זירוז לידה - כל מה שרציתם לדעת

מהי השראת לידה ומתי מבצעים אותה?
|
הדפס
|
שמור

רוב הלידות מתחילות בצירים, כשהרחם מתכווץ ו"דוחף" את העובר החוצה. לעיתים, לקראת סוף ההריון, צוואר הרחם מתרכך ומתחיל להיפתח ולהימחק, אבל הצירים אינם מגיעים, והלידה אינה מתחילה מעצמה. במקרים כאלה יש אפשרות לבצע זירוז לידה מלאכותי באמצעים טבעיים או תרופתיים. אם הזירוז אינו מצליח, אפשר לבצע ניסיון זירוז נוסף כדי לבצע גרימת לידה. במקרים מסויימים, כאשר מצב האם או העובר מחייב זאת, והזירוז אינו פועל, עדיף לבצע ניתוח קיסרי.

 

 

הסיבות לזירוז


זירוז לידה מבצעים אם עברו שבוע או שבועיים מתאריך הלידה המשוער. לדברי תומכת הלידה עדי בוים, מדריכת הכנה ללידה במרכז דולה, עדיף לחכות עד סוף שבוע 42. באירופה ממתינים אף יותר, וממתינים עד שהעובר יגרום ללידה בעצמו. בארץ יש רופאים גניקולוגיים הממליצים על זירוז כבר בסוף שבוע 41. לדבריה, הזדקנות השיליה אינה אומרת שהשיליה אינה מתפקדת בכלל, אלא יורדת בתפקוד, אבל בשלב זה של חייו העובר אינו זקוק לה כפי שנזקק במהלך ההריון. יש גם מצבים שיש לבצע זירוז בגלל מצבים העלולים לסכן את חיי היולדת או העובר:

 

 • לחץ דם גבוה של היולדת.
 • היפרדות שיליה.
 • זיהום.
 • מחלת ריאות.
 • סוכרת.
 • רעלת הריון.
 • שק מי השפיר התבקע, אבל לא החלו צירים.
 • העובר נמצא במצב המחייב טיפול מיידי והסיכון של לידה נרתיקית נמוך.
 • חלה לידה פעילה אבל הצירים חלשים, אינם סדירים, או שבשלב מסויים נפסקו הצירים והלידה "נתקעת" בלי התקדמות במשך שעות ארוכות.

 

זירוז לידה אינו מתבצע כאשר העובר עלול להינזק או שיש סכנה מיידית לחייו או לבריאותו. במקרים כאלה עוברים לניתוח קיסרי.

צילום: מאיה אהרוני

זירוז טבעי
השיטות הטבעיות הן המומלצות ביותר. אם אין צירים והגיע זמן הלידה, אפשר להשתמש בצמחי מרפא. עדי בוים ממליצה על כוהוש שחור וכוהוש כחול, נותנים יום כן יום לא (עד שבוע ימים) ובדרך כלל ביום השלישי מתרחשת לידה.

 

לאחר שהופיעו סימנים מקדימים אפשר להגביר אותם על ידי הליכה לא מאומצת, טבילה באמבט עם מים פושרים, נשיקות ארוטיות עם בן הזוג, עיסוי פטמות ואם אפשר גם יחסי מין מלאים. בתוך זרע הגבר יש חומרים פרוסטגלנדינים, הגורמים להפרשת ההורמון אוקסיטוצין, שגורם גם ללידה.

 

לדברי מיילדת הבית, אילנה שמש, אפשר גם לקחת שמן קיק (דרך הפה) וניתן גם להיעזר בשיטות מן הרפואה המשלימה כמו דיקור סיני, שיאצו, רפלקסולוגיה כאשר לחיצות בנקודות מסוימות בגוף מסייעות לזירוז הלידה. יש גם יש אפשרות להיעזר בצמחי מרפא כמו קולופיילום, או בתכשירים הומאופאתיים. לדבריה, אם השיטות הטבעיות אינן גורמות ללידה, צריך טיפול כימי בפיטוצין, שהרכבו דומה לזה של האוקסיטוצין הטבעי.

ברפואה הסינית זירוז לידה טבעי נמשך כשעה וחצי. ניתן לשלב אותו עם שיאצו ובכך לאפשר תנועות מנואליות של סיבובי רגליים לשם פתיחת האגן ועזרה לתינוק לרדת ולהתברג אל תוך האגן. כמו כן, ניתן לעבור ידנית על מרידיאנים (קווי אנרגיה) העוברים בחלק הפנימי של הירך, וכך לעודד זרימה טובה של אנרגיה ודם אל עבר הרחם. לסיום הטיפול, דוקרים מספר נקודות דיקור מיוחדות המשמשות לזירוז הלידה או לעידוד התחלתה.

 

מהנחות הבסיס של הרפואה הסינית היא שיש לעבוד עם הגוף ולא כנגדו. הטיפול בא לסייע ולשכנע את העובר לצאת ולא להכריח אותו. העבודה העדינה על נקודות שמעודדות ירידה של אנרגיה כלפי מטה אל עבר הרגליים באה לעזור לתינוק לרדת בגובה לכיוון ה"יציאה".

 

 

השיטות הרפואיות

 

 • ריכוך צוואר הרחם - אם צוואר הרחם אינו מוכן ללידה, יש תרופה לריכוך בשם Dinoprostone המגיעה בצורת ג'ל, הנמרח על הדפנות בעדינות. ברגע שהריכוך מסתיים, הלידה עשויה להתחיל באופן טבעי. בחלק מבתי היולדות בארץ נותנים נר וגינאלי של פרוסטגלנדינים.
 • עיסוי צוואר הרחם (סטריפינג) - בפעולה זו מפרידים ידנית בין קרומי שק ההריון לבין צוואר הרחם, הפעולה גורמת להפרשת חומרים פרוסטגלנדינים, הגורמים להופעת צירים. הפעולה עלולה להכאיב ולכן רצוי מאד לקבל הסבר מראש של המיילדת או של הרופא.
 • שיטת הבלון - מחדירים קטטר (צינורית) לצוואר הרחם, ממלאים אותו במים ויוצרים בועות הלוחצות מתוך הצוואר החוצה. הלחץ גורם הן לפתיחת צוואר הרחם ולשחרור הורמונים (פרוסטגלנדינים) היוצרים צירים.
 • פקיעת שק מי השפיר - אם צוואר הרחם כבר נמחק, אבל לידה פעילה טרם החלה, אפשר לקדם את הלידה על ידי פקיעת שק מי השפיר (ירידת מים). פעולה זו מתבצעת בחדר הלידה, כשהלידה פעילה ויש כבר פתיחה של 5 ס"מ לפחות. במצב זה יש פחות חשש מזיהום בעקבות הפקיעה.

 

אם הלידה אינה מתקדמת אחרי הפקיעה, אפשר להשתמש באוקסיטוצין (פיטוצין) לעידוד הצירים. את הפיטוצין נותנים דרך מכשיר סופר טיפות, מה שמאפשר בקרה מדויקת של מינון החומר ושל התפתחות צירים רצויה, אך גם מחייב השגחה וחיבור למוניטור.

 

לדברי תומכת הלידה יסמין פליגלמן, מדריכת הכנה ללידה במרכז דולה, לאשה שעברה ניתוח קיסרי אסור לתת פיטוצין בלידה חוזרת, כדי לא ליצור עומס על הרחם. הפיטוצין גם עלול לגרום לירידת דופק של העובר ועלול להאט את הלידה. הפיטוצין גורם גם לצירים מאוד כואבים, וגם מי שתכננה לידה טבעית, עלולה לא לעמוד בכאב ולהזדקק לאפידורל כדי לעבור את הלידה.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה