כך תחסכו לתינוק שזה עתה נולד

היכן וכמה כדאי להשקיע עבור התינוק
|
הדפס
|
שמור

 

מזל טוב! התרחבתם כמשפחה. תינוק חדש הגיע. לאחר שתישנו כמה לילות ברצף, כדאי שתתחילו לחשוב גם על עתידו הכלכלי של הרך הנולד, ועדיף מוקדם ככל האפשר. אם אתם רוצים שהתינוק שלכם בעוד 20 שנה יהיה מדען / רופא / עורך דין / אמן, אתם חושבים לטווח ארוך. אם כך, בואו נדבר על חיסכון לטווח ארוך.

 

יש אפשרויות רבות לחסוך לזמן ארוך. ביניהן -  פיקדונות בבנק, תוכניות חיסכון, קניית נכסים (נדל"ן, חפצי אומנות, זהב וכד') החזקת מזומנים (הגרסה שהייתה פופולארית פעם דיברה על דולרים) והשקעה בניירות ערך.

 

בפיקדונות בבנק מקבלים ריבית, אבל מאוד נמוכה. תוכניות חיסכון הינן אלטרנטיבה מקובלת, ברמת ביטחון גבוהה ובמחיר של אובדן של נזילות (תוכניות חיסכון סגורות לתקופה של בין שנתיים לחמש שנים). עם זאת, גם עבור רמת סיכון נמוכה, שוק ההון מציע, בדרך כלל, תשואה דומה ואף גבוהה יותר, ללא אובדן נזילות.

 

קניית נדל"ן? ניתוח של התשואות הממוצעות על דירות בישראל לאורך זמן מראה, כי אגרת חוב צמודה למדד של ממשלת ישראל נותנת תשואה גבוהה יותר. בנוסף, המס על רכישת דירה מאוד גבוה (בממוצע, 4.5% מהקרן) לעומת המס על ניירות ערך (בין 15%-20% על הרווחים), מה שמקשה על שינוי באחזקה, אם תנאי השוק או הצרכים משתנים.

צילום: פוטו-ראק

קנייה של נכסים אחרים, חפצי אמנות אולי? לא מבינה בזה, וכנראה גם אתם לא. להזכירכם, כלל בסיסי בהשקעות אומר, שאם אינך מבין בהשקעה, אל תשקיע בה.

 

החזקת מזומנים הינה דרך מאוד מיושנת. גלותית במידת מה. היא מתאימה למי שחושש שייאלץ לנטוש את ביתו בחופזה. בעולם המודרני מי שיש לו עודפי נזילות רוצה לקבל עליהם תשואה. לכן, רוב החיסכון בעולם המערבי מתבצע באמצעות שוק ההון. בתודעה של רובנו, שוק ההון זה מניות. אבל רוב הכספים המושקעים בשוק ההון מושקעים באגרות חוב.

 

לאמריקנים יש "נוסחה" איך לחלק את החיסכון בין מניות לבין אגרות חוב: תפחית מ-100 את גיל החוסך, ותקבל את אחוז המניות המומלץ. על פי נוסחה זו, חיסכון לתינוק שזה עתה נולד רצוי שיהיה כולו במניות. הרציונל מאחורי נוסחה זו הינו שלאורך זמן, שוק המניות נותן את התשואה הגבוהה ביותר (גם אם יהיו בדרך תקופות של ירידות חדות, הן יפוצו, בדרך כלל, בתקופות של עליות חדות). מובן שנוסחה כללית זו אינה מספקת, ונדרשת התייעצות אישית עם איש מקצוע.

 

עם זאת יש לחזור ולהדגיש, במיוחד עבור מי שיבחר בחיסכון מוטה מניות, כי ניתן להפחית את מידת הסיכון על ידי פיזור ההשקעה בין מניות בארץ לבין מניות בחו"ל בשווקים מפותחים. פיזור השקעה כזה מקטין את החשיפה לסיכון הייחודי של שוק בודד.

 

חשוב לציין, כי גם חיסכון של סכומים קטנים על פני זמן צומח אחרי 20 שנה לסכום משמעותי, וכי למרות פרק הזמן הארוך שלפנינו, יש חשיבות גדולה מאוד להתחלה. חיסכון של 300 שקלים לחודש, למשל, למשך 20 שנה, יכול, בהנחות מסוימות, להניב בסוף התקופה בין 100 ל- 142 אלף שקלים.

 

עקרונות אלה מודגמים בטבלה להלן.

 

הטבלה מראה מה יהיה הסכום שיעמוד לרשות החוסך עם תום תקופת החיסכון. מהדוגמאות בטבלה עולה, כי הארכת משך החיסכון ב-5 שנים מגדילה את הסכום הנחסך בכ-45% עד 60%. תחת הנחות על רמת התשואות השנתיות הריאליות הממוצעות על השקעה בדרגת סיכון נמוכה (באמצעות אגרות חוב) ובהשקעה בדרגת סיכון גבוהה (באמצעות מניות) ניתן לראות, כי בהשקעה באמצעות מניות הסכום הנחסך יכול להיות גבוה בכ-30% בחיסכון של 15 שנה ובלמעלה מ-40% בחיסכון של 20 שנה.

 

 

היקף החיסכון בסוף תקופה
למי שחסך 300 שקלים לחודש במשך 15 ו-20 שנה
באלפי שקלים, במונחים ריאליים

 

 סוג החיסכון

חיסכון במשך 20 שנה

חיסכון במשך 15 שנה

חיסכון באמצעות אגרות חוב בלבד

100

69

חיסכון באמצעות שילוב מניות ואגרות חוב

119

78

חיסכון באמצעות מניות

142

89

טבלה זו הינה לצורך המחשה בלבד ואין במוצג בה משום הבטחת תשואה. הטבלה מבוססת על ההנחה כי חיסכון באמצעות אגרות חוב מניב תשואה שנתית ממוצעת של 4% לפני מס וחיסכון באמצעות מניות מניה תשואה שנתית ריאלית ממוצעת של 8% לפני מס.

 

 

 

 

הכותבת, ד"ר רחל שיינין, היא ד"ר לכלכלה, מנכ"ל מודלים שוקי הון. הכתוב לעיל מיועד למטרות אינפורמציה בלבד ואין באמור בו משום המלצה לרכישה ו/ או מכירה של נייר ערך כלשהו, או תחליף לייעוץ אישי, הדרוש לצורך ניהול ניירות ערך. אין לעשות שימוש בכתוב לעיל ללא ייעוץ מקצועי מתאים. מודלים שוקי הון בע"מ הינה חברה לניהול השקעות בניירות ערך עבור לקוחות פרטיים וגופים מוסדיים. למודלים שוקי הון חברה בת (בבעלות מלאה), מודלים קרנות נאמנות, המנהלת קרנות נאמנות. מודלים שוקי הון עשויה להעדיף במסגרת שירותי ניהול ההשקעות ו/או שיווק ההשקעות הניתנים על ידה את קרנות מודלים קרנות נאמנות. מודלים שוקי הון ומודלים קרנות נאמנות מחזיקות, קונות, ומוכרות, מניות, אג"ח ומט"ח לסוגיהן השונים הן בשוק מקומי והן בשווקי חו"ל.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה