לשכשך רגליים באגם למרגלות החרמון

אגם מלאכותי הוא אחת האטרקציות הגדולות של הגן הלאומי חורשת טל
|
הדפס
|
שמור

לא פחות מ-240 עצי אלון תבור צומחים בחורשת טל. חלקם מתנשאים לגובה של כמעט 20 מטרים. אלה כמעט השרידים האחרון של עץ בר מרשים זה, שפעם כיסה כמעט כל פינה בעמק החולה. אבל יד הכורת הייתה כאן והותירה עצים מעטים. 

רנו קדג'אר ליד המדשאה הפורחת

צילום: נעמי גטניו

העצים בשמורה שרדו מכיוון שהמוסלמים קידשו אותם, בעקבות מסורת המספרת על עשרה שליחים של מוחמד, שחיפשו עצים לקשור את סוסיהם, ולא מצאו אלא מקלות קטנים. הם קשרו את הסוסים למקלות וכשחזרו אליהם ראו שמקלות הפכו לעצים. הגזעים של חלק מהעצים מגיעים להיקף של 6 מטרים. למרות גודלם העצום, העצים הם בני פחות ממאתיים שנה.

בתחילת האביב כל המדשאות של שמורות הטבע מתמלאות בפריחה מכל הסוגים וכל הצבעים. כלניות, נוריות, פרגים (כנ"ף) צובעים את המדשאות בירוק ואחר כך עולה גם הפריחה הצהובה. אולם מכיוון שהחורשה משמשת לפיקניקים בחופשת הפסח, הנהלת השמורה טורחת לכסח את כל צמחי הבר כדי להכשיר את המדשאות לאלפים שמגיעים לכאן בחופשת הפסח.

עצי אלון תבור בחורשת טל

אחת האטרקציות הגדולות של חורשת טל היא אגם הרחצה. המים הקרים של נחל טל, פלג קטן המסתעף מנחל הדן, מגיעים לשטח הגן הלאומי, ומופנים אל הבריכה, להנאת הרוחצים. אזהרה: המים מאוד מאוד קרים. בדרך כלל, מי שייכנס לתוכם הם ילדים ובני נוער, שעבורם הקור לא משחק תפקיד. אגם הרחצה משתרע על שטח של כשלושה דונמים, מתוך שטח כולל של 200 דונם בחורשת טל, הרוב מדשאות. בשל אופיו של המקום, ניתן להגיע ברכב כמעט לכל פינה.

במכלאה בתוך חורשת טל גדל עדר קטן של יחמור פרסי, מתוך גרעין הרבייה של חי-בר כרמל. הכוונה היא לשחרר אותם לטבע, כדי שיסייעו להשתלט על העשבייה העבותה הצומחת על המדשאות.

בשטח הגן יש תעלות ים מטבעיות וגם מלאכותיות. בצד הזרם אפשר למצוא שיחי פטל קדוש וכמה עצי ערבה. בחניון הלילה אפשר ללון באוהלים אישיים, ואפשר גם לשכור בונגלו לארבעה או בית עץ עם ארבע מיטות, מצעים, מטבח, מקלחת ושירותים צמודים. אין כלי אוכל או מגבות. במקלחות הציבוריות יש מים חמים ובאיזור הפיקניק יש גם תאי קירור (בתשלום). הכניסה לחניון הלילה היא משעה 14:00 ויש לעזוב עד שעה 12:00 למחרת. החניון פתוח לקבוצות כל השנה, וליחידים רק בין פסח לסוכות. אסור להכניס לשטח חיות מחמד ובקבוקי זכוכית.

איך מגיעים: חורשת טל נמצאת בצד כביש 99 המוביל מקריית שמונה לחרמון, מייד אחרי קיבוץ הגושרים. שטח הקיבוץ גובל בשטח השמורה.

 

לפרטים: 04-6942360.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה