טיול לחו"ל עם ילדים

איזה סוג טיול כדאי, ומה לקחת לנסיעה. טיפים
|
הדפס
|
שמור

לקראת החופשה המשפחתית בחו"ל חשוב מאוד להתארגן מראש. כשיוצאים עם ילדים, הטיול יכול להפוך לחוויה מורטת עצבים, ולכן יש לתכנן מראש כל שלב ולהכין את עצמנו וגם את הילדים לנסיעה.

צילום: פוטו-ראק

שיתוף הילדים צריך להתחיל כבר בשלב התכנון. אם נשתף אותם בתוכנית, והיום קל להראות להם את היעדים באינטרנט, לא יהיו הפתעות. כדאי להסתכל בספרי הדרכה, באינטרנט ובפרוספקטים של חברות תיירות, ולערוך רשימה של הדברים שאתם רוצים לראות ולעשות בטיול. צריך לזכור, שילדים צעירים מתעייפים הרבה יותר מהר מהמבוגרים, הם זקוקים להפסקות ולפעילות פיזית, ולא רק לביקור פסיבי במוזיאונים, צפייה בבניינים עם עניין ארכיטקטוני, וכדומה.

 

בתכנון חשוב להתחשב בהעדפות של כל אחד מבני המשפחה, כולל ההורים. אם הטיול מיועד רק לילדים, אז צריך להיות מוכנים נפשית שזה טיול "שלהם" ולא "שלנו" ולחיות עם זה. הדרך ההפוכה לא תצלח. אם ניקח את הילד למוזיאונים שמעניינים אותנו, הוא לא יהנה. רוב הילדים אינם מתלהבים מאתרים היסטוריים, חפירות ארכיאולוגיות, כנסיות ומוזיאונים לאומנות. לכן נדרש להכניסם לטיול במינון נמוך ובשילוב נכון עם פעילויות אחרות.

 

לפני שלוקחים את הילדים לאחד מפארקי דיסני, באירופה או בארה"ב, טוב נעשה אם ננסה "בקטן" בלונה-פארק מקומי, לראות אם בכלל מעניין אותם לעלות למתקנים, ואיך הם מסתדרים עם עמידה של שעות בתור או עם כל הטלטלות במתקנים. אם הם מקיאים מכל טלטול כזה, צריך לחפש סוג אחר של חופשה. יש, כמובן, התלהבות נוספת של פגישה בדמויות דיסני, אבל היא רגעית ועלולה לחלוף, לפני שנמצה את כל הפוטנציאל בפארק.

 

כשנוסעים עם ילדים קטנים עדיף למצוא מיקום מרכזי אחד, שממנו יוצאים בכל יום לפעילות אחרת. טיול של שמונה מדינות בתשעה ימים ממש לא מדבר לילדים. אם הילדים נהנו במסעדה מסויימת, ויש עוד פריטים בתפריט שלא ניסיתם, עדיף לחזור לאותה מסעדה במקום להיתקע במקום שבו הילדים לא יהיו מרוצים. אם הם צריכים לבלות את כל היום בישיבה באוטובוס ממוזג בדרכים ולרדת מידי פעם לראות אתר תיירותי, רוב הסיכויים שהם ירצו לחזור אחרי מקסימום שלושה ימים.

 

לרוב הילדים קטנים קשה להסתגל בכל יום לסביבה חדשה, וגם המבוגרים אינם שמחים במיוחד מפעילות יומיומית של אריזה ופריקה. גם אם התכנון שלכם לחוץ ומפורט, צריך להשאיר זמן פנוי להנאות ממקומות נחמדים, שלא היו בתכנון, אבל נתקלתם בהם בדרך. זה יכול להיות פארק שעשועים, מתקני פעילות, מיני גולף, באולינג, ואם אפשר ומזג האוויר חם, כדאי לחפש בריכת שחייה להתרעננות.


חשוב לגוון את הטיול ככל האפשר, ולא להיתקע עם סוג אחד של בילוי. אם עושים סיור פארקים במערב ארה"ב, עדיף לעשות הפסקה ולעצור בעיר גדולה, אחרת כל הטבע הזה יהפוך לבליל זיכרונות חסר משמעות.

רשת "למטייל" מציעה כמה טיפים לטיול עם ילדים:

 

 • לבוש לנסיעה – לטיסה התלבשו בנוחות וארזו בגדים נוספים לילדים למקרה של פנצ`ר. כמו כן קחו עמכם למטוס בגד עליון כי בדרך כלל קריר במטוס לאחר ההמראה. 
  שתייה וחטיפים- גם אם הזמנתם מראש ארוחת ילדים, הצטיידו במזון נוסף ובחטיפים, ולו רק כדי להעיבר את הזמן. חשוב גם להביא סוכריות ומסטיקים ולתת לילדים לפני המראה או נחיתה, זה עוזר לשחרור הלחץ באוזניים. הביאו גם שתייה בבקבוקים קטנים או פחיות. לא כל חברות התעופה מספקות שתייה לכל דורש מלבד בזמני הארוחות
 • משחקים, ספרים וחוברות - קחו עמכם את הספרים האהובים ביותר על ילדיכם הקטנים וספרי קריאה חדשים ומרתקים לגדולים יותר. הביאו משחקים המתאימים לדרכים, שאינם תופסים מקום רב ואינם בעלי חלקים קטנים העלולים ליפול וליאבד. בנוסף רצוי להביא כלי יצירה: טושים, עטים, עפרונות, מספריים (לא חדים), סלוטייפ, מדבקות צבעוניות, מנקי מקטרות, דפי נייר צבעוניים. לילדים קטנים יותר הביאו בובות ודובונים קטנים, לבני הנוער מומלץ לקחת אתם ווקמן או דיסק מן. 
  תיק אישי - רצוי שכל ילד (מעל גיל 3-4) ייקח עמו למטוס תיק קטן משלו ובו אוצרותיו האישיים שבחר בהכוונה ובמינון שלכם.
 • תרופות, ממחטות נייר, מגבונים לחים - הביאו עמכם תרופות למקרה חירום. אקמול, טבליות למציצה נגד כאב גרון, טיפות אוזניים וכד`. כמו כן הצטיידו בפלסטרים (אין כמותם ב"ריפוי" שריטה קטנה), יוד והרבה ממחטות נייר. מטליות לחות שימושיות מאד לא רק בבית אלא גם בדרכים. גם סט קטן של כלי תפירה הכולל סיכות בטחון יכול לעזור בדרכים הרחק מהבית.
 • אביזרים לתינוקות וילדים קטנים - אם הילדים הם בגילאי שלוש ומטה הצטיידו במלאי גדול של חיתולים חד פעמיים, שקיות לחיתולים מלוכלכים , מוצצים, בקבוקים, משחות וכד`. תכנון מוקדם ומחשבה על הבלתי צפוי הם כלל הזהב בטיסה עם ילדים קטנים. לא אשכח את הטיסה לניו-יורק בה בני שהיה אז בן שנתיים שלשל מדי כמה דקות ומלאי החיתולים האדיר שהבאנו עמנו הלך ואזל. כמו כן אל תסמכו שיהיה במטוס אוכל המתאים לפעוטות. הביאו עמכם מלאי מספיק של תמ"ל, צנצנות גרבר וכל מזון אחר שילדכם זקוק לו.
 • תיק מסמכים - ובו הדרכונים של כל בני המשפחה, כרטיסי הטיסה לכל מהלך הטיול, כל השוברים של בתי המלון והרכבים להשכרה, רישיון הנהיגה הבינלאומי והישראלי (אל תסתפקו ברישיון הישראלי, הוציאו בממס"י גם רישיון בינלאומי והביאו את שניהם יחדיו. הכסף וכרטיסי האשראי צריכים להיות צמודים אליכם לאורך כל הטיסה. אל תאפסנו אותם באחד התאים מעל ראשכם. בלעדיהם אתם אבודים! הכינו העתקים של העמודים הראשונים של הדרכונים של בני המשפחה והניחו במקום בטוח. כדאי גם לשלוח לעצמכם לכתובת דואר אלקטרוני צילומים או סריקות של העמוד הראשון, כדי שתוכלו לשחזר בגישה מהירה לאינטרנט..
 • שירותים - גם אם אתם ממהרים, תיאלצו לעצור במהלך נסיעה ארוכה כדי ללכת לשירותים, לתדלק, לאכול. נסו לתכנן את הנסיעה כך שלא תעצרו כל חמש דקות מסיבה אחרת אלא תעשו חניית ביניים ארוכה יחסית, בה תחלצו את עצמותיכם, תאכלו, תתרוקנו ותתדלקו.
 • רכבת - הנסיעה ברכבת נוחה בהרבה מנסיעה במכונית פרטית או אוטובוס אך גם לרוב יקרה משמעותית (למשפחה). היתרונות הם שאין צורך לנהוג ואפשר לחלץ את העצמות במהלך הנסיעה ולהתהלך בין הקרונות.

 

נסיעה טובה ומהנה!

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה