משבר הקורונה: אין תשלום על ביטול טיסות

גם אל על תאפשר שינוי ללא תשלום בגלל משבר הקורונה
|
הדפס
|
שמור

על רקע הירידה בהזמנות לטיסות ביצעה חברת אל על הקלה נוספת במדיניות המסחרית, ומעתה תאפשר  למחזיקי כרטיסי טיסה, מכל הסוגים, לכלל יעדי החברה מאירופה ואליה ליציאות עוד 31 במארס, לשנות או להקפיא את הכרטיס שברשותם ליציאה עד 31 ביולי 2020. זאת ללא תשלום דמי שינוי או טיפול, אך כפוף להפרשי תעריפים בכרטיסים, ומחירים שונים בתקופת החגים והחופש הגדול, שבה מחירי הכרטיסים גבוהים ממחירי החורף. החברה הודיעה, כי היא שומרת לעצמה את הזכות לשנות את המדיניות בכל עת.

 

טיסה במטוס נוסעים חושפת את הנוסעים לווירוסים ולחיידקים של נוסעים אחרים למספר שעות, ובכך גדל הסיכוי להידבק במהלך הטיסה. מחשש להידבקות, נוסעים רבים החליטו להימנע מנסיעות בתקופה זו, לכל יעד. חברות הטכנולוגיה המובילות בעולם מגבילות את הנסיעות של עובדיהן. המיגזר העיסקי אינו לוקח סיכון ומתבטלים כנסים המוניים, כדי לצמצם ככל האפשר את החשיפה ואת האפשרות להידבק. עצירת הנסיעות הביאה לביטול מאות אלפי טיסות. מאות מטוסים מושבתים עומדים ללא תנועה. בחלק מחברות התעופה יצאו העובדים לחופשות ללא תשלום, בתקווה שבתום המשבר יהיה להם מקום עבודה לחזור אליו.


בנמלי התעופה נערכים לקדם את הנוחתים בבדיקות של חום הגוף, אולם מכיוון שהתסמינים של וירוס הקורונה יכולים להופיע גם שבועיים ויותר אחרי ההידבקות, אי אפשר לבצע בדיקה של הנוחתים ולהבטיח בוודאות שהבאים אינם נשאים של הנגיף. למען הזהירות, כל המגיעים מהמדינות שהוכרזו כמדינות שיש בהן תחלואה, עוברים בדיקה ראשונית ונשלחים לבידוד.

 

על פי הנחיות משרד הבריאות, נוסעים הנוחתים בנתב"ג בטיסות מאיטליה ייכנסו דרך אולם נכנסים בטרמינל 1 בנתב"ג ובכך יופרדו הנוסעים מאיטליה משאר הנוסעים.. נוסעי טיסות הפנים מאילת הנוחתים בנתב"ג ייכנסו לנמל דרך טרמינל 3. באולם הנכנסים בטרמינל 1 ימתינו צוותים למקרה של חשד בתחלואה, והחולים יועברו משם לבידוד בסיוע מד"א.

 

אל על, ישראייר וארקיע, כמו כל חברות התעופה בעולם, סובלת מירידה משמעותית בפעילות, בעקבות ביטול הטיסות ליעדים במזרח הרחוק. חלק מהחברות נקלעו למשבר כלכלי, וייתכן שלא ישרדו את המשבר. בסין יש שמועות על השתלטות ממשלתית על חברות התעופה הסיניות כדי למנוע את קריסתן.

 

מכיוון שהטיסות לישראל חיוניות, אל על אינה יכולה להיסגר, והיא תבקש סיוע ממשלתי. עד כה היא הודיעה לבורסה על הפסד צפוי של 50 מיליון שקלים בחודש פברואר, ואתמול הודיע המנכ"ל על פיטורי 1,000 עובדים. בעצרת מחאה של העובדים אמר יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד כי "אנחנו במצב חירום. על כל הרשויות להתגייס למניעת קריסת אל על ושאר החברות הישראליות. אנחה את כל הוועדים של ההסתדרות לטוס מעתה רק עם חברות מקומיות. אני פונה לממשלת ישראל ולעומד בראשה - זוהי שעת חירום ויש להזרים סכום ראשוני לחברה על מנת שאל על תוכל לעבור את המשבר. כולם צריכים להתגייס לטובת העניין, לא רק לדבר – אלא לעשות. לא צריך להקים עוד ועדה, אלא לקבל החלטות".

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה