מאי לכל המוקדם. פעמים רבות מגיעות בקשות מיוחדות לשילוב הילדה עם חברות טובות מהגן הקודם, או לשילוב הבן הקטן בגן שהבן הגדול למד בו לפניו. חשוב לבדוק שלא רק הגן משוייך לאיזור המגורים שלכם, אלא גם בית הספר, כדי שהילד יוכל להמשיך עם חבריו מהגן לבית הספר היסודי, אם לא יפרידו ביניהם.

 

איתור ובחינת הגן

בבחינה של גן או משפחתון, צריך לבדוק שני מרכיבים: המתקן והצוות. ראשית, צריך לוודא שהמקום בטיחותי, ספריות וארונות מעוגנים לקירות, יש הגנת גומי במשקופי הדלתות, יש סורגים בחלונות, אם הגדר גבוהה ובטיחותית והשער ננעל מפני זרים, אם יש חצר בטוחה ומוצללת לימי שמש, אם רמת ההיגיינה מספקת אותנו, איך המטבח מתוחזק, היכן מכינים את האוכל, האם יש הפרדה בין שירותי בנים ובנות וגם אם המקום מותאם למספר הילדים. בדקו שמתקני השעשועים בטיחותיים ושהצעצועים שלמים ומותאמים לגיל הילדים. אם לגן יש רשיון עסק בתוקף, זה יכול ללמד על רמת הבטיחות בגן שעומדת בתקן.

 

צוות הגן

אחרי שנמצא שהמתקן עומד בקריטריונים שלנו, צריך לבדוק את הצוות. בדיקה כזו צריך לעשות קודם כל מבחוץ. כשבדקנו לילדים שלנו את הגנים בסביבה, זוגתי עשתה טיול בסביבה ופשוט עמדה מחוץ לגדר והקשיבה לקולות הגן. גן אחד פסלנו, כי בזמן שכל הילדים שיחקו בחצר, הייתה גננת אחת איתם, ואילו האחרות ישבו דקות ארוכות בחצר הקידמית, עישנו ושתו קפה, כאילו יש להן כל הזמן שבעולם. עוד גן פסלנו כששמענו את הצעקות הרמות של הגננת הבוקעות מתוכו ללא הפסקה. לא נראה לנו שהיא שולטת במצב והיה לנו חשוב שהגננת תדע להתייחס לילדים בכבוד, בנימוס ותשמש דוגמא בכל הקשור לנושא תקשורת חיובית, ושרמת האלימות והתקשורת האלימה תהיה הנמוכה ביותר האפשרית. תאמו פגישה אישית עם הגננת, והגיעו לפגישה עם רשימת שאלות.

 

איפה הפיקוח על ילדינו?

יש לזכור, שלמרבה הפלא משרד החינוך אינו מבצע כל פיקוח על חינוך הילדים עד גיל 3. אין תקינה, אין צורך בהכשרה מסויימת ובתעודת הסמכה, ולמעשה כל אחד או אחת יכול/ה לפתוח משפחתון או גנון גם בסלון המשפחתי, ולפעול ללא פיקוח של המדינה. רמת הטיפול ורמת החינוך תלויים במטפלת, שאיננה בהכרח גננת מוסמכת ולא בטוח שעברה הכשרה של טיפול בגיל הרך או שיש לה גישה לילדים או סבלנות מינימאלית. פעוטון שטוען שפועל תחת רישיון ופיקוח רשמי, צריך להדליק אצלכם נורה אדומה.

 

כמה מקרי התעללות שנחשפו באחרונה בתקשורת, הבליטו את העובדה, שלמעשה קשה מאוד ואולי בלתי אפשרי לדעת מה קורה בתוך הגן ברגע שהדלת נסגרת. הקטנים ביותר עדיין לא יודעים לדבר כשנכנסים למסגרת ולכן לא מסוגלים לספר להורים אם רע להם בגן. הגדולים יותר לא תמיד משתפים את ההורים מתוך חשש או בגלל מחסום רגשי. שימו לב לשינויים בהתנהגות של ילדכם. השוו רשמים עם הורים נוספים לילדים מהגן. הטכנולוגיה מאפשרת היום להציב מצלמות ומיקרופונים, שההורים יוכלו לצפות ולהקשיב באמצעות האינטרנט, אבל ברוב הגנים עוד לא הותקנו מערכות כאלו. האפשרות היחידה בגנים האלה היא לבצע ביקורות פתע, להגיע בשעות בלתי צפויות, ולהיות בקשר עם הורים אחרים, ויחד איתם לנסות להבחין אם יש שינוי בהתנהגות של כמה ילדים, העלול להצביע על מצוקה של הילד בגן. אם הגננת מתנגדת להצבת ציוד מעקב כזה, על חשבונכם, חשוב לבחון ממה נובעת החלטתה. אולי יש לה מה להסתיר. עם זאת, ייתכן שהיא טכנופובית, וחוששת שה"גן השקוף" ישפיע לרעה על ההרמוניה בגן. מומלץ להעלות את נושא ה"גן השקוף" כבר בפגישה הראשונה עם הגננת או באסיפת ההורים הראשונה בגן.

 

כתבות נוספות בתחום:

גן שקוף

הגיע הזמן לשלוח את הילד לגן
כך תבחרי מטפלת
בטרם: כך בוחרים בגן בטוח לילדנו
מה קורה אם הילד נפגע בתאונה בביה"ס או מחוצה לו?
כללי זהירות בהסעה לגן ולבית הספר

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה