שידת החתלה - קניה ושימוש

אסור לעולם להשאיר תינוק על השידה, בלי שיד של מבוגר מחזיקה בו למנוע נפילה
|
הדפס
|
שמור

שידת ההחתלה היא אחד מפריטי הריהוט שבאו להקל על ההורים. מי מאיתנו היה רוצה לכרוע ולשבת על השטיח בכל פעם שצריך להחליף חיתול או להלביש את התינוק? 

השידה היא גם מקום איחסון נוח לחיתולים, חיתולי טטרה, משחת התינוק וכל הבגדים, הנמצאים בהישג יד. היא רהיט דומיננטי ולכן העיצוב שלה אמור להתאים לשאר פריטי הריהוט בחדר.


שידה היא רהיט ש"תפס", ולכן ב-1 בינואר 2005 נכנס לתוקפו תקן מחייב לשידות החתלה. תקן 5115 שחובר בשנת 2004, מאמץ למעשה את התקן האירופי. כדי לדאוג לבטיחות התינוק, חייבת כל שידה להיות מצוידת במעקה בטיחות התוחם את משטח ההחתלה. על פי הניסיון שנצבר בבדיקת שידות טיפולים במכון התקנים הישראלי גובה מעקה של 7.5 ס"מ מספק. השפות והפינות של כל חלקי היחידה הנגישים יהיו מעוגלים, או מכוסים למניעת פגיעות.


לפי דרישות התקן, מידות משטח ההחתלה – ליחידות המיועדות להחתלת תינוקות עד גיל שנה המידות משטח ההחתלה חייבות להיות: אורך – 65 ס"מ, רוחב – 38 ס"מ. ביחידות המיועדות להחתלת ילדים עד גיל 3 יהיו ממדי המשטח: אורך 75 ס"מ ורוחב: 55 ס"מ לפחות (כיוון האורך הוא הכיוון שלאורכו מניחים את התינוק.


התקן קובע, כי אם יש גלגלים אז לפחות שניים מהם יהיו בעלי מעצורים הניתנים לנעילה. מרווחים, חורים או אף לולאות או סרטי בד העלולים לגרום להילכדות צוואר וחנק אסורים. השידה חייבת להיות יציבה. יציבותה נבדקת במספר בדיקות, בדיקה אחת לדוגמה היא כשכל המגירות פתוחות למחצה, והמגרה העליונה מועמסת ב-12 ק"ג חשוב ביותר שבמקרה כזה השידה תישאר יציבה ובטוחה, ולא תתהפך.


מגירות השידה חייבות להיות בנויות בהתאמה לעומס והמשקל שעליהן להכיל. מסילות השידה חייבות להתאים באופן מלא למבנה המגירות ולעומס שהן מכילות. למסילות צריך להיות מעצור, כך שלא תישלפנה באופן אקראי ממקומן.


חשוב שלוחות העץ המרכיבים את השידה לא יכילו חומרים ודבקים רעילים. יחידות ההחתלה צריכות להיות מסומנות בעברית, בסימון ברור ובלתי מחיק, הכולל את שם היצרן ומענו ואם היחידה מיובאת גם את שם היבואן ומענו. על גבי השידה חייבת להיות מדבקה ובה הוראות שימוש וטיפול וכן הנחיות זהירות לגבי דרכי הטיפול בתינוק, כשהוא על שידת ההחתלה.


אסור לעולם להשאיר תינוק על השידה, בלי שיד של מבוגר מחזיקה בו למנוע נפילה. קרו מקרים שגם תינוק שעוד לא מתהפך, דווקא על השידה התהפך ונפל לרצפה. מספיק שהתינוק ידחף פתאום את שולי השידה ברגליו כדי שייפול על הראש. תאונות בבית הן היום גורם המוות המרכזי אצל תינוקות. גם אם התינוק לא ימות מנפילה מהשידה, עלול להיגרם לו נזק חמור. לכן אין להסיר את היד מהתינוק השוכב על השידה, בכל גיל ובכל מצב!

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה