שגרה וסדר יום קבוע לתינוק

סדר יום קבוע מעניק הרגשת בטחון. על טקסים ושבירות שגרה
|
הדפס
|
שמור

התינוק מרגיש בטוח כשסביבתו צפויה וסדר יומו מתנהל באופן קבוע, פחות או יותר. כשאין שגרה, כל שינוי קל מערער את התינוק והוא עלול להפוך לעצבני וחסר מנוחה. הדבר דומה לאדם שקם בבוקר ויוצא לעבודה, אוכל צהריים באחת וחוזר הביתה בחמש.

צילום: מאיה אהרוני

נסו לתאר את הרגשתכם, אם בכל יום אתם קמים לעבודה חדשה, או ששעה לפני הקימה מתקשרים אליכם לקראת עבודה, או ששעות היציאה שלכם מהעבודה משתנות כל יום. האם לא הייתם הופכים לעצבניים ורגישים יתר על המידה?

 

בנוסף, חשוב להקפיד על טקסים – טקס אמבטיה ועיסוי, טקס שלפני השינה (שיר, סיפור), טקס התעוררות.

 

כמו שלמבוגרים יש טקסים שונים – קפה וסיגריה של הבוקר, הפסקת עשר, תוכנית טלויזיה או רדיו אהובות – כך גם התינוק זקוק לטקסים אלו.

  

מה הרווח שלי ושל התינוק שלי מהשגרה?

הרווח של התינוק הוא ברור – הוא יודע לקראת מה הוא הולך בכל חלק מחלקי היום, הוא ערוך ואף מצפה לכך. כתוצאה מכך, הוא יהיה רגוע יותר במהלך היום (בזמנים בהם הוא שבע ולא עייף או מגורה יתר על המידה) והאיתותים שלו (ע"י קולות ותנועה) יהפכו להיות ברורים עם הזמן.

 

הרווח של ההורים – תינוק רגוע ונוח, צפוי, מבינים מהר יחסית את האיתותים של התינוק ולומדים להבחין בין בכי של עייפות לעצבנות או רעב. תינוק שלא נכנס לשגרה בד"כ יהיה עצבני והוריו יתקשו לקרוא אותו, וכך עם הזמן האיתותים שלו יהפכו לחד-גוניים, מה שמקשה עוד יותר באבחנה.

 

מתי מתחילים להנחיל שגרה?

אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל בשגרה. החל מיומו הראשון של התינוק מחוץ לרחם אפשר להתחיל בסדר יום קבוע. ככל שנקפיד על כללי הטקס והשגרה, כך יהיה קל יותר לתינוק. יחד עם זאת, חשוב מאד לא להתקבע ולזרום עם התינוק. תינוק רעב לא ימתין לארוחה הבאה "כי עדיין לא הגיע הזמן", תינוק עצבני לקראת הערב ניתן להרגיע אם נקדים את טקס השינה. בנוסף, על ההורים לזכור שגם הם חלק מיומו של התינוק, ולכן אם ישנם "אילוצים" כמו נסיעה למשפחה או אירוע או סתם בילוי שהם רוצים לממש עליהם, לא לוותר בגלל התינוק!! למצוא את שביל הזהב בין הצרכים והרצונות שלכם להגבלות שהתינוק יצר (שלא באשמתו, כמובן). ככל שנאחר בהנחלת השגרה לתינוק, נתקשה בהבנתו וכן נתקשה להכניס את התינוק לסדר יום קבוע.

 

כיצד עושים את זה?

התינוק לא מגיע עם מערכת הפעלה והוא נולד לתוך זוגיות קיימת, שצריכה להשתנות בעקבות בואו. התאימו את התינוק לאורח חייכם, תוך התחשבות ברצונותיו.

 

בתחילה נראה, כי קשה להכניס סדר יום בין הנקה להנקה (או האכלה) ועושה רושם כי התינוק רק אוכל כל היום. אין למנוע מהתינוק ארוחות!! רצוי לבצע רישום ולעקוב מספר ימים אחרי התנהגות התינוק – האם אחרי כל האכלה הוא אוהב להישאר ער, או מייד לישון? כמה זמן הוא עירני במהלך היום? כמה זמן הוא ישן במהלך הלילה?

