כך משפיע ההריון על העור והשיער

כך תטפלי בעור ובשיער במהלך ההריון
מאת חן לבני
|
הדפס
|
שמור

בתקופת ההריון חלים שינויים רבים בכל מערכת גופה של האשה ובכלל זה גם שינויים בעור ובשיער. בנוסף לעליה נכבדה במשקל של כ- 10-12 ק"ג בממוצע ובהיקף, עולה ריכוז ההורמונים הנשיים בדם (פרוגסטון ואסטורגן) ומופיעים הורמונים ייחודיים להריון. רוב ביטויי ההריון בעור ובשיער חולפים זמן קצר לאחר סוף ההריון. מעט מהנשים שסבלו ממחלות עור צריכות טיפול רפואי, ומחלות עור כרוניות יכולות להיות מושפעות על ידי ההריון.

במחלות עור הקיימות לפני ההריון כמו אקנה, פסוריאזיס בדרך כלל חלה הטבה בזמן ההריון. מחלות אחרות כמו "לופוס" (זאבת) מוחמרות ויכולות לפגוע בבריאות האם והעובר.

 

מתיחת העור בחודשי ההריון האחרונים גורמת אצל 90% מהנשים לפגיעה בסיבי הקולגן והאלסטין האחראים לחוזק וגמישות העור. בעיקר בעור הבטן, בשדיים ובירכיים מופיעים סימני מתיחה ורודים מבריקים המכונים סטריות. לעיתים התופעה מתלווה בגרד. לאחר הלידה הסטריות נעשות בהירות יותר ובולטות פחות. לא ניתן למנוע לחלוטין את היווצרות סימני המתיחה אך יש נשים רבות המשתמשות בקרמים מזינים לאזורים אלה בגוף. 

 

התכהויות בעור הגוף

בזמן ההריון נוטים חלקים מסוימים של העור להתכהות (פיגמנטציה). ישנה התכהות של הפטמות, קו חום מאונך במרכז הבטן לכיוון המפשעה (לינאה ניגרה - Linea Nigra), ונקודות חן ונמשים מתכהים. לאחר סיום ההריון ההתכהות מתבהרת אך לא תמיד נעלמת. שינוי בגודל וגוון השוליים של נקודות חן או הופעה של נקודת חן (שומה) חדשה הגדלה בהתמדה במהלך ההריון דורשים אבחון רפואי.


כתמים בעור הפנים - מסכת הריון=כלואזמה
נשים רבות בהריון מפתחות כתמים חומים על הלחיים, המצח, וסביב העיניים. התופעה שכיחה יותר אצל נשים כהות עור או נשים החשופות הרבה לשמש.


מאחר שהתופעה קשורה לעליית כמות הורמון האסטרוגן היא יכולה להיות גם קשורה לנטילת גלולות למניעת הריון המחקות מצב של הריון.

 

טיפול: מאחר שהשמש מגבירה ייצור מלנין, יש להימנע מחשיפה לשמש ומומלץ להשתמש במסנן קרינה. לאחר ההריון יכולה להיות הבהרה מסוימת של הכתמים ללא טיפול. כאשר אין הטבה יכול רופא עור להמליץ על משחות מבהירות בהן משתמשים מספר חודשים תחת פיקוח רפואי מחשש להיווצרות כתמים בהירים או פיגמנטציה לא אחידה של העור. גם קילוף כימי יכול להיות פתרון.

 

שינויים בכלי הדם
עלייה ברמת האסטרוגן בהריון מגבירה אצל חלק מהנשים את הנטייה להרחבת כלי דם. היווצרות נימי דם חדשים המתבטאים באודם מוגבר בכפות הידיים, כתמים אדומים עגולים (מגיומה) או קווים מתפצלים כמו עכביש (ספיידר). נגעים אלה יכולים להופיע בכל חלקי העור ואינם מסוכנים. בשלב מאוחר של ההריון כאשר המשקל והלחץ בחלל הבטן עולים יכולים להיווצר או להתרחב דליות על השוקיים וכמו כן מופיעים טחורים.

  

השיער בזמן ההריון ובסיומו
נשים רבות חשות שהשיער בזמן ההריון נהיה יותר צפוף ומבריק. הסיבה לשיפור במראה השיער הוא שבתקופת ההריון יותר זקיקים עוברים את שלב הצמיחה וקצב הנשירה הטבעי של השיער פוחת. בסיום ההריון כשכמות האסטרוגן והפרוגסטרון פוחתים עוברים מספר גדול של זקיקים למצב של מנוחה לפני הנשירה. הפחתה בצמיחת השיער כחודשיים לאחר סוף ההריון גורמת לנשירה מוגברת ודלדול מסוים בשיער.

תופעה זו זמנית והשיער יחזור לצפיפות רגילה לאחר חודש עד שישה חודשים. למי שיש נטייה גנטית לדלדול שיער, השיער יהיה דליל יותר מאשר לפני ההריון. נשירה זמנית אפשרית גם לאחר הפלה. תיתכן תופעה של שיעור יתר בזמן הריון אך זה זמני.

 

טיפול

בזמן ההריון ואחריו יש להשתמש במברשת רכה, לחפוף עם שמפו עדין להספיג את המים במגבת בעדינות ולא לשפשף. שימוש בפן לא מומלץ וכן להימנע מתסרוקות המחייבות מתיחה של השיער. במקרים של שיעור יתר רצוי שלא להשתמש בשיטות כמו גילוח או שעווה, ובוודאי שלא בשיטות האסורות בזמן הריון כמו אפילציה או לייזר. ניתן להשתמש בחימצון.

 

הזעת יתר בהריון
מאחר שחום הגוף עולה, נשים בהריון מזיעות יותר, לכן מומלץ ללבוש בגדים רחבים, רפויים ורצוי מבדים כמו כותנה. יש להשתמש בדיאודורנטים ומונעי זיעה.

  

גרד כללי בהריון
גרד מופיע אצל 2% מהנשים בהריון בדרך כלל בסוף ההריון. במקרים קשים יכולה להתלוות צהבת עור. הגרד כנראה קשור לעלייה בריכוז חומצות המרה בחלק השלישי להריון. הגרד חולף לחלוטין מס' ימים לאחר הלידה ללא פגיעה ביולדת או בעובר. ניתן להקל על הגרד ע"י שימון העור מס' פעמים ביום בקרם לחות שומני ובטבילה באמבטיות פושרות עם שמן. במידה והגרד לא חולף יש לפנות לטיפול רפואי.

  

מחלות ייחודיות להריון
יש כמה מחלות עור ייחודיות לתקופת ההריון. קשריות ורבדים מגרדים, מחלה שכיחה המתבטאת בנגעים אדומים מגרדים בעיקר לאורך סימני המתיחה בבטן, בעכוזים ובירכיים. מופיעה בד"כ בסוף הריון ראשון. התופעות חולפות מס' ימים לאחר הלידה ואינן חוזרות בהריונות הבאים.

 

טיפול קוסמטי בזמן הריון

אין כל מניעה מאישה הרה ליהנות מטיפול קוסמטי ולהמשיך בשגרת טיפוח העור והפנים. בעת הטיפול יש להקפיד על נוחות ולבקש מהקוסמטקאית אם צריך כרית, להרים מעט את המיטה וכו'.

 

בתופעות כגון היפרפיגמנטציה ושיעור יתר בזמן הריון לא מומלץ לטפל. רוב הסיכויים שהן תחלופנה מספר חודשים לאחר ההריון.

שיעור-יתר זמני ניתן להסוואה על ידי חימצון, וכתמי פיגמנטציה ניתנים להסוואה על ידי איפור והגנה מקסימלית מקרינת השמש.

בזמן הריון אסור להשתמש במיכשור חשמלי קוסמטי כמו: מכשיר להחדרת לחות, מכשירים להסרת שיער, מכשירים להצרת היקפים ועוד. כמו כן יש להימנע מתכשירים המכילים: שמנים ארומטיים, רטינול ופנול.

 

נשיאת חברת הקוסמטיקה "כריסטינה" מרים זהבי, ממליצה לנשים בהריון לא לטפל בתופעות של פיגמנטציה באופן אינטנסיבי במהלך ההריון כי המצב זמני והתופעות חולפות. יש להגן על העור, למרוח באופן סדיר מסנני קרינה  ולהשתדל להיות כמה שפחות בשמש.

 

כאשר מתפרצת אקנה בתקופת ההריון, היא מתחילה בדרך כלל בחלק התחתון של הפנים – פצעונים יבשים. זהבי ממליצה שלא להשתמש בתכשירים שלא ניתנו על ידי רופאים (תכשירים שמכילים ראטין, או תכשירים המכילים הורמונים או סטרואידים). לדבריה, יש לטפל רק ברמה הקוסמטית – בחומרים על בסיס טבעי. לתופעה זו מתאים ביותר טיפול בפילינג על בסיס צמחי.

 

בתקופת הקיץ יש תופעה של פריחה קלה על העור, הנראית כמו חררה – קבוצה של פצעונים קטנים אדומים מאוד מגרדים. את תופעת הפצעונים ניתן להרגיע על ידי אמבטיות וקומפרסים של עמילן. מבשלים קוואקר או קורנפלור במים ומשרים על הפצעים קומפרסים הטבולים במים הללו. חומרים אלו עוזרים להרגיע את העור ולהקל על הפריחה.

 

סימני מתיחה

כדי למנוע סימני מתיחה זהבי ממליצה למרוח על הבטן חמאת שיאה, שמקורה באפריקה. חמאת שיאה שומרת על אלסטיות העור, עובדת יפה על הסדקים שנוצרים. בכלל כל השמנים הצמחיים (כמו השיאה או שמן אבוקדו) טובים לשימור הגמישות והאלסטיות של העור.

לקראת החודשים האחרונים של ההריון הפנים מתנפחים מהצטברות של נוזלים ומופיע קופרוז (יובש בפנים). זהבי ממליצה לעשות מסאז'ים עצמאיים עם מריחות של קרמים קלים ובתנועות עיסוי – ליטוף קלות של הפנים כלפי מטה.

 

לסיכום ממליצה זהבי על שימוש מוקפד במקדמי הגנה למניעת פיגמנטציה וניקוי של העור. לניקוי העור ממליצה זהבי למהול בכוס מים כף אחת של חומץ רגיל, לטבול צמר גפן ולעסות את הפנים. אם יש גירוי בעור זה יכול לעזור, החומץ הוא אנטי בקטריאלי ויש לו גם תכונות הבהרה.

  

הערת מערכת: סימני מתיחה הם עניין גנטי, ואין דברים קוסמטיים שידועים היום כמונעי סימני מתיחה.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
3. לינוי 14/05/2018, 23:14:47

אני גם הלכתי לרופאת עור והיא אמרה שזה פיגמנטציה של הריון זה יעבור עם הזמן

+ השב
 
2. לינוי 14/05/2018, 23:13:21

מה זה כתמים לבנים

+ השב
 
1. רחל 01/03/2018, 23:13:50

יש לי בפיטמות כתמים לבנים אני שבוע 24

+ השב