לא מצליח להרים את הראש

קשה לתינוק שלך להרים את הראש? מתי להתערב ואיך לעודד אותו?
|
הדפס
|
שמור

הרבה פעמים אני שומעת מאימהות שפונות אלי שמאוד קשה להן לראות את התינוק שלהן שוכב על הבטן, מנסה להרים את הראש ולאחר זמן קצר מתייאש ופורץ בבכי שכולו תסכול ואכזבה. אימהות אחרות מספרות לי שהן לא בטוחות שהתינוק שלהן אכן מרים את הראש מספיק.

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

חשוב להבין שהשכיבה על הבטן והרמת הראש היא פעולה מאוד קשה עבור התינוק. לכן, חלק מהתינוקות יעדיפו פשוט להימנע ממנה ואילו אחרים, ינסו להרים את ראשם אולם כשיחוו קושי יביעו את התנגדותם בבכי קורע לב. לא פלא שאימהות רבות חוות מצב זה כמבלבל – האם נכון לתת לתינוק להתפתח "בקצב שלו" או שלעיתים נכון לעודד אותו להתאמץ מעט חרף הקשיים? 

 

הייתי רוצה לעשות קצת סדר בדברים ולתת כמה טיפים כיצד לזהות מתי התינוק שלכן אכן זקוק לעזרה וכיצד לעזור לו לפתח את מיומנות הרמת הראש.


חשוב להבין כי השליטה בהרמת הראש הולכת יד ביד עם התפתחותו של עמוד השידרה. התפתחות עמוד השדרה מתרחשת בשנה הראשונה לחיי התינוק ולה ארבעה שלבים.


השלב הראשון הוא עד גיל 12 שבועות לערך- בשלב זה עמוד השדרה של התינוק עדיין קמור ואין לו יכולת לשלוט בו. לכן כאשר מחזיקים תינוק קטן על הידיים, חשוב לתמוך בראשו.


השלב השני מתחיל בגיל שלושה חודשים לערך- בשלב זה כבר אמורה להיות לתינוק שליטה בחלקו הצווארי של עמוד השדרה, אך בשאר חלקיו עדיין אין שליטה. ולכן בחלק מהמקרים לא ניתן עדיין לוותר בצורה מלאה על התמיכה באזור העורף של התינוק. חשוב להדגיש כי בשלב הזה כבר אפשר לצפות להרמת ראש הן בשכיבה על הבטן והן כאשר מחזיקים אותו על הידיים.


שני השלבים הנוספים מתרחשים בגילאים מאוחרים יותר - הם אינם רלבנטיים להרמת הראש ולכן לא נזכיר אותם כרגע.
מהם הסימנים לכך שתינוקך מתקשה בהרמת הראש?

 

  • כאשר בשכיבה על הבטן הוא מרבה לבכות ומפגין אי- נוחות.
  • כאשר בשכיבה על הגב ועל הבטן הוא מתקשה לסובב את ראשו מצד לצד.
  • כאשר הוא מתקשה להחזיק את ראשו בזמן נשיאה על הידיים במצב מאוזן.


הערה חשובה: אם בגיל 4 חודשים תינוקך עדיין מתקשה להחזיק את ראשו מורם או שכלל אינו מנסה, חשוב להתייחס לזה ולבדוק מדוע הוא מתקשה. ייתכן שהסיבה לכך היא ששריריו חלשים, ייתכן שהוא מעדיף להיות במצב של הקשתה ולא של התעגלות ולכן השכיבה על הבטן קשה עבורו ויתכנו גם סיבות נוספות.


בוודאי שמעתן לא פעם שהתפתחות של תינוק נעשית בשלבים כאשר כל שלב הוא הבסיס לשלב הבא.


כששואלים אותי איזה שלב בהתפתחות יותר חשוב אני מסבירה שאי אפשר להפריד שלב אחד מהשני. הדבר נכון עוד יותר כאשר אנו מדברים על שכיבה על הבטן והרמת הראש. נוטים לחשוב שהרמת הראש היא השלב ההתפתחותי הראשון, אך למעשה צריך להבין כי ללא שכיבה על הבטן לא תהיה הרמת ראש ולא התהפכות ולא זחילה בהמשך. לכן חוזרים ומדגישים כי השכיבה על הבטן היא הבסיס להתפתחות התינוק. כשאת יוצרת עבור תינוקך מספיק הזדמנויות לשכיבה על הבטן את מאפשרת לו להכיר את גבולות גופו בצורה השונה משכיבה על הגב, וכפועל יוצא, להכיר את העולם הסובב אותו מזווית שונה, לפתח את הסקרנות שלו ולהרחיב את הידע שלו על העולם. ואת מאפשרת לו לפתח ולחזק את השרירים והמפרקים הנחוצים להרמת הראש.


והנה הטיפ הראשון - הקפידי כבר מגיל מספר שבועות להשכיב את תינוקך על בטנו, כל פעם למספר דקות. ככל שהוא גדל, שימי לב שגם משך זמן השכיבה שלו על הבטן הולך וגדל. השכיבה על הבטן מעודדת את התינוק להתנסות בהרמת הראש. שיכבי לידו, דברי איתו, שירי לו וגרי אותו להרים את הראש ולהביט סביב. ככל שיהיו לתינוק יותר הזדמנויות לשכיבה על הבטן, כך תשתפר המיומנות שלו בהרמת הראש.


קושי בהרמת הראש וחוסר שליטה על תנועות הראש עלולים להוות מכשול ברכישת השלבים הבאים, התהפכות, זחילה וכו'. זה עשוי לגרום לעיכוב בהתפתחות התינוק ולתיסכול שלו.


מה עוד את יכולה לעשות? 

  • בשכיבה על הגב גרי אותו באמצעות רעשן ובדקי האם הוא מסובב את הראש מצד לצד. אחר- כך בדקי זאת גם בשכיבה על הבטן.
  • כאשר הוא שוכב על הבטן, שימי לב איפה נמצאות ידיו – למעלה, לצידי הראש או למטה? כאשר הידיים למטה הזווית מקשה על התינוק להרים את הראש. אם נראה שבאופן קבוע התינוק מתקשה להזיז את ידיו כלפי מעלה, חשוב לבדוק מדוע.
  •  אם בגיל ארבעה חודשים נראה לך כי תינוקך עדיין מתקשה לשכב על הבטן ולהרים את הראש, ההמלצה שלי היא לפנות לקבלת הדרכה אישית עבורך ועבור תינוקך. לא תאמיני כמה בקלות אפשר לפתור זאת.

 

הכותבת, אפרת פינקלר, מתמחה בהתפתחות תינוקות. אבחון, טיפול וליווי התפתחותי, מנהלת פורום התפתחות התינוק בפורטל דולה 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. מרינה 13/11/2016, 10:22:42

מה עושים במצב שבו עד גיל שלושה חודשים התינוק היה מאוד אוהב לשכב על הבטן ומרים ראש מצויין ואפילו התהפך מהבטן לגב בגיל חודשיים ושבוע אך בגיל שלושה חודשים פתאום נהיה חסר סבלנות בכל פעם ששמים אותו על הבטן אחרי שתי דקות מתעצבן ומתחיל ״לשחות במקום״ ואף לבכות?

+ השב