עשה ואל תעשה בגמילה מחיתולים

"בבקשה תעזרי לנו לגמול את הילד מחיתולים מבלי לשרוט אותו"
|
הדפס
|
שמור

המשפט הראשון שהורים אומרים לי בפעם הראשונה כשהם מגיעים לליווי או לייעוץ גמילה הוא: "בבקשה תעזרי לנו לגמול את הילד מחיתולים מבלי לשרוט אותו". לצערי, יש בזה משהו. תהליך גמילה מחיתולים אינו תהליך טבעי, לא משנה באיזו גישה נבחר לעשות את זה. תינוקות נולדים עם אינסטיקט לאותת על הצורך שלהם להתפנות (בדוק מדעית, מבטיחה), האינסטינקט פעיל עד גיל שנה. מגיל שנה ואילך, אם לא משמרים אותו, הוא מתנוון. לכן, תהליך גמילה מחיתולים לילדים מעל גיל שנה הינו תהליך מלאכותי. וכאן תפקידנו בתור הורים, להקפיד ולנסות לקרב אותו עד כמה שנוכל ל"טבעי".

צילום: נעמי גטניו

אני אדם חיובי, אז נתחיל מ"עשה" בגמילה מחיתולים:

 

תקשורת ודוגמא אישית - הדרך שבה ילדים לומדים הכי טוב על העולם היא מאיתנו ההורים. גם לגבי תהליך הגמילה המצב זהה. ילדים לומדים על היכן ובאיזה אופן מתפנים ע"י התבוננות בנו ההורים או ילדים גדולים מהם (אחים). מכאן שהסבר על התהליך חייב להיות מלווה בדוגמא. "לאמא יש פיפי, אמא הולכת לעשות פיפי בשירותים, כשלך יהיה פיפי, גם את תוכלי לעשות בשירותים", למשל. ככל שמדברים על זה יותר ומספרים על זה יותר, הילד מפנים את זה יותר ולומד את זה הרבה יותר מהר.


סיבה ותוצאה - השימוש בחיתולים חד פעמיים עם כושר הספיגה הכפול והמשולש עושים את עבודתם נפלאה, אולם כשזה מגיע לשימוש יומיומי שנה אחרי שנה (לפעמים גם אחרי שנה ועוד שנה...), תהליך הלמידה של הילד לגבי העובדה ש"פיפי זה רטוב", מתמסמס. ילד בהגיעו לתהליך גמילה, לא כל כך מבין את פשר הבעיה, שהרי פיפי אינו "רטוב" ו"לא נעים". מבחינתו, לחץ בשלפוחית ושחרורו מלווה בתחושת חמימות ותו לא. החזרת המודעות לתהליך הטבעי היא הכרחית. הדרך לעשות זאת היא לאפשר לילד להיות כחצי שעה עד שעה ביום בלי חיתול תוך הסבר לכך שכעת הוא נמצא בלי חיתול, ואם הוא ירגיש לחץ - שיגיד. רוב הסיכויים, שבהתחלה הוא לא יגיד, וזה בסדר, כי זה חלק מתהליך הלמידה שלו. תגיבו בצורה עניינית מבלי לעשות מזה עניין. לאחר מספר ימים הוא יתחיל להגיד, ואז ניתן להאריך את משך הזמן שהילד מסתובב ללא חיתול.


הילד הוא האחראי לתהליך - ולכן חשוב שהוא ייעשה בקצב שלו. תנו לו לבחון את עצמו ואת גופו, וסמכו עליו. הוא יודע את העבודה מצוין. העבירו את האחריות לצרכים שלו בחזרה אליו.


"אל תעשה" בגמילה מחיתולים:
לחץ - מכל סוג שהוא. איך אתם הייתם מרגישים אילו בכל פעם כשהייתם צריכים להתפנות, מישהו היה עומד מחוץ לדלת של השירותים וצועק לכם: "נו! נו! נו! יאללה קדימה!" אין סיכוי, נכון?! זה חייב להיעשות בקצב של הילד בלבד (גם לא של הגננת). מכאן שאני לא ממליצה גם על הורדת החיתול בבת אחת, אלא על תהליך הדרגתי ונינוח. הורדת החיתול בבת אחת הופכת את התהליך למאוד אגרסיבי ועלולה להרתיע את הילד ואף לגרם לנסיגה מהנושא.
התניה – פרסים, מחיאות כפיים, צל"שים מכל סוג שהוא. הסיבה לכך פשוטה. זה לא טבעי. לא זכורות לי שום תרועות ניצחון כשאני נמצאת בשירותים, אז למה לחנך לזה, אם זה לא קיים? מעבר לזה יצירת התניה סביב נושא כל כך אינטימי ורגיש עלולה להשאיר הרבה מקום לרגרסיות. ברגע שתשומת הלב מתחלקת, הילד מפסיק ללכת לשירותים כדי לקבלה שוב בחזרה.
איכס - אם ילדכם יראה שאתם נגעלים מהצרכים שלו, כן גם הוא ייגעל מהם ואף יתבייש בצורך שלו לעשותם. כולנו עושים את זה. אלה הפרשות טבעיות של גופנו,ו אין שום סיבה להיגעל. ואם ממש קשה לכם, אל תעשו את זה בפני הילד.
• משחק – שירותים או סיר אינם משחק, כי אם יהפכו לכאלה, כמו טיבו של כל משחק, הוא עלול להימאס וזמנו יחלוף.


בהצלחה רבה!

 

לריסה

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
28. מירב חבר 25/08/2020, 22:17:02

יש לי ילדה שמוכנה לעשות את הצרכים רק בסיר ולא בשירותים מה אני יכוחה לעשות בשביל לשכנע אותה ? היא עולה לגן עירייה ואני לא יודעת אם יסכימו להכניס סיר לגן

+ השב
 
27. ציפי 28/07/2020, 20:56:48

היי לריסה חיימי בן 3 וחצי וייבש 100% אך לא רוצה בשום אופן לעשות יציאה בשירותים ורוצה לעשות רק בחיתול הוא סבל מעצירות לפני הייבוש פשוט מיואשת כבר אשמח לעזרה

+ השב
 
27.1. עי 22/11/2020, 23:51:52

בן שלי היה עושה אותו דבר בגיל שלוש, הרופא המליץ לי שגם אם תהי לו עצירות עד ארבע ימים מקסימום זה לא נוראי.. אז תחכי ארבעה ימים אם לא עשה תשימי לו חיתול ותנסי עוד פעם לאחר כשבוע

26. שרית 18/12/2016, 13:54:47

הבן שלי בן 3 התחתי אתת התהליך עוד לפני גן עירייה אך ללא הצלחה הוא עושה את הצרכים בתחתןון כבר מיואשת

+ השב
 
25. מירי 23/11/2016, 14:06:50

בני בן שנתיים וחצי גמול מפיפי ביום ,אך הוא פיתח עצירות קשה לקקי ,עד כדי שאינו מוכן לעשות קקי גם בטיטול, הוא מתאפק במשך 4 ימים וצורח מכאבים. מה עושים כדי שלא יפחד מהקקי ולא יפתח כזו עצירות קשה? חשוב לי להדגיש שאני שמה לו טיטול כשהוא מבקש לעשות קקי, כדי שירגיש בנוח ויעשה בקלות

+ השב
 
24. אלינור ורדי 14/11/2016, 15:27:27

כתבה טובה מאוד, תודה. הבן שלי משוגע על הספר הזה

+ השב
 
24.1. דני 08/08/2018, 22:06:33

איזה ספר??

23. שלומית 10/11/2016, 13:14:15

שלום לריסה יש לי שאלה הילד שלי בן שנתיים ושלוש חודשים לא מדבר ובגן התחילו עם גמילה הוא משתמש באבקת נורמלקס האם אפשר להתחיל את התהליך הגמילה ומה עושים אשמח למענה ותגובות תודה ויום טוב

+ השב
 
22. עינב 25/10/2016, 23:23:13

הבן שלי בן 5 ולצערי רק עכשיו התחלתי לגמול אותו גם בלילה, אני מתעוררת כמה פעמים בלילה לקחת אותו לשירותים ומפחיתה לו את כמות השתייה לפני העלייה למיטה, תהליך זה נמשך קרוב לחודש ועדיין הילד לא משתף פעולה ומרטיב באופן קבוע מה הפיתרון?

+ השב
 
21. מריאנה 03/08/2016, 15:58:52

שלום לך לריסה, בני בן שנתיים ועשרה חודשים, מבין היטב מה עושים באסלה ובסיר אך בשום אופן לא מסכים להוריד טיטול ולהתפנות בסיר או באסלה, לפני מספר חודשים ניסינו גמילה הורדנו טיטול והילד פשוט לא עשה פיפי וקקי שלושה ימים וכל פעם שניסינו להושיב אותו על סיר אלה היו צרחות ובכי עד שפשוט החזרנו לו את הטיטול... גם עכשיו אנחנו מדברים איתו על זה ומציעים לו לשבת להתפנות אך הוא פשוט לא מסכים.... מה עושים?? אני מיואשת!

+ השב
 
20. מורן 16/05/2016, 10:08:43

היי, התחלתי לילדה שלי כבת שנתיים וחצי גמילה. היא כרגע ללא טיטול כבר שבועיים. הבעיה שלפעמים היא מבקשת ולפעמים אומרת רק אחרי שעושה (אני מדברת על פיפי, עם קקי אין שום בעיה עושה תמיד בשירותים). לאחרונה הגננת מבקשת שאשים לילדה תחתוני גמילה מאחר ןהיא לא מבקשת פיפי בגן ושזה חבל כי הילדה כל היום מתעסקת עם זה, יחד עם זאת ימשיכו לקחת אותה לשירותים. לא יודעת האם זה נכון לעשות את זה אשמח לעצה תודה רבה:-)

+ השב
 
19. נעמה 24/12/2015, 13:12:09

לריסה שלום. בתי בת שנתיים ושמונה חודשים. כשמלאו לה שנתיים הרגשנו שהיא בשלה להורשת החיתול, הביעה התעניינות וכו וכו. אולי הטעות הייתה שהורדנו לה בבת אחת אבל זה כבר לא משנה. מה שקרה זה שבמהלך שמונת החודשים שעברו הילדה לא נגמלה לחלוטין. היו ימים ממש טובים, ללא פיספוסים בכלל, גם בבית וגם בגן. אבל לאורך כל הזמן הזה לא היה רצף של יותר משבוע ללא פיספוסים. לאחרונה, לאחר הרעה דרמטית של הפיספוסים שלה ובהתייעצות עם הגננת, נאלצנו להחזיר את החיתול. זה ממש שובר אותי, כי נתנו לה כמה הזדמנויות וכל פעם, גם כשהיא ביקשה תחתונים היא מיד עשתה קקי או פיפי בתחתונים. אמרנו לה שזה לא עונש וכי היא צריכה להתחזק ולהראות שהיא מבקשת ללכת לשרותים גם אם יש לה חיתול ואחרי שתצליח כמה פעמים ונראה שהיא לא מפספסת נחזיר לה את התחתונים. האם פעלנו כשורה? אני פשוט אובדת עצות, מדובר בילדה חכמה ומדהימה, עצמאית מאוד, אך לאורך כל התקופה הזאת היו עליות וירידות כשרק עם ההחמרה המשמעותית האחרונה פשןט נשברנו. הרגשנו שהיא כבר יודעת לשלוט בצרכים וכי הסיבה לפיספוסים הרבים הינה התנהגותית. מה ניתן לעשות? (בכל מקרה בלילה היא עדיין עם חיתול, לא הגענו בכלל לגמילת לילה בשל חוסר ההתקדמות בגמילה ביום). תודה!

+ השב
 
19.1. מורין 18/06/2017, 23:45:53

אשמח לדעת מה עשיתם בסוף ? בתי בת שנתיים ושמונה ילדה חכמה להפליא מגיל שנתיים מדברת שוטף אבל לא משתפת כלל פעולה בכל המוגע לגמילה. לא יודעת האם זה נכוון להפעיל לחץ או שפשוט לתת לזמן לעשות את שלו ?

18. רעות 18/10/2015, 22:21:18

שלום, יש לי ילדה בת שנתיים וחצי בתהליך גמילה, כבר כשלושה שבועות ללא חיתול, בבית היא מתפנה ממש יפה, נדיר שהיא מפספסת, חוץ מקקי שזה ממש קשה לה ותמיד מתחילה לעשות בתחתונים ורק אז באה להגיד (שזה כבר שחפור כי בהתחלה היא הייתה צורחת כשההיתי לוקחת אותה לשירותים בשביל קקי) לעומת זאת במעון היא פשוט לא מוכנה להיכנס לשירותים, המטפלת מנסה לקחת אותה והיא צורחת ומסרבת, אז ככה או שהיא מפספסת או שהיא מתאפקת כל היום ולא עושה בכלל. מה אפשר לעשות?

+ השב
 
18.2. עינת 29/03/2016, 15:15:31

אני נמצאת עם איתה בעיה. יחדה בת 2.3 עטשה צרכחם בבית באון חוםשי ובגן מתאפק או מפספסת. מה לעשות?

18.1. רינת בונה 09/01/2016, 21:13:51

רעות אצלי בדיוק כך!! בן 2 וחצי בתהליך כבר חודשיים. לריסה ענתה לך?! מה לעשות.. ? אני שוקלת ברצינות להחזיר את החיתול בגן ובבית.

17. שרונה מורד 29/09/2015, 21:58:54

הבת שלי בת שנתיים ועשר לא מוכנה לעשות בסיר מבינה את המשמעות ניסיתי מס פעמים והיא עושה רק בריצפה אני מתחילה להילחץ מהגיל והסביבה משגעת אותי ואני מלחיצה את הילדה מה עושים

+ השב
 
17.2. חן 27/08/2020, 23:58:14

מה עזר בסוף? :)

17.1. יעל 24/09/2016, 00:18:29

אותו מקרה בדיוק ילדתי בת 2.5 בלי טיטול שבוע במהלך כל היום בגן מתאפקת וממש מעט מפספסת,פשוט מחכה לשנת צהריים בשביל תחתון גמילה כדי לעשות בו את צרכיה,מה לעשות?

16. דורית 21/07/2015, 17:07:44

שלום, יש לי במעון ילד בן שנתיים שאימו אומרת שבבית הוא ללא טיטול בכלל בזמן האחרון. והיא רוצה להוריד לו גם במעון. במעון הוא לא מוכן ללכת לשירותים ולעשות בשום אופן. כל מה שניסיתי לא הצלחתי לשכנע אותו להיכנס אפילו בלי להתפנות. האמא לא מבינה. איך בבית כן ובמעון לא. אנחנו 18 ימים לפני סוף שנה יהיה להם כמעט חודש להמשיך לעבוד איתו בבית. הם רוצים בתוקף להמשיך לשלוח את הילד ללא טיטול למרות שמסרב להיכנס לשירותים וכל פיפי שלו על הריצפה ובכל מקום. בגימבורי בחצר באוכל... היום שלחו אותו עם נעלי אצבע הוא החליק מהשתן והיה עלול לקבל מכה בראש. אני דואגת לו מכך הבחינות. וגם לא רוצה שיהיו לו חוויות שליליות מהגמילה במעון. אפילו היא הגיע בעצמה אתמול בסוף היום ואמרה לו בוא נוריד טיטול והוא התנגד בתוקף. אז אמרה טוב נוריד בבית. מה עליי לומר לה כדי שלא תכעס ותיפגע?

+ השב
 
15. אתי 27/06/2015, 00:18:42

שלום, הבן שלי בן שנה וארבעה חודשים עוד מגיל של כמה חודשים התחלתי לזהות מתי הוא רוצה פיפי וקקי, בימים האחרונים הוא ממש מראה שהוא רוצה עם האצבע אז היום החלטתי לנסות להעמיד אותו מעל סיר, וזה הצליח! הוא מגיע לסיר, ואחרי כמה שניות עושה פיפי..וכך כל היום אנחנו עם טיטול יבש! איך ממשיכים?!תודה

+ השב
 
14. זהבה 19/04/2015, 10:33:31

שלום לריסה ביתי בת שנתיים וחמישה חודשים, ניסינו כמה ימים להתחיל בתהליך גמילה אך לאחר יומיים שראיתי שהיא מתאפקת מלעשות קקי, נלחצתי שתגרום לעצמה עצירות והחלטתי להחזיר את החיתול ולחכות עוד קצת,גם אחרי שהחזרנו את החיתול היו כמה ימים שהיינו צריכים להעזר פעם אחת בנר גליצרין וכן בשמן פאראפין כדי להקל עליה ,כי התלוננה שכואב וסירבה להתפנות. כרגע אנחנו במצב שהיא מודיעה לי שעשתה גם פיפי וגם קקי בחיתול ומבקשת שיחליפו מידואף קלטה בדיוק שזו נקודת תורפה אצלי מבחינת המתח העצירות שתיגרם, כי כשהיא עושה היא שואלת אותי -את שמחה? אני רוצה לחזור לתהליך בעוד כמה שבועות כי חבל לפספס את המודעות שלה ,אבל איך נימנעים מהתאפקות שתביא לעצירות?

+ השב
 
14.2. אפרת 28/06/2017, 21:59:02

ערב טוב, אתם מתארות ממש את המקרה של הבן שלי. כל עיצה תתקבל בברכה, ילד ראשון, אמא צעירה, אין לי מושג איך להתקדם הלאה עם פיפי הכל חלק, אבל בקקי הוא לא אומר, ולא רוצה, מתאפק עד שמתפרץ, סיוט. תודה מראש.

14.1. מירי 23/11/2016, 14:33:25

שלום זהבה. לבן שלי יש כרגע בעיה דומה עם ההתאפקות של הקקי ואני לא רוצה להפסיק את הגמילה. אני רואה שאתם התמודדתם עם הבעיה לפני שנה וחצי. איך צלחתם אותה? יש לך עצה בשבילי?

13. אוראל 29/09/2014, 17:09:55

שלום לריסה! הבת שלי בת שנה ואחת עשרה חודשים, והייתי רוצה טיפים טובים לגמילה אני חושבת שהיא יותר מבשלה לגמילה. היא אוהבת את הישבנון אבל היא יושבת כמה דק' וכלום! אבל כשהיא יורדת ממנו אז היא עושה ברצפה אני פשוט חייבת עזרה לפני שבחורף זה יהיה בלתי אפשרי תודה מראש!!!

+ השב
 
12. נחום 11/09/2014, 17:17:36

שלום לריסה בתי בת שנתיים ותשעה חודשים. כבר חצי שנה בתהליך גמילה. מההתחלה היא אינה עושה פיפי לא בשירותים (אין פספוסים) מלבד פעמיים: אחת בתחילת התהליך והפעם השנייה לפני כשבוע בגן (יצויין שזאת פעם ראשונה שלה בגן)). היא מתעוררת לבד בלילה כדי לבקש פיפי (שוב אין פספוסים). הכל נשמע טוב אלא שהיא פשוט מסרבת להתפנות בשעות היום. כשיש לה פיפי (בשעות היום או הלילה) היא מחזיקה למטה ואומרת "איה איה", בלילה אין בעיה עוזרים לה מתוך חצי שינה ללכת לשירותים ובדרך כלל היא מתפנה. במהלך היום דווקא יותר קשה היא אומרת "איה איה" ועדיין היא מסוגלת להתאפק במשך שעות. אין לה בעיה עקרונית עם פיפי בגן כי לעיתים היא כן מתפנה שם (גם קקי) ולעיתים לא . היום היא התאפקה במשך כל שעות פעילות הגן ועשתה רק כשאמה באה לקחת אותה . אחרי זה בבית שוב מתאפקת שעות ללא שום היגיון (לעיתים יש דליפות מזעריות של כמה טיפות בתחתונים אבל בפירוש לא "ירידת מים" ). מתלבטים אם זו בכלל בעיה או שהיא עדיין קטנה. תוהים אם זאת לא בעיה רפואית או עלול לגרום לבעיה כזו (התאפקות כ"כ ארוכה). רעיונות? תודה

+ השב
 
11. נעה 04/08/2014, 02:04:26

שלום לריסה בני, בן שנתיים ותשעה חודשים, גמול במשך היום לחלוטין כבר מגיל שנתיים. גמילת היום עברה בקלות, מלבד תקופה קצרה של עצירות, שעברה גם היא במהרה. לאחרונה התחלנו עם גמילת לילה, הרבה בזכות בקשות שלו. הוא שמח ללכת לישון בלי חיתול וקם יבש משנת הצהרים, אך שנת הלילה תמיד עברה עם חיתול רטוב וגם עכשיו יש צורך להעיר אותו במהלך הלילה כדי שיעשה פיפי. בלילות שבהם אנחנו מאחרים להעיר אותו, הוא עושה פיפי בתחתונים ואינו מתעורר בשל כך. ביומיים האחרונים הוא החל להתנגד לעשות פיפי כשמעירים אותו בלילה. הוא צועק ומאוד אגרסיבי, לא מוכן להתפנות. האם נכון באמת להעיר אותו, וכיצד זה מקדם אותן לעצמאות? כיצד נוכל להנחות אותו לגמילה נעימה ולהנחות אותו? תודה רבה, נעה.

+ השב
 
10. שני 20/09/2013, 17:44:26

שלום בני בן שנה ותשע והחלטתי לגמול אותו מחיתולים התחלנו לפניי שלושה ימים יש לי כמה שאלות: הילד אומר שיש לו פיפי ונוגע בעצמו אבל לא מוכן לשבת בסיר ובשום פנים ואופן לא בשירותים. לפעמים אני משכנעת אותו לשבת סיר שמה לו סרט באי פד ואז 3 פעמים הוא עשה בסיר ופעמים אחרות אחרי שקם עשה במכנסיים. מה עושים? בנוסף מה להגיד אחרי שעשה במכנסיים? ואיפה כדאי למקם את הסיר ? בשירותים הוא לא מוכן לשבת האם עליי ללחוץ עליו לשבת כשהוא אומר לי פיפי ולחזור על זה שוב ושוב או להניח לזה אם הוא לא מוכן לשבת.. לגביי קקי יצא שפעם עשה במכנסיים ופעם בחיתול בלילה תודה שני

+ השב
 
10.1. לריסה גינת 28/10/2013, 14:49:54

היי שני, בשביל לעודד את הילד לשבת בסיר מאוד מומלץ להשתמש בדוגמאות אישיות. להראות לו ספרים שבהם ילדים יושבים על סיר, להראות לו סרטונים עם ילדים על סיר, חברים שלו מהגן או קרובי משפחה. אפשר גם אתכם- מדיניות דלת פתוחה בשירותים זה נהדר! פחות הייתי יוצרת את ההקשר של אייפד או משחק כלשהו במהלך הישיבה על הסיר, כי זה מוציא מההקשר הרלוונטי. לגבי התגובות, במידה ועשה פיפי במכנסיים פשוט אימרי לו באופן עינייני:"פיפי לא במכנסיים, פיפי בסיר" וזה הכל. מומלץ להגיב באופן עינייני גם כשעושה פיפי בסיר או בשירותים. בהצלחה בינתיים ותעדכני איך אתם מתקדמים, לריסה

9. הילה 16/10/2012, 14:44:16

שלום לריסה, בתי בת שנה ועשרה חודשים התחלנו תהליך גמילה בגיל שנה ושמונה חודשים בעקבות זה שהיא ראתה את כולם בגן ורצתה גם , מאז היא לא פיספסה אפילו פעם אחת קקי ותמיד שהיה לה היא אמרה יש לי פיפי וידענו שהיא הולכת לעשות קקי. היה שלב שבו היא גם לא הסכימה לשבת בסיר ורצתה כמונו רק בשירותים ,עד פה הכל נשמע נפלא אבל עניין הפיפי הוא קטסטרופה שלמה . היא לא מבקשת ובהתחלה היינו לוקחים אותה כל חצי שעה והיא היתה עושה אחכ היא התנגדה לשבת בשירותים או בסיר ואמרה שאין לה ושניה אחרי זה היתה עושה בתחתונים וכשהיא סיימה לעשות הייתה אומרת שהיא עשתה ושנחליף לה לתחתון חדש . בלילה ובשנת הצהריים היא ישנה עם טיטול ולא מתנגדת לכך בשעות היום היא רוצה רק תחתונים. בגן לפעמים היא בסדר ולא מפספסת אם לוקחים אותה ומיד כשהיא רואה אותי היא יכולה לעשות בתחתונים עוד שלוש/ארבע פעמים עד שהיא הולכת לישון (והיא הולכת לישון בשבע!!!). האמת כבר ניסיתי הכל דיברתי יפה הסברתי עשינו הכנה של חודש לפני התהליך ושמנו סיר ולפני מקלחת היא היתה עושה בסיר וכפיים וכל הכבוד ומדבקות וצעקות ועצבים ואיומים על החזרת טיטול וכלום לא עובד. לא מאמינה בשטות הזאת שאומרים היום שהיא עדיין לא מוכנה ושצריך לחכות שהילד יהיה בשל ושהילד יבקש ובלה בלה בלה , הילדה מאוד מאוד בוגרת ומקדימה את גילה בהכל ואני חושבת שכמו שאנחנו מלמדים אותם ומחליטים בשבילם מתי יתחילו לאכול פירות/ירקות או לחילופין לשתות בכוס ולהפסיק בקבוק אני כן מאמינה שאנחנו צריכים ליזום גם את המהלך הזה ! בבקשה עזרה מה עושים??? עוד שניה מגיע החורף והתהליך יהיה יותר מסובך מבחינת כביסות והתקררויות ועוד שניה גם תיהיה לה אחות קטנה ואז הכל יחזור אחורה לקנאה וכאלה , אודה לעזרתך

+ השב
 
8. שימרית 11/10/2012, 16:12:47

לריסה שלום, הילדה שלי בת 3 והתחילנו גמילה לפני חצי שנה. עושה פיפי בשירותי אבל לא בגן! היא מתאפקת כל היום עד שמגיע הביתה. קקי לא מוכנה לעשות בכלל! א בשירותי ולא בחיתול! מה עושים?

+ השב
 
7. הדר 29/07/2012, 21:48:29

היי לריסה ביתי בת שנה וחודשיים והתחלתי עימה תהליך גמילה הדרגתי. היא בבית עם תחתונים ובחוץ עם חיתול. הבעיה שאני לא רואה התקדמות מבחינתה. היא יושבת על הסיר אבל לא תמיד יוצא והיא מרבה לפספס. האם להמשיך?

+ השב
 
6. לנה 22/04/2012, 12:14:47

שלום,לריסה! בתי היום בת 2 ועשרה חודשים.בשנה שעברה מחודש יולי בתי היתה כבר בלי חיטול במשך היום.עברנו התחלה קשה של מעון ובתחילת חורף היא שוב התחילה לפספס בועכבות שהיתה חולה כל הזמן התחלנו שוב עם חיטול.כרגע אני לא מצליחה לגמול אותה.אם אפשר לתת לי עצה בעיניין זה. אני גם מעוניינת לשמוא ארצאות שלך א לא רשומה בפייסבוק?אני גרה בירושלים. תודה מכל הלב

+ השב
 
6.1. לריסה גינת 24/04/2012, 12:07:25

היי לנה, חפשי בפייסבוק "חיתולס" יש גם דף וגם קבוצה! יש סדנא שמתארגנת במברשת ציון ב11 למאי בשעה 10 בבוקר בסטודיו מחוגים, אולי תבואי? הנה לינק להרשמה https://www.facebook.com/events/371972312841267 אשמח שתבואי ואשמח לעזור לך!

5. יוליה רבינוביץ 21/04/2012, 02:14:18

שלום, בני בן שנה ושבעה חודשים עם חיתול רב פעמי וכיסוי, מלידה ניסיתי לקחת אותו לכיור והתייאשתי עקב רפלוקס וקשיים אחרים שהיו לי. מידי פעם כן הייתי לוקחת אותו. כרגע ולעיתים אומר פיפי כשכבר רטוב ולפעמים גם לפני, לגבי קקי היו כמה הצלחות אבל הוא די מתכחש לזה. איך ממשיכים מכאן? מה שלב הבא? בבוקר לרוב הוא עושה פיפי בשרותים על ישבנון, לפעמים גם אחרי שינה בצהריים, מעבר לזה אנחנו קצת תקועים

+ השב
 
5.2. יוליה רבינוביץ 26/04/2012, 23:54:11

הי, אני מאזור חיפה. אני כן עושה את מה שאת ממליצה, אבל מרגישה שקצת תקועים. הוא עומר פיפי לרוב כשכבר עשה ואז לפעמים מיד אומר שוב פיפי, לוקחת אותו לשרותים ואין כלום, בינתיים הוא כבר הוריד את החיתול, את הכיסוי את המכנס לגמרי... אני לא יודעת האם כדאי להשאיר אותו ערום לכמה שעות ביום, קצת קשה לי עם זה שאצטרך לנקות יותר (זה ילד רביעי) וגם שישב ללא בגדים על הרצפה הקרה. מה דעתך? ועוד שאלה - האם יש לך ניסיון עם ילדים גדולים שיש בעיה עם הגמילה? לחברה שלי ילדה בת 3 וחצי, לא מצליחה לגמול אותה. תודה

5.1. לריסה גינת 24/04/2012, 12:10:24

הנה קצת טיפים לחידוד התהליך שאת נמצאת בו: בכל פעם שהוא עושה פיפי תעשי לו פששש, פששש (או צליל אחר שיהיה לו קל להגיד) אם הוא עושה פיפי ולא אומר לפני, אמרי לו "עשית פיפי, פששש,פששש, נסה להגיד לפני כדי לעשות פיפי בסיר או באסלה" כשהוא אומר לך לפני, קחי אותו לשירותים או לסיר ואמרי לו "פיפי עושים בסיר או בשירותים" מהיכן את בארץ? אולי תצטרפי לסדנא?

4. נורית מלאכי 18/04/2012, 12:15:52

הבן שלי בן שנה ושבועיים, ובדיוק עכשיו קיץ. ואני גם איתו בבית. את ממליצה להתחיל גמילה, או לחכות כמו כולם עד שנתיים ו..?

+ השב
 
4.1. לריסה גינת 18/04/2012, 21:07:45
ממליצה מאוד מאוד!!!!
מהיכן את בארץ?
3. איריס 18/04/2012, 12:15:19

לדעתי אפשרי ולעיתים אף חיוני לתת פרס קטן מדי פעם בתהליך הגמילה. בייחוד בשלב בו הם מתחילים לעשות את "הגדויילים" בסיר. הרבה ילדים מאוד מפחדים בשלב זה לשחרר משהו מגופם. עצם קיום ההפתעה הארוזה עזר לבנותיי להתגבר על הפחד. ולאחר מכן, כאשר גילו ש"השד לא נורא כל כך", הן כבר לא דרשו הפתעה, הפרס היה עצם התחושה שהן כבר ילדות גדולות שלא נזקקות לטיטול.

+ השב
 
3.1. לריסה גינת 18/04/2012, 21:07:26
היי איריס,
פחד מהסיר או מהאסלה נובעים בד"כ מחוסר הכנה לנושא. ברגע שההורים מקדישים זמן הכנה עם הילד לנושא של הגמילה: מדיניות דלת פתוחה, הסברה ותקשורת אין כל צורך בפרסים. הילד כבר מבין שהוא כמו אמא ואבא.
פרסים דווקא מתוך ניסיוני יוצרים פתח נרחב מאוד לרגרסיות בתהליך.
2. נבו 18/04/2012, 11:22:52

שלום לכולם, אנחנו בימים אלו גומלים את בנינו השני שחוגג עוד חודש שנתיים, לשם נגיע... הבעיה שלנו דווקא אצל בתנו הגדולה בת ה4 שנגמלה במהירות בגיל שנה ועשרה חודשים, אך לצערינו במשך שנתיים אנחנו לא מצליחים לגמול אותה מחיתול הלילה, היו תקופות של פעם יבש פעם מעט רטוב, אבל לרוב החיתול רטוב. ניסינו כל דבר.. לא לשתות הרבה לפני השינה, פיפי לפני שהולכים לישון, מעירים אותה לפיפי כשאנחנו הולכים לישון 23:00-24:00, עברנו תקופה לפול אפס, אבל זה לא עזר רק עלה יותר. אנחנו קצת חסרי אונים, פעם היא הייתה נבוכה מחיתול רטוב, היום כבר לא. בקרוב אחיה הקטן יהיה גמול אנחנו חוששים שהיא תרגיש מובכת מהעובדה. ובנוסף, אולי עשינו משהו לא טוב בגמילה שלה ונעביר את זה גם לקטנצ׳יק. נשמח לשמוע רעיונות, תודה על תשומת הלב.

+ השב
 
2.1. לריסה גינת 18/04/2012, 21:05:54
היי נבו,
אשמח מאוד לעזור לכם :)
אז ככה, לגבי תהליך הגמילה עצמו, אצטרך לשמוע עוד פרטים או לחילופין אתם מומזנים להגיע לאחת הסדנאות בנושא שאני עורכת כרגע ברחבי הארץ.
לגבי גמילת הלילה.
אלא אם כן מדובר בעניין פיזיולוגי, ברגע שישנה המודעות לגבי הצרכים במהלך היום, היא קיימת גם בלילה.
מה שאני מציעה זה ככה: לפני שהיא הולכת לישון, אימרו לה שכעת היא בלי חיתול ושאם היא רוצה לעשות פיפי אז שתקום לעשות (אולי אפילו בסיר ליד המיטה?). ייתכן שבלילה הראשון היא תפספס אבל אחרי כמה לילות כאלה היא כבר תיקח את האחריות בחזרה אליה.
בהחלט לא ממליצה על השכמות יזומות, אלא להיפך זה שלה לגמרי.
מקווה שעזרתי,
לריסה
1. הלית חממי 16/04/2012, 22:27:24

אהבתי כתבת ברור ומאפשר למידה. יש משהו מרגיע בשיטה שאת מציגה. איפה אפשר ללמוד על השיטה שלך עוד?

+ השב
 
1.1. לריסה גינת 18/04/2012, 21:02:11
היי הלית יקרה,
אני כרגע מעבירה סדנאות בגמילה מחיתולים בכל רחבי הארץ, מוזמנת להציץ בדף הפייסבוק שלי כדי להתעדכן http://www.facebook.com/hituless
בנוסף ניתן לקבוע פגישת ייעוץ פרטנית שבה אתאים את התליך לתנאי המשפחה שלכם.
תודה על שאלתך,
לריסה