מצבי לחץ בנישואים עלולים לגרום לכשלון טיפולי הפריה

מחקר: נשים בלחץ נפשי יזדקקו ליותר טיפולי הפריה
|
הדפס
|
שמור

 

לחצים נפשיים הנובעים כשלון של טיפולי הפריה עלולים לגרום לבעיות בזוגיות, אולם מחקר חדש קובע, כי הלחצים הללו עלולים לפגוע בתהליך ההפריה עצמו. לדברי החוקרים, בראשות ד"ר ג'קי בויווין, לחץ הקשור לבעיות אי-פוריות הוא אינדיקטור חזק יותר לכישלון הטיפול מאשר לחץ אישי מסוג אחר.

 

נשים שדיווחו על לחצים על הזוגיות נזקקו למספר גדול יותר של טיפולי הפריה כדי להיכנס להריון מאשר נשים שדיווחו על פחות לחץ בחיי הנישואין שלהן. "השורה התחתונה היא שאם אי הפוריות גורם ללחץ רב על הזוגיות, הדבר עלול להשפיע ולקבוע אם האשה תיכנס בכלל להריון או לא", אומרת ד"ר בויווין. לדבריה, עד לאחרונה היא עצמה לא האמינה בתחילה שמצבי הלחץ הם גורם כל כך משמעותי באי פוריות, אולם הצטברות ההוכחות על הקשר הישיר איננה מאפשרת עוד להתעלם מגורם זה. עם זאת, לדבריה, הגורמים הביולוגיים, כמו גיל ואיכות העובר הרבה יותר חשובים להצלחת ההפריה מאשר בעיות הלחץ.

 

המחקר, שתוצאותיו הובילו למסקנה זו, היה אחד הגדולים שנעשו אי פעם בתחום. בויווין ועמיתתה ד"ר לון שמידט, בדקו כ-800 זוגות בדנמרק שהיו בהליכי הפריה חוץ-גופית. כל המשתתפים מילאו שאלון בתחילת המחקר כדי לבדוק את רמת הלחץ האישי שהם נמצאים בו. שנה לאחר מכן נבדקו השאלונים במקביל לבדיקה של הצלחת הטיפולים.

במהלך השנה שחלפה מאז מילוי השאלון:

 

  • 71% מהזוגות נזקוק לטיפול אחד או שניים
  • 26% נזקקו לשלושה עד חמישה טיפולים
  • 2% נזקקו ליותר מחמישה טיפולים
  • כ-60% מהזוגות הצליחו להגיע להריון או ללידה של תינוק חי, בעוד ש-40% לא זכו לכך.הזוגות שלא הגיעו להריון היו בדרך כלל מבוגרים מאלה שהצליחו והתקופה של אי-הפוריות שלהם היתה ארוכה יותר, והם נזקקו למספר גדול יותר של טיפולים.

 

בעוד שלחץ נפשי אצל הגברים היה יכול להצביע בצורה עצמאית על הצלחת הטיפול, ההשפעה על הגברים הייתה קטנה בהרבה מאשר השפעת לחץ על הנשים. לדברי בויווין, המימצאים של המחקר מעלים כי לחץ אצל הגברים בגלל בעיות אי-פוריות עלול לפגוע באיכות הזרע ובכמה גורמים הקשורים לפוריות הגבר. "נהוג היה לחשוב שהכל תלוי באשה ומה שקורה למוח שלה", אומרת בויווין. "אבל תוצאות המחקר מצביעות על כך שאותם לחצים המשפיעים על פוריות האשה עלולים להשפיע על פוריות הגבר".

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. דפנה זהבי 09/09/2016, 16:18:22

המחקר מחזק את העובדה שמצבי לחץ משפיעים על פוריות.כאן מדובר על לחץ בתוך הזוגיות אך גם מצבי לחץ בתחומים אחרים משפיעים מן הסתם.

+ השב