יציאות של התינוק בכל צבעי הקשת

הבדלים בין יציאות של תינוקות יונקים לתינוקות עם תמ"ל
|
הדפס
|
שמור

מאת: ד"ר ג'יי  גורדון ושרי טיילור-וויט

 

לעתים קרובות אני מבקש מהורים לא להביא דוגמיות של צואה לקליניקה שלי. למרות שאפשר לדלות מידע רב מהתבוננות בחיתול מלא, אני חושב שאני יכול לבצע איבחון של רוב סוגי הצואה באמצעות הטלפון או בדואר אלקטרוני, אלא אם מדובר במקרה חירום.

צילום: מאיה אהרוני

יש גיוון גדול בצבע ובמירקם של תוצרי תנועת המעיים. בעבודתי הזוהרת כרופא ילדים, אני מתעסק בנושא הזה כל יום. שינוי בדפוסי היציאות יכול להוציא משלוותה גם אמהות בעלות ביטחון עצמי גבוה. הדבר יכול גם לבלבל את רופא הילדים המנוסה ביותר. לתינוקות יש דם בצואה לעיתים די קרובות, וכמעט תמיד זה אינו סימן למחלה רצינית, אבל אני נותן לזה תשומת לב רבה, מכיוון שזה מדליק נורת אזעקה אצל ההורים ומחייב למצוא סיבה.

 

איננו צריכים להיות מופתעים לראות מיגוון של תוצאי מעיים אצל התינוקות שלנו, יותר מאשר אצל כל אדם בכל גיל. אצל תינוקות יונקים, התפריט היומי של האם יכול להשפיע על הצבע ועל המירקם של הצואה, בייחוד אם לתינוק יש תגובות אלרגיות לסוגים מסויימים של מזון או לקבוצה של מזונות.


דביק, ירוק או שחור - זה המקוניום. הצואה הראשונה של תינוק שזה עתה נולדתהיה דביקה ובצבעי ירוק או שחור. אלו השאריות של תכולת המעיים מהתקופה שלפני הלידה, והן יתרוקנו ביומיים הראשונים לחיים. זהו תוצר לוואי של בניית בן אדם שלם במשך תשעה חודשים.

 

ירקרק או צהוב/ חום גרעיני  - זהו שלב המעבר בין המקוניום לבין צואה הנובעת מיניקה, כאשר חלב האם מגיע ביום השני, השלישי או הרביעי לחיים. ייתכנו שלוש יציאות ביום, עשר, ואפילו עשרים. לפעמים, גם תינוק בשבוע הראשון לחייו ילדג יום אחד על יציאות ולא תהיה כל תנועת מעיים. התייעצו עם רופא הילדים, אפילו שזה נורמלי. זה אינו מחייב שינוי בתזונה או תוספת לתינוק היונק חלב אם.

 

צהוב בהיר  עד ירוק מבריק, נוזלי, עם גבשושיות, משחתי, כמו חרדל. כל אלה הם סוגי צואה נורמליים של תינוק יונק. התדירות, הצבע והמירקם יכולים להשתנות מיום ליום. רעייתי מתארת את הריח כ"יוגורט עם קארי". הדיעות על הניחוח משתנות מאוד מאדם לאדם.

 

איך מזהים שלשול?

צואה מימית בתדירות גבוהה, ירוקה מהרגיל. איך אפשר לאבחן שלשול אצל תינוק, שיש לו בכל יום צואה רכה בתדירות גבוהה? סוג זה של יציאה הוא שלשול אצל תינוק יונק. זה יכול להיגרם על ידי וירוס, זיהום מעיים, לחץ נפשי או רגישות לסוג מזון מסויים.

 

קשה, יבש, עם דם או במרקם רירי. זה מצב של עצירות אצל תינוק יונק. מצב זה כל כך נדיר שאינני יכול להיזכר שראיתי אי פעם אצל תינוק יונק כמקור המזון הבלעדי, כפי שקורה אצל רוב התינוקות עד גיל 6 חודשים. זה יכול להיות קשור לאלרגיה למזון. תינוקות המואכלים בפורמולה מקבלים עצירות הרבה יותר והצואה שלהם תהיה קשה יותר, גדולה יותר, כמו אצל ילדים גדולים יותר ואצל מבוגרים. ריכוך הצואה הזו הוא משימה קשה של איזונים עדינים.

 

צואה שחורה ועצירויות הם בדרך כלל תוצאה של קבלת תוספי ברזל. מזונות לתינוקות המועשרים בברזל וויטמינים לילדים עלולים לגרום לעצירות. תינוק בריא יונק אינו זקוק לתוספת ברזל. הברזל בחלב האם הוא הרבה יותר מתאים לתינוק מכל סוג אחר של ברזל.

 

בעיית דימום
צואה עם פסים אדומים מגיעה בדרך כלל בעקבות דימום בחלק התחתון של המעי הדק או בפי הטבעת. ברוב המקרים הדימום נגרם מפיסורה, שהיט חתך קטן מסביב לפי הטבעת. זו עלולה להיות תגובה למרכיבי החלב בתפריט של האם. הוצאת כל מוצרי החלב מהתפריט היא קו ההגנה הראשון במצב כזה. ראיתי מספר עצום של תינוקות יונקים עם דם בצואה, ובעייתם נפתרה כאשר האם הפסיקה לאכול מאכלי חלב. הבעיה התחדשה כאשר האם חזרה לאכול מאכלי חלב, גם בכמויות קטנות כמו מעט חלב ופרוסת גבינה. שינויים אחרים בתפריט יהיו נחוצים לאם המניקה. תינוקות הניזונים מפורמולה מאבדים דם מהחלק התחתון של המעי הדק כאשר הם שותים פורמולה על בסיס חלב פרה וחלק מאבדים דם כשהם שותים פורמולה על בסיס סויה.  ברוב המקרים, הדימום הזעיר הופך נראה לעין כאשר דם מופיע על הצואה. אם זרימת הדם נמשכת או מתגברת והדם מעורבב במעין מרקם רירי (שנראה כמו ג'לי) יש לפנות לטיפול אצל רופא.

 

צואה ירוקה ומקציפה יכולה להופיע כתוצאה מחוסר איזון בין חלב קדמי לחלב אחורי. חוסר איזון של ממש הוא מצב נדיר. לעתים קרובות צואה שכזו מלווה ברפלקס שחרור חלב חזק במיוחד. יועצות הנקה יכולות לעזור לאמהות למצוא דפוס הנקה שיעזור לפתרון הבעיה. אם רפלקס שחרור החלב חזק מדי בשבועות הראשונים, אחד הפתרונות הוא לתת לחלב להשתחרר אל תוך חיתול בד בזמן שמופעל הרפלקס, ורק לאחר מכן לחבר את התינוק. ניתן גם להאכיל את התינוק פעמיים או שלוש ברציפות מאותו צד כדי לנסות לשפר את הבעיה. עם זאת, יש לנקוט זהירות עם שיטת האכלה חד צדדית שכזו, משום שהיא עלולה להוביל להפחתה בייצור החלב.

 

צואה ירוקה במרקם רירי עלולה להיות תוצאה של וירוס. במקרים רבים הסימן היחיד לווירוס יהיה צואה ירוקה. זו ההוכחה של ספיגה לא טובה של המעי הדק. שימו לב כמה ימים יש צואה ירוקה ומהי התכיפות שבה רואים אותה. במקרה של וירוס, זה יימשך כמה ימים ולאחר מכן יתחיל להשתפר.

 

עוד סיבה לספיגה לא טובה של המעי הדק יכולה להיות בקיעת השיניים. הכמות הגדולה של הרוק עלולה לגרום גירוי במעיים, המפריע לפעולתם. כאשר בוקעות השיניים אצל התינוקות, אנו רואים ריר בכמות גדולה. כמויות גדולות של רוק נבלעות, דבר העלול לגרות את המעיים ולגרום לצואה נזילה וחומצית. זה גם עלול לגרום לגירוי באיזור של החיתול. 

 

טווח בתדירות
דבר חשוב שיש לציין כאן, לגבי תדירות הצואה, הוא בלעדי לתינוקות היונקים חלב אם. הורים רבים מודאגים כאשר אחרי השבועות הראשונים לחיים שבהם ראו פעולת מעיים מועטה כמעט בכל חיתול, יש ימים שבהם אין בכלל תוצאות ויציאות. זה נורמלי בהחלט. יש טווח גדול מאוד בתדירות היציאות אצל תינוקות יונקים, מפעמיים-שלוש ביום ועד פעם בכמה ימים. יש תינוקות בריאים בהחלט, עם פעולת מעיים פעם בשבוע, פעם בעשרה ימים, ואפילו יותר. אם התינוק שלך בריא, מתפתח הייטב, אוכל היטב , וכאשר יש לו יציאה היא במירקם אחיד ורק, אין מה לדאוג. אם היציאות רכות, זו אינה עצירות. לאחר עצירות היציאות מגיעות בחתיכות קטנות וקשות.

 

לסיכום, הצואה אצל תינוקות יונקים יכולה להיות ירוקה, חומה, צהובה או כתומה. היא במרקם רירי  ויש בה גושים כמעט בכל פעם. היא משנה את צבעה בגלל וירוסים, יכולה להיות בה כמות קטנה של דם (דברו עם הרופא) והיא עשויה להופיע פעם ביום או פעם בשבוע, אחרי כמה שבועות של חיים. תינוקות הניזונים מפורמולה עלולים לסבור יותר מעצירות ומשלשולים. זו אחת הסיבות הפחות חשובות שבגללה אני ממליץ מאוד ותומך בהנקה.

רוצים להתייעץ עם המומחים שלנו בנושא? הצטרפו עכשיו לפורום התפתחות התינוק והילד

 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
29. רועי 31/03/2020, 04:10:31

בננו בן חודשיים וחצי. סובל מריפלוקס. נותנים לו אומפרזול בעצת הרופא. יונק פלוס תמ"ל נוטרילון AR להשלמה. מאתמול ראינו צואה צהובה צמיגית קשה כמו פלסטלינה עם נקודות קטנות של דם על פני הגוש. כמו כן בוכה ומתייסר במהלך מתן הצואה. התייעצנו עם רופאה שאמרה לתת נוטרמיגן או נאוקייט כחשש לרגישות לחלב פרה. האם זה רגישות או פיסורה, לדעתך /ן? מה הייתן ממליצות? ברכה ותודה.

+ השב
 
29.1. נעמי גטניו 01/04/2020, 08:33:23

מוזמן להתייעץ עם הצוות בפורום התפתחות התינוק והילד: https://www.facebook.com/groups/babydev/

28. ארנה 14/03/2020, 07:35:03

שלום הכתבה היתה בהחלט מספקת קצת רוגע אבל עדיין לא הצלחתי למצוא תשובה למה שקצת מטריד אותי הילד בן 3 חודשים ושבוע כבר 9 ימים יש לו צואה יותר ירוקה מקבל חלב אם בהתחלה בשאיבה ומבקבוק ולפני כחודש החל לינוק . אתמול התחלנו לשים לב כי הוא מכניס ידיים לפי ויש הרבה רוק כמו התחלה של שיניים האם יכול להיות קשר יש לציין שהילד אוכל וישן יפה לא נודניק

+ השב
 
28.1. נעמי גטניו 15/03/2020, 08:58:52
27. אלינור 14/07/2019, 02:13:47

הי שלום רציתי לדעת עם צואה בצבע כתום כהה תקין לתינוק בן חודשיים יונק ? תודה

+ השב
 
26. אמא מודאגת 01/12/2018, 20:35:46

קראתי את הכתבה הילד שלי בן שנה וחצי אוכל אוכל רגיל , וכבר שבוע שהוא מוציא צואה שחורה רכה (ללא ריר ולא נוזלית) הטוסיק נהיה לו אדום וכל מגע של מגבון כואב לו מה עושים מהעושים במקרה כזה ?

+ השב
 
25. איתי 29/09/2018, 01:06:26

היי הילדה שלי בת 16 יום ויצא לה צואה ירוקה קצת כהה ללכת לרופא? אכן זר פעם ראשונה בדרך כלל יש לה צהוב וזה אחרי שלושה ימים שלא היה יציאה

+ השב
 
24. אולה גולדשטיין 03/08/2018, 14:49:25

היי, התינוקת שלי בת 4 ימים. היום בצהריים יצא לה קקי צהוב נוזלי מאוד עם גושים. אני מניקה ושואבת ונותנת לה גם חלב שאוב. האם זה נורמלי?

+ השב
 
23. ס.פ 04/06/2018, 19:28:21

היי יש לי תינוק בן 4 חודשיים ויש לו קקי ירוק וצהוב זה תקין ???

+ השב
 
22. רות 01/04/2018, 04:47:53

היי התינוק שלי בן חודשים ויש לו קקי צהוב נוזלי זה שילשול ?/

+ השב
 
22.1. אביטל 29/04/2018, 21:44:19

לא זה תקין

21. הניה 06/02/2018, 05:23:48

שלום, שמחתי לקרוא את הכתבה ואת הנימה המרגיעה מאחוריה. הבן שלי בן 7 חודשים, אינו יונק, לאחרונה אוכל יותר ירקות ופירות מתמיד והקקי שלו השתנה לגושים רכים חומים, ממש גושים רכים כמו פלסטלינה. אשמח לתשובה

+ השב
 
20. אמא חדשה 16/07/2017, 13:51:01

תודה רבה על הכתבה! מאוד הרגיעה אותנו, הורים היסטריים שכמונו, רגע לפני צלצול לקופ"ח :)

+ השב
 
19. הודיה 29/06/2017, 16:09:49

שלום התינוק שלי בן חודש ביומים האחרונים הוא עושה הרבה קקי נוזלי לפני הארוחה וגם אחרי כל הפעם הוא עושה לי קצת והקקי שלו צהוב

+ השב
 
18. לירונה 17/05/2017, 18:51:21

התינוק שלי בן 3 חודשים ושמתי לה שיש לו ריר אדום בצואה מה זה אומר? צריך ללכת לרופא או זה יעבור מאליו יש לציין שאני מניקה ומוסיפה בקבוקים תודה

+ השב
 
17. שני 23/03/2017, 16:04:19

שלום, יש לי תינוק בן חודש הניזון מהנקה. בימים האחרונים הבחנתי בצואה ירוקה בניגוד לחרדל שהיה. עדיין יש גבשושיות אך יןצאת גם צואה מימית עם בועות. הוא סובל, מתפתל ומתאמץ מאוד - לפני ובעת היציאה. לא ברור לי אם זה תקין היות והתינוק יונק או שקיימת בעיה. קשה לי לסווג זאת לפי הקטגוריות בכתבה. תודה

+ השב
 
16. דקלה 13/12/2016, 10:12:31

בוקר טוב, הבן שלי (ילד ראשון) בן 15 יום. הקקי שלו בצבע כצום עם גושים קטנים לבנים (נראה לפעמים כמו גרעינים של פלפל או גמבה) האם זה תקין?

+ השב
 
15. אמא של ילדה בת שנה 27/09/2016, 23:09:07

שלום, הילדה שלי בת שנה, כבר שבועיים משלשלת, לפני יומיים לראשונה השילשול היה עם ריר רגיל וריר שהיה אדום(לדעתי דם), הלכתי לרופא ולקחנו דגימת צואה לבדיקה, אבל הצואה של הבדיקה היה שלשול רגיל ללא ריר או דם, לאחר שלקחו דגמית, בערב היא שוב שלשלה ריר וריר אדום, האם בדוגמית יראו אם יש חיידק גם אם באותו דוגמית הצואה הייתה נראת תקינה? לא יודעת אם זה קשור, אבל היא קבלה את החיסון של גיל שנה ביום רביעי- לפני 5 ימים (עדיין לא קבלה מחומשת).

+ השב
 
14. רונית 01/09/2016, 23:07:24

שלום-יש לי ילדה בת חודשיים ושלושה שבועות. אני מניקה אותה בתוספת תמ"ל. מלידה שמתי לב שהיא פולטת-גם חלב הנקה. שילבתי לה מגיל שבועיים-שלוש תוספת בקבוק תמ"ל. בתחליה השתמשתי בסמילאק אדוונס פלוס , ראיתי שיש לה גזים חזקים. עברתי למטרנה אקסטרא קייר והיציאות שלה התחילו להיות אחת לשבוע-שלושה ימים שבסימילאק היו כמה פעמים ביום. עשיתי לה חיסון לרוטה לפני שבועיים ומאז היא משלשלת כ-4-5 פעמים ביום שילשול ירוק עם קצף ולפעמים צהוב חרדלי. החלפתי לה בטווח השבועיים האלו לסימילאק ספליט והרופא המליץ לנסות איזומיל-סויה. ניסיתי לא עזר וחזרתי לסימילאק ספליט(עם תוספת עמילן אורז). השילשולים לא מפסיקים-אני כבר אובדת עצות ולא יודעת מה לעשות . עשינו תרבית צואה ותודה לאל הכל בסדר. יש לציין שאני מניקה רק מצד אחד כי לא מסתדר מהצד השני. מה ניתן לעשות בבקשה במצב כזה?

+ השב
 
13. חן 18/07/2016, 10:22:37

אצל תינוקות בנות 4 חודשיים דם טיפה בטיטול מה זה אומר?

+ השב
 
13.2. עדי 18/11/2016, 23:00:43

יכול גם לנבוע מאלרגיה למוצרי חלב או ביצים כדי לעקוב

13.1. שרון 31/07/2016, 13:29:08

הי חן רופא ילדים אמר לי שהתינוק מוצץ הוא יונק קצת דם וזה יוצא בצואה וזה בסדר, קרה לתינוק שלי אותו דבר

12. תמי 30/04/2016, 08:26:44

תינוק בין חודש וחצי אוכל סימילאק ביומיים האחרונים יש לו דם בצואה לפעמים דם אדום "טרי" לפעמים דם חום הצואה חרדלית רכה..יש החלפות שבזמן לחיצה הוא ממש צורח ומתפתל..אודה לתשובתך

+ השב
 
11. עדי 23/04/2016, 12:33:58

שלום התינוקת שלי בת 4 חודשים והיום בפעם הראשונה ראיתי אצלה דם בקקי בצורת ג'לי מעורבב עם דם

+ השב
 
10. ענת 28/03/2016, 14:57:31

התינוק שלי ניזון מסימילאק. הוא בן 3 שבועות. יש לו צואה ירוקה. מה זה אומר?

+ השב
 
9. דיאנה 22/01/2016, 09:41:41

שלום רב, התינוק שלי בן חודשיים כמעט ואני מניקה. לפני כמה ימים התחלתי לקחת אנטיביוטיקה שמותר לקחת אותה כאשר מניקים,וצבע הצואה שלו נהיה ירוק זוהר.אני בטוחה שזו אנטיביוטיקה,כי הלילה הבאתי לו מטרנה וצבע נהיה נורמלי. האם להמשיך להניק? האם זה בסדר?

+ השב
 
8. דגנית 24/04/2015, 12:24:08

שלום רב ביתי בת 4 חודשים מזה שבוע יש לה צואה ירוקה דביקה ....אחרי כול ארוחה כמעת ?

+ השב
 
7. מיכל 20/12/2014, 12:53:34

שלום רב בתי בת חודש ועלתה במשקל 650 גרם מאז יציאתנו מבית החולים.ברצוני לציין כי היא מתרוקנת בתדירת גבוהה מאד,כמעט כל שעה .הצואה שלה ירוקה ומימית.ברך כלל היא די נינוחה.האם יש מקום לבדיקה?

+ השב
 
6. רינה 01/12/2014, 15:56:23

שלום ,בתי בת 5 חודשים עוד שבועיים והיום לראשונה ראיתי בצואה שלה ירקרק רירי אם נגיעות ממש קטנות וחלשות של דם..מזה אומר? והאם עדיף לבדוק זאת אצל ממוחה?

+ השב
 
6.1. אמא מודאגת 28/12/2014, 20:55:54

גם לי בדיוק אותו מקרה! תינוקת בעוד שבוע תהיה חמישה חודשים יונקת בלבד עד כה. בשבוע האחרון קקי ירוק (היינו אצל הרופאה והיא אמרה שהיא מקוררת) וממש כרגע החלפתי חיתול והיה קקי ירוק עם נגיעות של אדום והיא ממש סובלת היום מכאבי בטן ולא אוכלת כרגיל. כרגע נרדמה. להעיר ולקחת לרופא?

5. יאנה 16/09/2014, 18:26:36

שלום, תינוקי בן שלושה וחצי חודשים. עבר תמל מנוטרילןן לסימילאק. כמו כן מעבר דירה למדינה אחרת. אחרי כחמישה ימים- צואה בצבע ירוק כהה ומאוד מימית. מה זה אומר? לחץ נפשי או רגישות למזון? חייבת לציין כי אוכל מאוד טוב את הזימילאק

+ השב
 
4. יאנה 17/08/2014, 14:58:55

שלום רב. תינוקת שלי בת כמעט חודשיים (עוד כמה ימים) ויש לה כבר כמה ימים צואה ירוק שחור מאוד סמיכה גומי כזו... היא אוכלת תל"מ של מטרנה קומפורט בלבד כל הזמן. הפסקתי להניק אחרי כחודש לצערי כי נגמר חלב... אין לה ירידה בתאבון. לגבי משקל לצערי לא יודעת... האם זה בסדר?

+ השב
 
3. מרינה ברוך 03/06/2014, 06:54:16

שלום ביתי בת חודשיים וחצי ויוצאת לה צואה נוזלית מאוד בצבע כתום כזה הייתי רוצה לדעת אם מדובר בשלשות ומה עליי לעשות במידה וכן

+ השב
 
3.1. עידו להב 29/06/2014, 21:03:48

לא נורא

2. טובי 30/09/2012, 00:17:17

שלום ..לבתי יש דימום קליל בצואה .לפעצים כן ולפעמים לא ...הפסקתי לשתות חלב פרה לדברי הרופאה והתרבית יצאה שלילית שאין חיידק ..עדיין עליי לקחת אותה למומחה לבדיקת מעיים??

+ השב
 
2.1. ענת 03/10/2012, 13:37:31

לדעתי כדאי לקחת למומחה אם יש דימום - הכי טוב ללכת לגסטרונטרולוג ילדים!

1. חנה לדווין 03/07/2012, 15:50:28

בקטע של תדירות היציאות, לדעתי חשוב להוסיף שאם תינוק לא עושה יציאות גם אם זה מגיע ל-10 ימים. העיקר שאין ירידה במשקל, או לפחות שתהיה עלייה.,

+ השב