 

החודשים הראשונים הם חודשי הסתגלות – הוא מסתגל אליכם, אתם מסתגלים אליו וכל מערכות גופו מסתגלות לסביבה החדשה (מערכת העיכול, המערכת החיסונית, יכולותיו החברתיות ועוד). עם זאת, עדיין ניתן להכניס שגרה במהלך חודשים אלו. המעקב יעזור לכם להבין, איך התינוק מסתגל לסביבתו, ותוכלו לזרום או לשנות בהתאם.

 

טקסים חשובים במהלך היום

טקס בוקר – בקימה בבוקר אמרו לתינוק "בוקר טוב" (ודברו אליו כל הזמן, במשך כל היממה. אין לדעת מה הם מבינים ומה לא, ומתי!!), פתחו את החלון ואפשרו לאור שמש לחדור. אור השמש משפיע על שעות העירות שלנו, ומי שנחשף לאור יום, גופו מפריש את ההורמונים שאחראים על שינה ועירות בצורה תקינה בד"כ.

 

האכלה/הנקה, החתלה ומשחקים בין לבין

בהמשך, כשהתינוק עירני למשך זמן רב יותר, בד"כ קל יותר לשחק עימו על בטן ריקה (ולבצע תרגילים כמו שכיבה על הבטן, גלגולים וכו') ואח"כ להאכילו. בתחילה, ייתכן שהתינוק יהיה רעב מדי מכדי לשחק. נצלו זמנים אחרים למשחק אבל זיכרו, שחשוב מאד לאמן את חגורת הכתפיים.

 

טקס אמבטיה

אפשר להשמיע מוסיקה מרגיעה, להחשיך מעט את החדר, ולעשות אמבטיה. אחרי האמבטיה רצוי לעשות עיסוי (כל עוד התינוק לא עייף מדי ומאפשר. לא להכריח!!). אח"כ האכלה לקראת שנת הלילה.

 

שנת לילה

כל הורה בוחר את הדרך הנוחה לו. יש הישנים בלינה משותפת, יש המרדימים על הידיים ויש המרדימים במיטה של התינוק. לא משנה מה בחרתם ומה מתאים לכם, זיכרו שני דברים:

 

  1. הכל זמני – וחשבו קדימה. האם השיטה של היום תתאים לי גם בעוד X חודשים?
  2. היו עקביים!! בעיקר אם אתם מנסים להרגיל ולהתרגל לשיטה חדשה. ויתור משמעו שבירת שגרה ופריצת גבולות. תינוקות בוחנים גבולות אבל מעדיפים שיהיה מי שיקבע אותם עבורם. הרדמה במיטה של התינוק לא חייבת להיות סבל עבור שני הצדדים. ניתן לעשות זאת בשקט ע"י ליטופים והרגעת התינוק במיטתו, ואין צורך לעזוב אותו.

 

מה קורה אם חייבים לשבור שגרה?

יש מקרים שבהם אין ברירה וחייבים לשבור שגרה, בגלל אירוע משפחתי, למשל. אין בעיה, וזיכרו, כי אתם בני אדם ומותר לכם לבלות!! אינכם חייבים להיות משועבדים לתינוק. מצאו מה נוח לכם ולו!!

 

השתדלו שהשבירה תהיה קלה ככל שאפשר, כמו לדוגמה, אם נוסעים לבקר משפחה במקום מרוחק, נסו לצאת מוקדם ולהגיע בשעה מוקדמת ולא לפספס אמבטיה. יוצאים בערב? עשו זאת אחרי שהירדמתם את התינוק. רוצים לצאת בערב ולקחת את התינוק אתכם – תנו לו לישון בעגלה מרווחת או על מיטה שתחמתם את גבולותיה למניעת נפילה. זיכרו שאם אתם רוצים לצאת למסעדה עם 30 חברים בעשר בלילה, אתם יכולים לקחת אותו אתכם אבל התכוננו לאפשרות שהוא יבכה, יהיה לו לא נוח בעגלה הצפופה או בסלקל, המוטה בזוית לא נוחה. אתם עלולים לסבול וגם הוא.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה