אבחון הריון

האם הרינו? האם הכל מתפתח בסדר?
|
הדפס
|
שמור

מתי ניתן לבצע בדיקת הריון?

בדיקת דם להריון (בטא-HCG) יכולה להיות חיובית כבר כ- 8-10 ימים לאחר ההפריה של הביצית, אך מאחר ומועד הביוץ לא תמיד ידוע במדויק ממליצים להמתין לפחות 14 יום לאחר מועד הביוץ.

צילום: מאיה אהרוני

קיבלתי החודש כוריגון, מתי ניתן לבצע בדיקת הריון?

בדיקת הריון ניתן לבצע רק 14 יום לאחר זריקת הכוריגון האחרונה. מאחר והכוריגון הינו למעשה הורמון ההריון, שהופק משתן של נשים הרות, הרי שברור שבדיקה במועד מוקדם יותר עשויה להיות חיובית באופן מוטעה, ופשוט לבטא את העובדה שהכוריגון טרם הופרש מהגוף.

 

האם בדיקת ההריון הביתית אמינה?

הערכות שמשווקות כיום לבדיקת מציאות הורמון ההריון בשתן מדויקות מאד, ונדיר שבדיקה חיובית באופן ברור תהיה מוטעת. עם זאת, רגישות הבדיקה נמוכה מזו של בדיקת הדם. בדיקה שמבוצעת פחות משבועיים לאחר ההפריה עלולה לעתים להיות חיובית בבדיקת דם, אך עדיין שלילית בבדיקת השתן. חשוב לזכור שלאחר קבלת זריקת כוריגון בדיקת השתן הופכת להיות חיובית למשך כשבועיים.


לאחר החזרת עוברים בהפריה חוץ גופית מתי יש לבצע בדיקת הריון?

את בדיקת ההריון יש לבצע 12 יום לאחר החזרת העוברים.

 

האם ניתן לדעת האם מדובר בהריון תאומים לפי תוצאת בדיקת ההריון (ערכיי הבטא HCG)?

לא בודאות, אך אם הבדיקה 12 יום לאחר החזרת העוברים נמוכה מ- 100 בדרך כלל מדובר בעובר יחיד, ואילו תוצאת בדיקה שקרובה יותר ל- 200 תרמז על הריון מרובה עוברים.

 

האם ניתן ללמוד על תקינות ההריון על פי בדיקת ההריון (ערכיי הבטא HCG)?

כן, עליה של פי שנים בערך בדיקת ההריון כעבור יומיים, תרמז על הריון תקין.

 

מה המשמעות של ערכי בטא HCG נמוכים בבדיקת ההריון?

ערכים נמוכים של בטא עלולים להעיד על הריון לא תקין, בעיקר כאשר תאריך הביוץ או החזרת העוברים ידועים בודאות. עם זאת, לעתים יתכן שמדובר בהשרשה מאוחרת של העובר, כך שבהמשך המעקב יסתבר שההריון בכל זאת תקין. לעתים קרובות ערכי בטא נמוכים נובעים מזריקת כוריגון (שהינו למעשה הורמון ההריון) שניתנה ב-14 היום לפני שבוצעה בדיקת ההריון.

 

מה הוא הריון כימי?

הריון כימי הינו הריון שאובחן על פי עלייה בערכי בדיקת ההריון בדם, אך ללא שנצפה שק הריון ברחם.

 

מתי ניתן לראות את ההריון בבדיקת אולטראסאונד?

בשבוע 5 להריון או כאשר תוצאת בדיקת ההריון מעל 1500 יחידות צפוי שנראה בבדיקת אולטראסאונד וגינאלית (עם מטמר שמוחדר לנרתיק) שק הריון ברחם. בשבוע 6-7 להריון נצפה בעזרת בדיקת אולטראסאונד וגינאלית גם בעובר עם דופק.

 

מהו הריון חוץ רחמי?

כאשר העובר משתרש מחוץ לרחם, בדרך כלל בחצוצרה, נוצר הריון חוץ רחמי. ההריון החוץ רחמי מתרחש בכ- 1% מכלל ההריונות ושכיח פי כמה לאחר טיפולי הפריה חוץ גופית, ביחוד בקרב נשים עם בעיה ידועה בחצוצרות.

האבחנה בדרך כלל נעשית על פי ערכים עולים של הורמון ההריון, ללא שנצפה בבדיקת אולטראסאונד שק בתוך הרחם. בשלב מתקדם יותר של ההריון עלולים להופיע כאבי בטן ואף תחושת עילפון, וניתן יהיה לצפות בשק ההריון מחוץ לרחם בבדיקת אולטראסאונד.

 

מהן התחושות הראשונות שאחוש בהן במידה והריתי?

סימני ההריון מופיעים בדרך כלל רק לאחר שיש כבר איחור משמעותי במועד הוסת, כלומר לאחר שבדיקת ההריון כבר אמורה לאבחן האם את בהריון. התלונה האופינית ביותר היא פשוט עיפות. תחושות שונות, כמו גודש בחזה, בחילות, עצירות ועיקצוצים למיניהם, משקפים אומנם את השינויים ההורמונלים שמתחוללים בגופך לאחר הביוץ, אך לא יכולים להעיד או אפילו לרמז על הצלחת או כישלון הטיפול. כדאי על כן תמיד להמתין בסבלנות עד בדיקת ההריון.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה