איכות הזרע פוחתת עם הגיל

מחקר: מהירות הזרעונים מואטת, ואחוז הזרע הפגום גדל
|
הדפס
|
שמור

 

איכות הזרע פוחתת ככל שעולה גיל הגבר. מהירות השחייה של הזרעונים מואטת ומתרבים הזרעונים הפגומים גנטית. כך דיווחו חוקרים בארה"ב ממעבדת לורנס ליוורמור בקליפורניה.

 

מימצאי המחקר מחזקים מימצאים ממחקרים קודמים שמצאו כי למרות שהגבר מייצר זרע טרי בכל יום והוא יכול להיות אבא גם בגיל מבוגר, הגברים הופכים עם השנים לפחות פוריים ונולדים להם יותר ילדים עם מומים מולדים.

 

"המחקר הוכיח, כי גברים המחכים לגיל מבוגר כדי ללדת ילדים אינם מסתכנים רק בבעיה של הפריה, אלא גם מגבירים את הסיכון ללידה של ילדים עם בעיות גנטיות". כך טוען מחבר המחקר אנדרו וירובק מהמעבדה הלאומית האמריקנית ע"ש לורנס בעיר ליוורמור. במשך עשרות שנים נטו להאשים את גיל הנשים במקרים של מומים מולדים, מכיוון שאצלן הפוריות יורדת עם הגיל ונעלמת עם הבלות. נשים נולדות כשכל הביציות שלהן כבר מוכנות, ותאי הביציות הללו מבשילים ככל שהיא מזקינה. ביציות זקנות יותר הן במקרים רבים פגומות וגורמים הן לירידה בפוריות והן לנטייה לפגמים גנטיים כמו תסמונת דאון.

 

אולם לדברי ברנדה אשכנזי מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת קליפורניה בעיר ברקלי, "המחקר שלנו מראה כי גם לגברים יש שעון ביולוגי מתקתק, אבל הוא שעון שונה".

צילום: פוטו-ראק

למחקר בדקו החוקרים דגימות זרע שנלקחו מ-97 נבדקים בגילאי 22 עד 80 שנה, כולם עובדים או בפנסיה מעודתם במעבדה הממשלתית. מן המידגם הוצאו מעשנים וגברים שיש להם בעיות פוריות או שעברו כימותרפיה לטיפול בסרטן. החקורים בדקו תכונות ברורות של הזרע כמו למשל תנועתיות, הכוללת את היכולת לשחות מהר ואיכויות נדירות כמו מה שידוע כאינדקס התפצלות DNA  - מדד של נזק הקשור לפוריות הגבר, התעברות מוצלחת והריון מעוכב. כך למשל נמצא, כי שיעור המוטציות הגנטיות הקשור לגמדות גדל בקצב של 2% לכל שנה בגיל הגבר. אחת מ-25,000 לידות היא לידה של גמד, הנמצאת בכל הגזעים ובכל המדינות.

 

מימצאי המחקר מספקים הוכחה נוספת לכך שגברים המעדיפים לדחות את האבהות שלהם עלולים להיקלע למצב של הקטנת הסיכוי להריון תקין ומוצלח ללא פגמים מולדים. המחקר לא הצליח למצוא אם יש אפשרות לבצע בדיקה טובה של איכות הזרע. כותבי המחקר מציינים כי מאז שנת 1980, הייתהעלייה של 40% במספר הגברים שהפכו לאבות בגילאי 35 עד 49 שנה וירידה של 20% במספר הגברים שהפכו לאבות בגיל שבין 20 ל-30. כמו כן נמצא במחקר, כי ככל שגיל האב גבוה יותר, כך לוקח זמן רב יותר להתעברות, גם אם לוקחים בחשבון את גיל האם.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה