פחד מהלידה מגביר הסיכון לדיכאון אחרי לידה

מחקר בפינלנד מצא קשר ישיר בין החשש מתהליך הלידה לבין הסיכוי לדיכאון אחרי הלידה
|
הדפס
|
שמור

נשים בהריון שאובחנו כחוששות מן הלידה עצמה נמצאות בסיכון גבוה לדיכאון אחרי לידה. כך עולה ממחקר שנערך בקרב יותר מחצי מיליון נשים בפינלנד. נשים עם היסטוריה של דיכאון נמצאות בסיכון הגבוה ביותר לדיכאון אחרי לידה. התוצאות של המחקר פורסמו במגזין הרפואי BMJ Open.

העובדה שפחד מהלידה מציבה נשים שלא עברו דיכאון במצב של סיכון גבוה פי שלושה לדיכאון אחרי הלידה הוא אבחנה חדשה, שעשויה לסייע לאנשי מקצוע, המכירים בתופעה של דיכאון אחרי לידה לטפל במועד בבעיה.


בפינלנד אובחנו 0.3% מכל האמהות שהיו בהריון בין השנים 2002 ל-2010 כסובלות מדיכאון אחרי לידה. הסיכון לדיכאון אחרי לידה ראשונה גבוה יותר מאשר בלידות העוקבות. התסמונת אובחנה אצל 5.3% מהנשים עם היסטוריה של דיכאון, בעוד שכשליש מהנשים שלקו בתסמונת לא היו עם היסטוריה של דיכאון לפני הלידה. אצל נשים אלו אובחן פחד מהלידה במהלך ההריון. גורמי סיכון נוספים כללו ניתוח קיסרי, לידה מוקדמת ובעיות אנטומיות משמעותיות.


תהליך הלידה הוא חוויה חזקה, הן פיזית והן נפשית, ומעורבים בה כמה וכמה רגשות. בין 50 ל-80 אחוזים מהנשים סובלים מדכדוך אחרי הלידה, שיעול לנוע בין תסמינים קטנים ועד לדיכאון פסיכוטי. התוצאות של דיכאון אחרי לידה עלולות להיות חמורות. כך, למשל, התסמונת עלולה לגרום לאם מצב שבו אינה יכולה לתפקד, לקשור קשר עם הילד, וכך לגרום לבעיות בהתפתחות שלו ובקשר של התינוק עם אמו. מצב זה גם עלול להשפיע על ההתפתחות המאוחרת של הילד ועל מצב בריאותו הכללי.


נשים עם היסטוריה של דיכאון ידועות כבעלות סיכון גבוה ללקות בדיכאון אחרי לידה, אבל קשה לחזות את הסיכון אצל נשים שאינן שייכות לקבוצה זו. לדברי החוקרים, הקשר שהתגלה בין הפחד מהלידה לבין דיכאון אחרי הלידה יוכל לסייע למומחים לטפל בתופעה. המחקר גם מספק הוכחות חזקות, שכן הוא מסתמך על מידע שנשאב מניתוח תוצאות של דיכאון אחרי לידה באוכלוסיה שלמה.


המחקר נערך בשיתוף פעולה של אוניברסיטת מזרח פינלנד, בית החולים האוניברסיטאי קואופיו, המכון הפיני לבריאות הציבור, בית החולים של אוניברסיטת קופנהאגן, אוניברסיטת אמורי בארה"ב ובית הספר הנורדי לבריאות הציבור בגוטנבורג, שוודיה.

 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה